Don DeLillo představí svůj zbrusu nový román
Vydání dalšího literárního opusu věhlasného amerického spisovatele Dona DeLilla se kvapem blíží. Na knižních pultech by měl být ve světě k dostání již v úterý. S nově vycházejícím románem se ale lidé budou moci blížeji seznámit již dnes večer. V New Yorku totiž od osmi večer bude probíhat autogramiáda, na níž DeLillo přečte pár úryvků ze své novinky.
Na americký knižní trh se Don DeLillo vrací po dlouhých šesti letech. Naposledy se na něm představil v roce 2010, kdy vydal úspěšný román Bod Omega. Ten se odehrával v opuštěném domě kdesi uprostřed pouště, kam se jednoho dne uchýlí kdysi význačný vědec a válečný poradce Richard Elster, za nímž později přijíždí jistý Jim Finley, který by s ním rád natočil film. Společně se probírají minulostí, vedou dlouhé rozhovory a nekonečné debaty. Tedy do chvíle, než do usedlosti dorazí Elsterova dcera… Čeští čtenáři si Bod Omega mohli díky nakladatelství BB Art a překladatelce Lucii Mikoláškové přečíst ve své mateřštině už v roce 2010, tedy ve stejné době jako většina vyspělého světa. Předtím u nás vyšly autorovy předešlé romány Bílý šum, Prašivý pes, Cosmopolis a dvě kritiky nejvyzdvihovanější prózy Podsvětí a Padající muž. Loni navíc nechalo nakladatelství Argo vytisknout DeLillův soubor povídek Anděl Esmeradla. Tuzemští milovníci krásné literatury tak dílo newyorského rodáka mohou znát velmi dobře. Osobně se s ním mohli seznámit před čtyřmi lety. DeLillo totiž tehdy jako host zavítal do Prahy, kde se představil na Festivalu spisovatelů.
Čekání na další autorův román by mělo skončit zítra. DeLillovo domovské nakladatelství Scribner totiž toto úterý hodlá na knihkupecké pulty přinést spisovatelovu novinky. Ta ponese jméno Zero K a bude se zabývat věcmi mezi životem a smrtí, respektive snahou smrt takříkajíc ošálit. Ústřední postavou v pořadí již osmnáctého autorova románu bude šedesátiletý miliardář Ross Lockhart, který investuje nemalé částky do tajemného výzkumného střediska, kam později pošle svou mladou manželku trpící nevyléčitelnou chorobou. Ústav totiž zamrazuje lidská těla do doby, než se najde lék na jejich uzdravení. „Jde o to, že se jedná o naprosto nezákonný proces, který se koná v nejhlubší úrovni Konvergence, v oblasti známé jako Zero K,“ vysvětluje 69letý rodák z Bronxu. Ten si v knize mimo jiné klade otázku, jakým způsobem by se změnila mysl jedince, pokud by strávil 20 nebo 30 let v kryokomoře, zda by šlo o téhož člověka, nebo by jeho identita byla natolik odlišná od původního jedince, že by šlo prakticky o jinou bytost. Zajímavé je, že sám autor moderním technologiím zrovna neholduje. Podobně jako mnozí jiní spisovatelé, nemá mail, ani facebookový profil, takže ho lze kontaktovat buď osobně, nebo za pomoci telefonu. Stejně jako své předešlé knihy i Zero K navíc DeLillo napsal na psacím stroji.
S krátkou pasáží z nového románu se již mohli někteří čtenáři seznámit. Na sklonku loňského roku totiž DeLillo přečetl nedlouhý úryvek ze Zero K při své návštěvě Lisabonu. Dnes večer toho o knize bude známé mnohem více. Od dvacáté hodiny bude spisovatel hostem kulturního centra na 92. ulici, kde knihu představí, přečte z ní opět pár ukázek, zodpoví několik dotazů, a kde bude následně podepisovat výtisky čtenářům. Vstupné na akci ovšem není nijak laciné. Jedna vstupenka vyjde na 42 dolarů, zhruba tedy na 1000 korun, osoby mladší 35 let ovšem zaplatí „jen“ 15 dolarů. Společně s DeLillem vystoupí v kulturním centru mladá spisovatelka Dana Spiotta, která zde představí svůj nejnovější literární počin s názvem Nevinní a ti druzí. Pár podrobností o DeLillově knize se lidé mohli před pár dny dozvědět také díky losangeleským Timesům, které čtenářům přinesly rozsáhlý rozhovor s 69letým autorem, který jinak v médiích vystupuje jen sporadicky. Řada otázek přitom směřovala právě k DeLillově nové knize. Krátkou recenzi Zera K přinesl již před pár dny časopis Playboy. Podle redaktora Caluma Marshe si román musí nutně přečíst každý, „kdo se někdy cítil být otrokem svého iPhonu.“
Anotace díla vypadá zajímavě. Otázka je, jak bude dílo dobré samo o sobě. Ke knihám DeLilla mám obecně několik výhrad.
Mně osobně se knihy DeLilla velmi líbí a seznávám je i dosti podnětnými. Kažodpádně jsou hodně svébytné, což možná nemusí někomu sedět. Stylisticky i myšlenkově jsou ale vytříbené.