Spisovatel Houellebecq vystaví snímky svého mozku
Z trochu jiného pohledu, než je obvyklé, budou moci lidé v létě poznat rozporuplnou osobnost francouzského spisovatele Michela Houellebecqa. Zatím se s ním mohli seznámit jen skrze jeho knihy, nebo filmy. Na přehlídce Manifesta 11 si ale na jeho vnitřní pochody posvítí důkladněji. A to doslova. Ředitel festivalu totiž plánuje ukázat návštěvníkům spisovatelovy snímky mozku.
Enfant terrible, právě tak lze zřejmě nejpřiléhavěji vystihnout osobnost šedesátiletého romanopisce a básníka Michela Houellebecqa. Ten totiž svými knihami již po dvě desetiletí dráždí a provokuje stávající establishment, podněcuje k živým diskuzím o tématech, o nichž by se podle bontonu nemělo vůbec diskutovat, relativizuje západní hodnoty, znejišťuje a rozděluje literární kritiky, kteří si s jeho knihami ne vždy ví úplně rady. Zejména za oceánem, kde úplně nezakořenilo to, čemu se říká relativismus, nemají pro jeho literární počiny mnoho pochopení. I díky tomu všemu lze dnes Houellebecqa bez nadsázky označit za nejznámějšího současného francouzského autora. Čeští čtenáři mohou dílo spisovatele pocházejícího z ostrova Réunion znát velmi dobře. Do češtiny totiž byly přeloženy všechny jeho romány s výjimkou toho v pořadí třetího, nazvaného Lanzarote, který vyšel v roce 2000. Kniha je nicméně někdy chápána „jen“ jako novela. Loni se na tuzemských knihkupeckých pultech objevil i Houellebecqův prozatím poslední velký literární počin. Jmenuje se Podvolení, odehrává se v roce 2022 a popisuje nástup fiktivního kandidáta strany zvané Muslimské bratrstvo na post francouzského prezidenta.
Islám a vztah západních obyvatel k němu není jedním z ústředních Houellebecqových témat poprvé. Literát se jím zabýval v minulosti ve svých dílech už několikrát. V jednom ze svých rozhovorů dokonce označil islám za stupidní náboženství, za což byl postaven před soud, který ho však osvobodil. Autorovu nenávist k učení proroka Mohameda si někteří vysvětlovali tím, že Houellebecqa v útlém věku opustila jeho matka, která prý k islámu následně konvertovala. S prohlášením ovšem přišel sám autor. Podle všeho ale tehdy mluvil pravdu jen napůl. Matka Lucie Ceccaldiová ho sice skutečně jako pětiměsíčního svěřila do výchovy své babičky a o pět let později předala babičce otce dítěte, k islámu ovšem nekonvertovala. Nejprve procestovala Afriku a pak odjela do Brazílie, kde nějaký čas strávila v podivném hippie kultu. Později se vrátila na Réunion, kde Houellebecqa přivedla na svět, a kde se živila jako doktorka. „Je to povýšený kariérista, který je schopný udělat cokoli pro peníze a slávu,“ nařkla Ceccaldiová svého syna ve své biografii. Svým způsobem má podle všeho pravdu. Houellebecq totiž na sebe skutečně až nezdravě rád, po vzoru popových hvězd, upozorňuje. V polovině září roku 2011 kamsi zmizel a světem začaly obcházet zprávy, že ho snad unesla al-Kajda. Po čase se ale spisovatel ozval s tím, že je údajně na dovolené.
Do toho rámce zapadají i letošní Houellebecqovy plány. V létě by se totiž autor měl představit hned na dvou výstavách. Tu klasičtější bude hostit pařížský Tokijský palác, kde budou od 23. června k vidění spisovatelovy snímky a filmy. Méně obvyklou podívanou by o několik dní dříve mělo nabídnout umělecké bienále Manifesta 11 v Curychu. Téma přehlídky je letos stanovené na: „Co jsou lidé ochotni udělat pro peníze“ a nabídne tři desítky nejnovějších prací od renomovaných tvůrců. Nemalá pozornost má být v Curychu věnovaná Houellebecqovi. Ten sem dorazí společně s doktorem Henry Perschakem, který autorovi provede sérii vyšetření zahrnující v to magnetickou rezonanci, EKG a krevní testy. Návštěvníci Manifesty si díky tomu následně budou moci prohlédnout spisovatelovy snímky mozku, zvukové a obrazové nahrávky jeho srdce a zjistit, jak mu funguje krevní oběh. „Přehlídka umožní ponořit se do světa a mysli neustále se měnícího tvůrce Michela Houellebecqa,“ nechala se slyšet mluvčí Manifesty. Z českého pohledu může být přehlídka zajímavá i z toho důvodu, že se na ní vedle francouzského enfant terribla představí také dvojice Čechů – Matyáš Chochola a Jiří Thýn.
Ráda si přečtu jeho knihy, ale že bych potřebovala vidět jeho mozek? To tedy ne.
Jeho poslední knihu považuji za nejlepší román začátku 21. století. Ať si kdo chce, co chce říká, strefuje se přesně do současných problémů.
Na Manifestu se chystám, tak jsem zvědavá. Spíše než na Houellebecqa se těším na práce třeba takové Teresy Margollesové…
Uvidíme, jestli se tedy Houellebecq má vůbec čím chlubit. 🙂