Palahniukovi před návštěvou Prahy vyjde 2. díl Klubu rváčů
Jedním z hlavních hostů letošního ročníku Festivalu spisovatelů by se měl stát americký spisovatel Chuck Palahniuk. Ještě než do Prahy zamíří, mělo by u nás v češtině spatřit světlo světa komiksové pokračování jeho známého románu Klub rváčů.
Ačkoli letos nezískal Festival spisovatelů od magistrátu žádnou dotaci, přiveze do Čech na podzim opět několik věhlasných literárních osobností. Na prvním místě jí bude držitel Nobelovy ceny za literaturu John Maxwell Coetzee, žijící momentálně v Austrálii. Dalším lákadlem přehlídky by se měla stát účast Alžířana Kamela Daúda, který před třemi lety debutoval knihou Meursault, přešetření. Ta svým dějem navazuje na Camusova Cizince a tehdy třiačtyřicetiletý Daúd za ni získal Goncourtovu cenu za nejlepší románovou prvotinu. Trojlístek hlavních hostů by měl doplnit Chuck Palahniuk, který do Prahy dorazí dvacet let po vydání své zřejmě nejznámější knihy, Klub rváčů. Do České republiky zavítá vůbec poprvé. Během návštěvy, která je naplánovaná na 7. až 13. října, by Palahniuk měl vystoupit nejen na Festivalu spisovatelů, ale objevit se také v Senátu v panelové diskuzi moderované ekonomem Tomášem Sedláčkem. Tím ovšem výčet zajímavých hostů festivalu zdaleka nekončí. Své dílo na něm představí kupříkladu egyptský básník Mohamed El-Baaly, nebo Čechům velmi dobře známý čínský spisovatel Jen Lien-kche.
O zhruba měsíc dříve, než se festival rozběhne, by v češtině mělo vyjít komiksové pokračování Palahniukova románu Klub rváčů. Vznik druhého dílu autor fanouškům přislíbil před třemi lety na newyorském Comic Conu. A o rok později svému závazku dostál. Společně s Cameronem Stewartem tehdy dali vzniknout prvnímu z celkem deseti dílů. Ty do světa postupně od loňského května vypouští komiksové vydavatelství Dark Horse, které na konci března vydalo v angličtině poslední část. Českou verzi by na pulty tuzemských knihkupectví mělo přinést vydavatelství Crew. Překladu se podle dostupných informací zřejmě ujme Richard Podaný. První svazek by do rukou zájemců měl doputovat již letos v září. Děj komiksového pokračování Klubu rváčů se odehrává deset let po událostech z původní knihy. Hlavním vypravěčem příběhu zůstává Jack, který se uzdraví a ožení s Marlou, s níž přivede na svět syna Juniora. „Původní román byl kombinací všeho, co měl podle mě udělat můj otec, a toho, na co u svých otců nadávali mí přátelé,“ uvedl Palahniuk. Jeho staronový hrdina se přitom v komiksovém pokračování stává stejně nenáviděním otcem, jako byl ten jeho.
Ústředním tématem letošního ročníku Festivalu spisovatelů je Zločin a trest. „Američané zbožňují trest a zvlášť rádi se nechávají trestat volbami,“ prohlásil prezident festivalu Michael March. Během Palahniukovy návštěvy Prahy by mělo také dojít k symbolickému založení Klubu rváčů v Poslanecké sněmovně. O záštitu již v této souvislosti March požádal místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou, podle jejíhož asistenta je vysoce pravděpodobné, že ji festival získá a na půdě Poslanecké sněmovny dojde na jedno Palahniukovo autorské čtení. Literátovo působení na Festivalu spisovatelů se podle všeho bude točit především kolem Klubu rváčů. Ačkoli čtyřiapadesátiletý rodák ze státu Washington napsal dalších patnáct knih, známý je právě svým debutem. Ten se dočkal nejen filmového zpracování pod režijní taktovkou Davida Finchera, ale středobodem obdivu řady fanoušků. Román sice spíše kritizuje současnou násilnickou společnost, přesto podle jeho vzoru vznikla ve Spojených státech a v dalších zemích řada skutečných Klubů rváčů. Čeští čtenáři mohou Palahniukovu tvorbu znát velmi dobře. Díky nakladatelství Odeon si v uplynulých letech mohli v češtině vychutnat většinu autorových knih. Loni na pulty tuzemských knihkupců dorazil Palahniukův předposlední román Tvé překrásné já. Poslední autorovou knihou, která u nás spatřila světlo světa, je ovšem tak trochu symbolicky právě Klub rváčů. Román kvůli neutuchajícímu zájmu čtenářstva opět na trh přinesl Odeon. Před Palahniukovou návštěvou si ho tak zájemci budou moci přečíst v nejnovější verzi.
Geniální spisovatel, jehož knížky jsem si v průběhu let zamiloval. Klub rváčů je zřejmě nejlepší, ale také jeho další romány stojí za přečtení.
Jen samé násilí a pak se diví, že mají v Americe samé atentáty a útoky ve školách. Co, kdo zaseje, to také sklidí.
Ta knížka ale není adorací násilí. Člověk by si z ní naopak měl odnést, že násilí není něčím normálním, ale nebezpečným sebezničujícím jevem.
Tím si nejsem tak jistý. Na základě knihy každopádně vzniklo po světě velké množství tzv. Klubů rváčů, jejichž členové se mlátí hlava nehlava. Nevím, o tom, že by se Palahniuk od jejich činnosti nějak distancoval.