Pritzkerova cena 2010
Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa
Pritzkerovu cenu, nejprestižnější ocenění, které lze v oblasti architektury v současnosti získat, si pro letošní rok odnesou japonští architekti Kazuyo Sejimová a Ryue Nishizawa. Rozhodla o tom 29. března porota v Los Angeles.
Slavné ocenění se tak po patnácti letech opět vrací do země vycházejícího slunce. Posledním japonským držitelem tohoto architektonického Oscara byl v roce 1995 Tadao Andó. Skutečnost, že byli v letošním roce oceněni hned dva architekti najednou, odůvodnila porota tím, že práce Kazuyo Sejimové a Ryue Nishizawy, kteří v roce 1995 založili studio SANAA, pod jehož lavičkou dodnes vystupují, nelze po patnácti letech jejich spolupráce oddělit. V historii udělování Pritzkerovy ceny se tak stalo již potřetí.
Japonská dvojice se tak zařadil mezi takové osobnosti současné architektury, jakými jsou či byli Jörn Utzon, Zaha Hadid, Frank Gehry, Jean Nouvel, Norman Foster či loni oceněný Peter Zumthor.
Mezinárodní porota složená z architektů, kritiků a historiků architektury ocenila především budovu módního domu Christian Dior v Tokiu a Skleněný pavilon Muzea umění v Toledu ve Spojených státech. „Oba dva jako málokdo jiný zkoumají fenomenální vlastnosti prostoru, lehkosti, transparentnosti a materiálnosti,“ stojí v oficiálním prohlášení.
Zřejmě nejvýznamnější dosavadní realizací japonské dvojice je však Nové muzeum současného umění v New Yorku poskládané z bílých hranatých kostek nerovnoměrně rozmístěných kolem své osy, které bylo dokončeno v roce 2007. Velkou pozornost však přitahují i další stavby studia SANAA, jehož název vzniknul ze zkratky slov Sejima and Nishizawa and Associates. Předně je to Zollverein School of Management and Design v německém Essenu pojaté jako rozměrná kostka s nestejně velkými a chaoticky uspořádanými okny a dveřmi. Právě hra s velikostmi rozměrů je pro Kazuyo Sejimovou a Ryue Nishizawu typická. Z dalších zajímavých staveb zmiňme ještě pavilon pro Serpentine Gallery v Londýně, Muzeum moderního umění 21. století v japonské Kanazawě, Ecole Polytechnique Federale ve švýcarském Lausanne a O-Museum Iida v Naganu.
“Jsem nadšená,” reagovala na zprávu o udělení prestižního ocenění Kazuyo Sejimová a pokračovala: “Můžeme teď dál dělat architekturu, která je – jak se alespoň domníváme – otevřená, a která cítí, že je novou generací architektury.” Ryue Nishizawa k tomu dodal: “Cenu chápu jako povzbuzení našeho úsilí. Každá dokončená stavba se stává mou motivací pro nový projekt. Ocenění nám dodalo další energii.”
Slavností ceremoniál, v rámci něhož dojde k předání Pritzkerovy ceny, proběhne 17. května na ostrově Ellis v New Yorku. Součástí ocenění je pamětní medaile a šek na 100 tisíc amerických dolarů.
Jan Perniš
Kostky jsou vrženy. Ale kdo v nich má žít nebo pracovat?