Ota Janeček
3. 2. 2010 – 28. 2. 2010
Malá retrospektiva
Měsíc únor je v Chodovské tvrzi již po jedno desetiletí ve znamení výstav obrazů významného českého malíře, grafika a sochaře Oty Janečka. Nejinak tomu je i letos.
Expozice s názvem Malá retrospektiva, kterou je možné v galerii Chodovské tvrze zhlédnout ve dnech od 3. do 28. února, ukazuje uměleckou cestu, jíž se ubírala tvorba tohoto pardubického rodáka od 40. let 20. století, kdy měla širší veřejnost poprvé možnost seznámit se s jeho díly, až do 90. let 20. století, kdy Ota Janeček zemřel.
Příroda se svými zkroucenými zašpičatělými listy, drobní zpěvaví ptáci, odkvétající šípkové keře, temně rudé slunce na obzoru a oválné kapky, to všechno v oranžových barvách podzimu. I tak lze charakterizovat stěžejní část tvorby Oty Janečka. Tu druhou pak zabírají kresby a grafiky ženských aktů. Zapomenout však nesmíme ani na knižní ilustrace a sochy, které jsou na výstavě také k vidění.
Ota Janeček se narodil v roce 1919 v Pardubicích. Za svého života patřil mezi přední představitele tzv. generace druhé světové války. O jeho mezinárodním významu svědčí nejen to, že jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, londýnské Tate Gallery, Národní knihovny v Paříži, či MC Nay Institute v San Antoniu, ale také kdysi uveřejněná kritika Janečkovy londýnské výstavy, která přirovnala jeho kresby k dílům Picassa, Braqua, Matisse, Schieleho a Amedea Modiglianiho. Právě tvorba posledně jmenovaného umělce měla na Janečka zřetelný vliv zejména v jeho vlastních uměleckých počátcích. Po období poznamenaném kubismem, se v 50. letech Janeček opět vrátil k realistickému pojetí obrazu. Šedesátá léta jsou u Janečka ve znamení krajinomalby, která vládne jeho plátnům i v letech sedmdesátých. V následujícím období dochází v jeho pracích k postupnému prolínání realismu a abstrakce.
Mezi vystavovanými díly nechybí akty a kubistická zátiší ze 40. a 50. let, realistické krajiny ze stejného období, ani abstraktněji pojímané práce z let šedesátých. Jádro výstavy však tvoří obrazy ze 70. a z 80. let. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout zejména Janečkovy krajiny, zprvu realistické, postupně však stále více uvolněné a fantazijní. Pokud bychom chtěli nějak Janečkův styl pojmenovat, zřejmě bychom ho označili za abstraktní poetismus. Tak jako v případě mnoha jiných českých autorů, ať již malířů či spisovatelů, i u Janečka můžeme sledovat jeho fascinaci okolním viditelným světem. Z té pak pramení snaha zachytit jeho krásu. Kromě obrazů je na výstavě možné prohlédnout si i několik autorových soch.
Hodnocení:
Retrospektivní expozice prací Oty Janečka čítající bezmála padesát obrazů a deset soch, hřeje i pro letošní zimu příjemným žárem českého poetismem.
Výstava potrvá od 3. 2. 2010 do 28. 2. 2010
Kde:
Chodovská tvrz
Ledvinova 9, 149 00 Praha 4
Otevřeno:
denně kromě pondělí 13.00 – 19.00
Vstupné:
Plné: 70,- Kč
Zlevněné: 50,- Kč
76%
Pavel BestA
Nádherná výstava. Obzvláště v tomhle příšerném počasí, kdy vstáváte a nevíte, jestli je ráno nebo večer.
Zastrčená galerie, ale moc zdařilá expozice.
Přehnaně poetické. Jinak je to vcelku velmi zdařilé.