V Budapešti vyroste muzejní čtvrť za 17 miliard korun
V hlavním městě Maďarska by v nadcházejících letech měla vyrůst zbrusu nová část zasvěcená umění. Nedávno o tom rozhodla zdejší vláda, která dokončila plány na vybudování muzejní čtvrti. Ta by měla vzniknout v parku Városliget v centru metropole. Vystavěny by zde měly být budovy národní galerie, muzea hudby, městského divadla a národopisného muzea.
Na prohlídku muzejních čtvrtí zatím láká v Evropě především Berlín, Vídeň a Amsterdam. Brzy by se k těmto velkoměstům mělo přidat další. V roce 2019 by totiž měla být v Budapešti dokončena podobně koncipovaná městská část, jejíž výstavba se pravděpodobně rozběhne již letos v létě. Komisařem mamutího projektu je László Baán, který vyčíslil náklady na jeho realizaci na zhruba 200 miliard forintů, v přepočtu tedy více jak 17 miliard korun. Návrh je reakcí na nebývalý boom ve stavení muzeí a galerií, který je možné v posledních letech sledovat nejen napříč Evropou, ale celým vyspělým světem. Budapešti by projekt měl podle Baána pomoci v soupeření s jinými okolními metropolemi jako je kupříkladu Praha o návštěvníky. Čtvrť by totiž po svém dostavění měla do města přilákat o 300 000 turistů navíc oproti stávajícímu stavu. Ačkoli náklady na vznik obřího komplexu budov by se měly vyškrábat na 200 miliard forintů, návratnost investice by neměla být v tomto případě nijak velká. Podle komisaře by se peníze měly maďarské vládě vrátit za 15 let.
Vzniknout by čtvrť měla v oblasti městského parku Városliget u náměstí Hrdinů, kde se nachází zoologická zahrada, termální lázně Szécheny a čtyři muzea. Prostor je po léta zanedbaný a v rámci revitalizace by se jako celek měl dočkat výrazné proměny a modernizace. Proti záměru vlády se však postavila část místních obyvatel, architektů a urbanistů. Ti považují projekt za předimenzovaný, zbytečný a navíc předražený, v jehož důsledku by dvě stě let starý park z velké části zaniknul a centrum města by tak přišlo o další zeleň a oblíbené prostranství určené pro trávení volného času. Park vyrostl v Budapešti už roku 1817. Po nástupu komunistů k moci se v jeho středu objevila socha Stalina v nadživotní velikosti, která zde stála až do roku 1956, kdy byla stržena a odkdy se na jejím místě nachází nevzhledné parkoviště. V padesátých letech doznal park ještě jedné velké změny. Zmizelo odtud městské divadlo, které by zde v rámci projektu mělo opět vzniknout. Kromě dvou muzeí a galerie počítá nynější návrh také s vybudováním státních restauračních dílen a skladů na okraji parku. Původně se také počítalo s výstavbou muzea fotografie a architektury ve Városligetu. Od toho však Baán nakonec ustoupil.
Vzhledem k velikosti a významu projektu se o výstavbu některé z budov ucházejí velká a slavná architektonická studia. Mezi takové kanceláře patří norský Snohett nebo japonský Sanaa. Projekt zapadá do konceptu podobně velkých architektonických návrhů muzeí a galerií, jichž v posledních letech značně přibývá. V Oslu momentálně vyrůstá nové sídlo Munchova muzea, v Helsinkách by měla vzniknout další pobočka Guggenheimova muzea, v Berlíně by mělo letos začít vyrůstat nové Muzeum moderního umění, také ve Vilniusu plánují vybudování obří galerijní budovy, jejímž autorem by se měl podle všeho stát slavný Daniel Libeskind, v polském Gdaňsku snad brzy otevřou Muzeum 2. světové války. A takto bychom mohli dlouho pokračovat. Většina velkých měst staví, nebo plánuje stavět velké umělecké objekty. Jen Praha zůstává momentálně v ústranní. Návrh Národní knihovny od Jana Kaplického zřejmě nikdy nespatří světlo světa, Státní opera se dočká jen opravy a také Národní galerie zřejmě raději sáhne jen k rekonstrukci svého stávající sídla, místo toho, aby trvala na výstavbě nového. Letenská pláň je přitom po desítky let prázdná, peněz je také dost, tak proč v centru města také nepostavit novou muzejní čtvrť s novou Národní knihovnou, Národní galerií, koncertní síní a operním domem?
Knihovna by si určitě nový objekt zasloužila. Ale ten nápad s Letenskou plání se mi jinak nelíbí.
U nás se obecně do kultury peníze takřka nedávají. Nedává je sem stát, ani bohatí podnikatelé, jak je tomu třeba na Západě. Výsledek je takový, jaký by se dal předpokládat. Kulturní úpadek.