Konopiště láká na výstavu 3D snímků Zikmunda a Hanzelky
Jeden z nejznámějších tuzemských zámků, ten konopišťský, připravil před započetím prázdnin několik velezajímavých kulturních akcí. Už od 25. března zde probíhá jedinečná dvojvýstava věnovaná cestovatelským aktivitám nejen Zikmunda a Hanzelky, ale také Františka Ferdinanda d’Este. Na sklonku června navíc do areálu zavítá oblíbený muzikál Antoinetta.
Na mírné zalesněné vyvýšenině nad Zámeckým rybníkem nedaleko Benešova se již po dlouhá staletí k nebi klenou bílé věže zámku Konopiště. Šlechtické sídlo zde vzniklo pravděpodobně na sklonku 13. století. Za jeho založením tehdy stál vlivný pražský biskup Tobiáš z Bechyně, který nějaký čas působil i jako rádce českého krále Václava II. Později nicméně přešlo Konopiště do rukou jednoho z nejvlivnějších tuzemských středověkých rodů – Šternberků. Ti se později dostali do křížku s Jiřím z Poděbrad, jenž nechal sídlo oblehnout. „Obléhající udělali na konci dubna roku 1467 14 bašt okolo hradu a celé pásmo hradeb, chtíce jej vyležeti, protože střelbou nic proti němu poříditi nemohli,“ zpravuje nás o dění historik August Sedláček. Přestože královská armáda zůstala před branami Konopiště dlouhých 18 měsíců, nepodařilo se vojákům hradby středočeské pevnosti prolomit. Na sklonku roku 1468 nicméně museli jeho obránci kapitulovat a vzdát se. Došli jim totiž úplně potraviny. Král následně zastavil hrad svému synovi Hynkovi, známému renesančnímu kavalírovi, který jako první Čech zřejmě zemřel na syfilidu. I díky tomu se později k sídlu opět dostali Šterberkové, kteří na Konopišti vládli až do roku 1590.
Většina lidí má nicméně zámek spojený s rakouským následníkem trůnu Františkem Ferdinandem d’Este a s obřím množstvím mysliveckých trofejí vystavených po chodbách. Dříve než se ovšem Konopiště dostalo do rukou Habsburků, prošlo řadou úprav. Ty největší na zámku svého času provedl Jan Josef z Vrtby. „Nový pán byl dobrý hospodář,“ uvádí na jeho adresu August Sedláček. Jan Josef z Vrtby totiž svěřil přestavbu svého sídla proslulému baroknímu architektu Kaňkovi. Sochařskou výzdobou pak pověřil snad ještě slovutnějšího Matyáše Bernarda Brauna. Vlastníkem Konopiště se arcivévoda d’Este stal až v roce 1887. Nedlouho po zakoupení zámku se pustil do jeho nákladné přestavby ve stylu tehdy oblíbené pseudogotiky. Během prací, které vedl architekt Mocker, byl po zámku rozveden elektrický proud a vodovod. Později byl dokonce na Konopiště nainstalován i jeden z prvních hydraulických výtahů na našem území. Ten ovšem není jedinou technickou raritou, kterou může sídlo nabídnout. V herně na místě bývalé konírny je dodnes možné obdivovat neobvyklou střelnici s automaticky se pohybujícími terči a s akustickým hlášením zásahu. František Ferdinand d‘Este byl totiž velký milovník lovu, což názorně dokládá množství trofejí i rozsáhlá sbírka zbraní. I proto byla loni na zámku otevřena nová Lovecká trasa, kde je možné tyto věci spatřit. Ta návštěvníky mimo jiné zavede i na tajné schodiště spojující arcivévodovu pracovnu s pokojem jeho ženy Žofie Chotkové.
Letos v červnu mají návštěvníci o několik důvodů více zavítat na Konopiště. Zámek totiž již od sklonku března láká na působivou expozici přibližující cestovatelské úspěchy Zikmunda a Hanzelky. „Po návratu z druhé asijské expedice věnovali sadu předmětů právě tomuto zámku. V jedné z vitrín tak můžete vidět například polobotky s podrážkami z kurdských pneumatik, místní oblečení, speciální korálky pošité čepce,“ přibližuje největší unikáty nynější výstavy novinář Petr Horký. Kromě toho dvojice slavných cestovatelů během svého putování pořídila řadu 3D snímků, které jsou v rámci expozice také k vidění. Druhá část přehlídky je věnována málo známé, ale mimořádně zajímavé, expedici Františka Ferdinanda d’Este kolem světa. „Nejen že plul po světových mořích na lodi Kaiserin Elisabeth, ale na slonovi či na koních přešel celou Indii! Z Egypta dovezl jeden z nejcennějších exponátů, co na Konopišti jsou, a to originální kanopu, ve které byly při mumifikování uloženy plíce zemřelého. Můžete si ji prohlédnout kousek od vstupu do expozice,“ dodává Petr Horký.
Tím ovšem výčet zajímavých kulturních akcí na Konopišti zdaleka nekončí. Nedaleko zámku totiž již za dva týdny proběhne další. V sobotu 25. června do místního přírodního amfiteátru dorazí historický muzikál Antoinetta. Přiveze ho sem Divadlo Hybernia u příležitosti výročí 100. představení toho oblíbeného hudebního kusu. Zhlédnout ho bude možné od půl deváté večer. Pro milovníky muzikálu připravili organizátoři malé překvapení. Na autogramiádě před představením se budou zájemci moci s herci setkat a pořídit si s nimi snímky. Vzhledem k tomu, že letos uplyne sto let od smrti Františka Josefa I., rozhodla se místní kastelánka Jana Sedláčková věnovat také tomuto jubileu. „V zámeckých depozitářích je velké množství dosud nevystavovaných předmětů ze sbírek jeho synovce arcivévody Františka Ferdinanda, které budou mít návštěvníci možnost zhlédnout v rámci druhého okruhu nebo jako samostatnou expozici,“ uvedla Sedláčková, která na zámku působí od roku 2014. Kromě toho proběhnou na Konopišti také tradiční akce, jako jsou tematické přednášky nebo večerní prohlídky. Po loňském úspěchu dojde později také na prohlídky místní věže Václavky…
Vůbec jsem netušila, že Zikmund s hanzelkou dělali nějaké 3D snímky. To je pro mě novinka a zajímavá.
Výstavu jsem měla o uplynulém měsíci možnost vidět a určitě bych ji každému doporučila. Konopiště obecně podle mě patří mezi nejzajímavější tuzemské hrady a zámky.