Trio makabrózních zápisků veršem od J. H. Krchovského
Mimořádně umělecky plodné období má v těchto dnech za sebou jeden z nejpopulárnějších českých básníků současnosti. Na sklonku uplynulého roku totiž J. H. Krchovský stihnul jak vydat sbírku svých nejnovějších veršů nazvanou Já už chci domů, tak i pokřtít nové hudební album své skupiny Krch-off. Pomyslný triptych navíc už loni na jaře odstartoval výborem svých publikovaných i dosud nepublikovaných básní Tak ještě jedno jaro tedy.
Makabrózní a dekadentní, i tak lze ve zkratce charakterizovat jádro umělecké tvorby J. H. Krchovského, který do české poezie vtrhnul se svými havrany a náhrobními kameny jako velká voda v poslední dekádě komunistického režimu. Právě tehdy si také zvolil svůj pseudonym. Došlo k tomu v roce 1982 z konspiračních důvodů. Cílem bylo zmást tehdejší StB, což se ale nepovedlo. Básník, jehož původní jméno zní Jiří Hásek, totiž o svém záměru informoval Egona Bondyho v bytě plném odposlouchávacích zařízení. Byl to právě bohémský Bondy, který mladého začínajícího umělce zásadním způsobem ovlivnil a který ho uvedl do světa pražského undergroundu. Řada autorových děl proto vyšla nejprve v samizdatu. Už od té doby krouží jeho verše jako okřídlení mrchožrouti kolem smrti. Zmar, zkáza, skon, to vše se spolu s trapností, bezcílností a erotikou stalo jedním z ústředních témat jeho tvorby. Přesto, anebo možná právě proto, na konci minulého tisíciletí Krchovský v rozhovoru pro časopis Host vyslovil přání, aby nikdy nezemřel.
Od té doby spatřilo světlo světa několik jeho sbírek. Tou na delší dobu poslední se stalo Dvojité dno, které vyšlo v roce 2010. Dalšího výboru se příznivci Krchovského poezie dočkali až loni v prosinci, kdy autorovo mateřské nakladatelství Host přišlo na trh se sbírkou Já už chci domů, která opět ladně, teskně a nonšalantně tančí s umrlci po potemnělém hřbitově. „Krchovský si coby věčný spalovač mrtvol se smrtí zálibně pohrává téměř na každé stránce svých knih. Rovněž v jeho nové sbírce Já už chci domů je specifické morbidity požehnaně,“ myslí si kupříkladu publicista Ivan Hartman. Oproti předcházejícím dílům přibylo v tom nejnovějším truchlivých, melancholických motivů opuštěnosti, prázdnoty, vše pohlcující lenosti a smutku. „Tak ještě jedno jaro tedy?! no dobrá, ale naposledy!“ píše Krchovský na jednom místě. Díky naší redakci si níže můžete přečíst celkem tři básně a zápisky veršem z nejnovější autorovy sbírky Já už chci domů. Přejeme příjemný funerální zážitek.
I.
Nevstávám, taky proč… Ráno, čas nejtěžší
sám a prost naděje, tužeb a potřeb…
ach, jsem tak lenivý a nic mě netěší
dnes ani nepůjdu na vlastní pohřeb
(Prosinec 2011)
II.
Tolik je nade mnou prostoru pro křídla
když s babím létem teď obloha prořídla…
pusto, než vlaštovky nahradí havrani
ti smutku andělé a jejich krákání
Dny už se hroutí jak kostičky domina
hřeju se na střeše v závětří komína
vstřebávám poslední podzimní paprsky
než přijde zima, mráz… Stáří a pampersky…
(Říjen 2012)
III.
Se sebou přít se, škoda času…
upírat duši věčnou spásu?
důkaz, že duše není věčná
přijmu až s koncem nekonečna
(Červenec 2015
Super. To je dobře, že někde takto vycházejí básně.
Pozii pana Krchvoského mám moc ráda, takže jsem za publikaci textů moc ráda.
Nádhera. Knihu se chystám, stejně jako všechny předešlé, koupit. Tak to beru částečně i jako takové preview.
Tak ať tu je i jeden kriický komentář. Je určitě dobře, že básně vycházejí. To platí i pro tyto, které ale osbně nepovažuji za moc kvalitní. Je to podle mě jen taková póza, navíc neustále se opakující a nic nového nepřinášející.