Adolf Born
28. 10. 2009 – 3. 1. 2010
Z domova až do ciziny
Většina lidí si při vyslovení jména předního českého karikaturisty, malíře a grafika Adolfa Borna vybaví nezapomenutelné večerníčky s Machem a Šebestovou, nebo některé jeho neméně slavné ilustrace k dětským knížkám.
Přestože Adolf Born v průběhu života ilustroval takřka 400 knih, z nichž několik desítek tvořily právě pohádkové sbírky, bylo by jistě neodpustitelnou chybou degradovat tohoto jedinečného grafika s osobitým stylem a neopakovatelným humorem na pouhého autora pro malé děti. To konec konců vyvrací i právě probíhající výstava v prostorách galerie Chodovské tvrze, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout takřka 40 Bornových rozměrných grafik a obrazů.
Již samotný autorův vzhled, bílé na krátko střižené vlasy a především pak výrazný knír stejné barvy, odhalují Bornovu slabost pro rakousko-uherské mocnářství, jež se stalo jedním z nejvýznamnějších témat, jimiž se ve svých pracích autor po celý život zabýval. Této poněkud neobvyklé lásce propadnul Born již v dětství, když si jako malý kluk čítával v dědečkových knihách. A popravdě řečeno ho tato osudová vášeň neopustila ani po 79 letech, kdy sám sebe s nadsázkou často označuje za jednoho z posledních žijících monarchistů.
Uměleckého úspěchu se Adolf Born dočkal zejména v 60. a 70. letech, kdy mohl hojně cestovat a zároveň i vystavovat. V roce 1964 se zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, aby zde v 70. letech získal cenu Grand Prix. Karikaturám, jakožto erbovnímu znaku Adolfa Borna, je na výstavě věnována značná pozornost. Pro tentokrát si autor s lehkostí sobě vlastní vzal na mušku významné osobnosti naší minulosti. Na litografiích si tak návštěvníci budou moci prohlédnout Bedřicha Smetanu, kterak prodává svoji nevěstu, Josefa Mánesa portrétujícího Miroslava Tyrše, který se ztrácí mezi polonahými dámami, nebo Karla Havlíčka Borovského, který na lyžích přijíždí do prosluněného Brixenu.
Na dalších pracích zahlédneme motivy, jež se na Bornových grafikách objevují takřka pravidelně. Vedle císaře Františka Josefa, do něhož se Adolf Born lehce stylizuje, tu na litografiích objevíme i impozantní postavu císařovny Marie Terezie nebo neméně robusní hruď generála Radeckého. Zajímavou, avšak méně známou část autorova díla, představují akvarely, v nichž autor nezřídka kdy opustil ironickou notu, aby dal přednost barevně jednoduchým námětům. Poslední část expozice je věnována Bornovým leptům, kde se autor opět vrací ke svým klasickým motivům roztodivných zvířat, cirkusových polykačů ohňů a mečů, elegantních pánů s cylindrem na hlavě nebo dam s vysoko načesanými vlasy a hlubokými výstřihy.
Výstava, která byla zahájena symbolicky 28. října 2009, je z větší části prodejní, takže pokud se divákům některé Bornovo dílo zalíbí, budou si ho moci za příslušný obnos peněz odnést rovnou domů. Expozice potrvá až do 3. ledna 2010
Hodnocení:
V poslední době jsme si zvykli hledat v moderním umění jen samé velké filozofické, společenské či politické otázky a odpovědi. To v Bornových grafikách a obrazech rozhodně nenajdete. Zato vás však pobaví a rozesmějí. A smíchu není nikdy dost…
Výstava potrvá od 28. 10. 2009 – 3. 1. 2010
Kde:
Chodovská tvrz
Ledvinova 9, 149 00 Praha 4
Otevřeno:
denně kromě pondělí 13.00 – 19.00
Vstupné:
Plné: 100,- Kč
Zlevněné: 50,- Kč
65%
Pavel BestA
Adolf Born was born in Osborn, Ohio.
Příjemná výstava. Leonardo to jistě není, ale aspoň to má svůj humor