Pastva pro oči
10. 2. 2010 – 30. 5. 2010
Jídlo v zátiších
Netradičně pojatá výstava s názvem Pastva pro oči – Jídlo v zátiších, kterou je možné v těchto dnech spatřit ve vídeňském Kunstforu, láká návštěvníky na vybrané umělecké lahůdky. V centru pozornosti stojí jídlo.
Výstavní sezóna v rakouském hlavním městě je již v plném proudu, což dokládají i právě probíhající expozice, které si návštěvníci bývalého hlavního města rakousko-uherského mocnářství mohou v současnosti prohlédnout. V Kunsthistorisches museum okouzluje svými tři sta padesát let starými plátny, na nichž jsou zachyceny výjevy z každodenního života, nizozemský malíř Jan Vermeer. V nedaleké Albertině až do poloviny května probíhá výstava s názvem Andy Warhol – Cars, představující práce čtyř umělců, zejména pak Andy Warhola, kteří pro koncern Daimler vytvořili na zakázku několik desítek nevšedních děl, jejichž ústředním motivem jsou vozy této německé automobilky. A v prostorách Kunst Haus Wien je to konečně i expozice fotografií Kontroversen, v rámci níž jsou k vidění snímky Man Raye, Roberta Capy, Cartier-Bressona či Roberta Mapplethorpa.
Mezi těmito těžko přehlédnutelnými výstavami se neztratí ani současná expozice v Kunstforu, jejímž ústředním tématem je v širším slova smyslu kulinářství, gastronomie a stolování. Snahou kurátorky Heike Eipeldauerové je představit dějiny a postavení jídla jakožto motivu zátiší a pokusit se nalézt odpověď na otázku, zda je zátiší spíše pokusem o napodobování přírody, nositelem symbolů, nebo konstrukcí reality? Přestože se výstava koncentruje výhradně na toto téma, můžeme ji ale chápat také jako pokus o netradiční exkurz do vývoje výtvarného umění od 16. století až do dnešních dní.
Neutuchající zájem umělců o vyobrazování jídla v jeho nejrůznějších podobách, dokumentuje bezmála devadesát obrazů, videoinstalací, nástěnných i jiných objektů, na nichž hlavní roli hrají nejen králíci, bažanti a kořenová zelenina, ale i samotný proces trávení. Zastoupeni jsou velikáni výtvarného umění od Vincenta van Gogha a Pierra-Augusta Renoira až po Pabla Picassa a Andy Warhola.
Skutečnost, že výstava není řazena chronologicky, nabízí divákům jedinečnou možnost prohlédnout si vedle sebe kupříkladu realisticky laděná plátna Jeana Siméona Chardina z poloviny 18. století a o téměř dvě stě let mladší práce Oskara Kokoschky. Nejstaršími vystavovanými exponáty jsou zátiší Pietra Aertsena ze století šestnáctého, na nichž se objevují motivy kuchyně a tržiště. Na ně časově navazují známé manýristické portréty Giuseppe Arcimbolda. Z impresionistického období jsou zastoupeni jak Pierre-Auguste Renoire, tak Paul Cézanne a Vincent van Gogh. Velkou změnu, k níž v průběhu dvacátého století v umění došlo, dokládají jak kubistická zátiší od Pabla Picassa, Juana Grise či Fernanda Legéra, tak práce Andy Warhola a Damiena Hirsta z konce století. Ze současných umělců jsou kromě Hirsta na výstavě k vidění kupříkladu díla Marie Lassnigové nebo Zoe Leonardové.
Hodnocení:
Jen málokteré tematické výstavě se kdy podařilo tak celistvým a přitom velmi neotřelým způsobem ukázat, jak moc se výtvarné umění za posledních pět set let změnilo.
Výstava potrvá od 10. 2. 2010 do 30. 5. 2010
Kde:
Bank Austria Kunstforum
Freyung 8, Vídeň
Otevřeno:
denně od 10.00 do 19.00
v pátek až do 21.00
Vstupné:
Plné: 9,- Euro
Zlevněné: 6,- Euro
94%
Pavel BestA
Vskutku úchvatná výstava. Jen mě trochu mrzelo, že v rámci expozice nebylo vystaveno více obrazů od G. Arcimbolda, na které jsem se nejvíc těšil.
myslím, že samotný název je naprosto vystihující, je to prostě jen a jen pastva pro oči.