Marie Ndiayeová
Goncourtova cena 09
Prestižní Goncourtovu cenu za rok 2009 předevčírem získala francouzská spisovatelka senegalského původu Marie Ndiayeová za svůj román Trois femmes puissantes (Tři mocné ženy).
Vůbec poprvé se tak nejvýznamnější francouzské literární ocenění dostává do rukou autorky tmavé pleti. Marie Ndiayeová se tak zařadila po bok takových spisovatelek, jakými jsou či byli Simone de Beauvoirová (Mandaríni, 1954) Marguerite Durasová (Milenec, 1984), nebo Paule Constantová (Důvěrnost za důvěrnost, 1998), které toto ocenění získaly již v minulosti.
Její román Tři mocné ženy lze jednoznačně označit za feministický. Znovu se tak potvrdila známá pravda, že v posledních letech veškerá významná literární ocenění získávají díla politicky či společensky angažovaná. Všechny tři příběhy, z nichž je kniha složena, pojednávají o jediném tématu, a sice o ženském vzdoru proti mužské patriarchální společnostmi. Hlavními hrdinkami románu jsou francouzská právnička Norah, Francouzska Fanta mající senegalské kořeny a Khadi, jež se ze Senegalu snaží utéct do západní Evropy.
Marie Ndiayeová se narodila v roce 1967 v Pithiviers nedaleko Paříže francouzské matce a senegalskému otci, který rodinu opustil když byl Marii pouhý jeden rok. Většinu dětství Ndiayeová strávila na pařížském předměstí. Psaní se začala věnovat již ve dvanácti letech, první knihu publikovala v osmnácti. Do dnešního dne vydala Ndiayeová osm knih. V roce 2001 dokonce získala za román Růžena Kaprová cenu Femina založenou v roce 1904 francouzskými publicistkami jako protiváhu Goncourtově ceně, o níž rozhodovala výhradně mužská porota. V roce 2003 Ndiayeová zabodovala i v dramatické tvorbě, když se dostala na prkna divadla Comédie-Française s inscenací Papa doit manger (Tatínek musí jíst). V češtině prozatím vyšel jen román Čarodějnice (1996), který v roce 2007 vydalo nakladatelství Argo a hry Táta musí jíst a Hilda. Marie Ndiayeová v současnosti žije v Berlíně, kde vychovává své tři děti.
Po vyhlášení jména vítěze, poskytla Ndiayeová rozhovor médiím, v němž prohlásila: „Jsem moc ráda, že jsem jako žena získala Goncourtovu cenu. Jistý zázrak se ale stal už tím, jaký měla kniha úspěch. Toto ocenění je nečekané. Je to také završení a odměna za 25 let psaní a houževnatosti.“
Marii Ndiayeové bude Goncourtova cena oficiálně předána až 10. listopadu. Senegalsko-francouzská spisovatelka mimo to obdrží symbolickou finanční odměnu ve výši deseti eur. Vzhledem k významu ocenění se však očekává, že se výrazně zvedne náklad jejího posledního románu.
V tentýž den a na tomtéž místě bylo navíc uděleno ještě jedno literární ocenění, a sice Renaudotova cena. Tu získal Frédérik Beigbeder za dílo s názvem Un roman français (Francouzský román).
Pavel BestA
Četla jsem její knížku Čarodějnice a moc se mi líbila
Tak tohle může napsat jenom šovinistické p*****. Myslím si, že by se muži neměli vůbec k ženským uměleckým dílům vyjadřovat. Zřejmě žijete ještě sto let před opicema, kdy se o genderovém vykořisťování žen nemohlo ani náznakem zmínit.
Zajímavý článek. Kdyby bylo u nás možné si od této autorky něco přečíst, tak si to přečtu. Snad se přeci jen nějdy dočkám