Jednu z nejstarších tržnic světa čeká oprava za miliardy
Už od roku 1730 je v centru tureckého Istanbulu možné spatřit rozložitou střechu kryjící jednu z největších a zároveň nejstarších tržnic světa. Patří takzvanému Velkému bazaru, jehož prostory by se z rozhodnutí istanbulské radnice měly po letech chátrání konečně dočkat nákladné rekonstrukce. Během ní slibuje vedení města vyřešit zejména vážné statické problémy, s nimiž se tržnice potýká.
Milovníci Jamese Bonda budovu zřejmě znají díky scéně z filmu Skyfall, v níž se agent 007 po její střeše proháněl na motorce. Natáčení velkorozpočtového amerického snímku budově rozhodně nijak neprospělo. Nejenže zde hned první den měl nehodu jeden z kaskadérů, který nezvládl řízení svého stroje a při pádu rozbil jednu ze zdejších nejstarších výkladních skříní, podle některých odborníků také američtí filmaři poničili velké množství červených tašek, které chrání obchody před deštěm. Vlastně je tak trochu zázrak, že při natáčení nedošlo k žádnému vážnějšímu úrazu. Velký bazar totiž není v dobrém stavu. Svůj nemalý podíl na tom kromě zubu času mají také sami obchodníci, kteří zde provozují své krámky. Někteří z nich totiž v uplynulých letech ilegálně odstranili z prostor celé zdi a sloupy, aby získali více místa pro své zboží. Díky úpravám je budova nestabilní a v případě silnějšího zemětřesení by se mohla sesunout k zemi.
Byl to zřejmě právě alarmující technický stav tržnice, který radnici istanbulské čtvrti Fatih, v níž se Velký bazar nachází, před několika málo dny přinutil jednat. O naléhavé potřebě zrekonstruovat budovu se nicméně hovoří již řadu let. Tržiště začalo u dnešní Bajezidovy mešity vyrůstat v polovině 15. století, krátce po dobytí města Osmany. Tím, kdo zde nechal postavit první sklady se zbožím byl sultán Mehmed II. Za vlády jeho vnuka Selima I. ale zachvátil budovy velký požár, který většinu z nich proměnil v popel. Novou podobu dal pak tržišti v 16. století uměnímilovný Sulejman I. Nádherný, který celý komplex výrazně rozšířil. Počátky Velkého bazaru však většina historiků klade až do roku 1730, kdy rozlehlý areál přestavěl vezír Ibrahim Paša. V té době šlo o jednoznačně největší tržnici světa. Pod její nově postavenou střechou totiž bylo možné najít 60 uliček, 18 bran, 7 fontán a 5 modliteben. Sehnat zde bylo možné prakticky cokoli, od oděvů, přes koření, kávu, koberce, nábytek, šperky, až po drahé kameny, což platí v podstatě dodnes.
Velký bazar se řadí mezi nejvyhledávanější památky Istanbulu. Denně do zdejšího labyrintu zavítá podle odhadů přes 250 000 lidí. Projít se mohou po ploše 45 hektarů, respektive 36, které jsou přístupné veřejnosti. Celkem je v prostorách tržnice možné najít více jak 1200 obchodů. Naposledy ovšem bazar prošel opravou v roce 1980, což se odráží na jeho vzhledu. Už delší dobu se proto uvažovalo o jeho rekonstrukci. Radnici se však dlouho nedařilo najít na ni prostředky. Nyní se zdá, že je má konečně k dispozici. Obnova rozsáhlého komplexu bude nesmírně časově i finančně náročná. Měla by trvat 10 let a vyjít na 55 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun). „Díky opravě střechy se celková doba nutná na rekonstrukci zřejmě vyšplhá na 10 let,“ nechal se slyšet Mustafa Demir, starosta čtvrti Fatih. Většinu nákladů ovšem nebude hradit radnice, ale obchodníci. Přes 90 % prostor totiž patří jednotlivým obchodníkům. Kromě střechy by budova měla dostat novou klimatizaci, proměnou projde osvětlení i toalety, které zde prakticky chyběly.
Takový obří středověký supermarket. U nás vyrostly první až po revoluci, tam už v 15. století.
Čtvrt milionu návštěvníků denně mi přijde naprosto neuvěřitelných. Nevím, jestli bych se chtěla prodírat tím davem. Zase to ale musím něco do sebe.
Prý jde za uplynulý rok o vůbec nejnavštěvovanější památku světa. Do tržnice totiž zavítalo 91 milionů lidí. Nářez, co?
Máte pravdu. V roce 2014 skutečně šlo o nejnavštěvovanější památku. Na čísla z loňského roku si ovšem musíme ještě počkat.