První operní dům v Dubaji otevře Plácido Domingo
Jen málokde na světě vyrůstají nové budovy tak rychle jako nyní v Dubaji. Již brzy by zde měly být položeny základy věže, která by se po svém dostavění měla stát nejvyšší stavbou světa. Jejím autorem bude světově proslulý architekt Santiago Calatrava. Kromě toho by ve městě mělo být zprovozněno nejvyšší ruské kolo. K těmto nej záhy přibude další. Již za pár týdnů totiž v Dubaji dojde k dokončení jedné z nejkrásnějších operních budov dneška. Svým koncertem ji slavně zahájí slavný Plácido Domingo.
Přestože první operní domy vyrostly v Evropě před mnoha staletími, ve Spojených arabských emirátech dosud žádný takový nemají. Brzy by se to ale mělo změnit. V centru Dubaje ve stínu dosavadní nejvyšší budovy světa Burdž Chalífy a na dohled od neméně dechberoucí vodní fontány totiž dělníci právě finišují s pracemi na operní budově, která by se měla stát dalším skvostem zdejšího Downtownu. Jak už je u podobných staveb zvykem, tak půjde o prostor multifunkční. Kromě opery sem bude možné zajít na divadelní představení, balet, koncert, či na výstavu. Vedle toho by budova měla v budoucnu hostit také důležité mezinárodní konference. S výstavbou operního domu se v Dubaji mělo původně začít již v roce 2008. Tehdejší plán počítal se vznikem budovy na jednom ze zdejších ostrovů. Z přihlášených návrhů byl za ten vítězný vybrán projekt světoznámé architektky Zahy Hadid, která letos předčasně zemřela v miamské nemocnici. Jí navržená budova měla dostat naprosto unikátní futuristický vzhled. Operu totiž Zaha Hadid vyprojektovala tak, aby připomínala okolní duny. Světle bílá stavba se z ostrova měla zdvíhat jako písečný násep, nebo jako mořská vlna. K realizaci nápadu ale bohužel nedošlo. Svět totiž v roce 2008 zasáhla světová finanční krize, kvůli níž se šejkové rozhodli výstavbu opery na čas pozastavit. Problémy naštěstí netrvaly nijak dlouho. Po skončení hospodářských potíží nicméně vedení města projekt přemístilo více do centra Dubaje a svěřilo ho do rukou jiného architektonického studia.
Nový premiér Spojených arabských emirátů šejch Muhammad se k nápadu vybudovat ve městě operní dům vrátil v březnu roku 2012. Vizualizaci budovy svěřil do rukou Januse Rostocka z britské architektonické kanceláře Atkins. Ten dal stavbě úplně jiný vzhled, než navrhovala Zaha Hadid. Podobně jako slavná britsko-irácká umělkyně ho ovšem odvodil z toho, co je pro dané místo typické. Místo dun ovšem bude nová budova připomínat tradiční arabské plachetnice Dhau, které brázdí zdejší vody. V přední části odkazující k plachtě bude hlavní sál, v zadní, jež připomíná palubu plavidla, pak vchod a galerie. Samotná výstavba budovy byla svěřena do rukou gigantu jménem Emaar. Co je pro českého čtenáře zajímavé, je jistě skutečnost, že na působivém vzhledu nové opery se podílely také šikovné tuzemské ručičky. Stavbu totiž svými světly, která jsou důležitou součástí projektu, osází česká společnost Lasvit. Ta již v Dubaji realizovala řadu podobných zakázek a má proto v Spojených arabských emirátech velmi dobré jméno. Koncertní sál nového operního domu nabídne 2000 míst k sezení. Díky speciální hydraulické technologii bude možné počet sedaček snížit až na 900 a využít prostor pro jiné účely, než jen pro ty koncertní. Původně se přitom počítalo s tím, že hala bude mít kapacitu 2500 míst.
Šejch Muhammad samozřejmě nemá s budovou žádné malé plány. Rád by z ní v dohledné době učinil jednu z nejnavštěvovanějších a nejrespektovanějších operních scén na světě. K tomu jí má dopomoci ostřílený ředitel Jasper Hope, který svého času působil i na postu provozního šéfa Royal Albert Hall. Ten už si v novém křesle jeden velký úspěch připsal. Na slavnostní otevření opery, k němuž dojde 31. srpna, se mu totiž podařilo zlanařit jednoho z největších pěvců uplynulých dekád. Během úvodního koncertu totiž v Dubaji vystoupí Plácido Domingo. Lístky na úvodní koncert se prodaly během pouhých tří hodiny. V sále by se podle pořadatelů měli sejít posluchači z 20 různých států světa. „Odezva na prodej lístků byla naprosto ohromující. Budou tu lidé ze Saudské Arábie, Velké Británie, Německa nebo Japonska. Pro mě to není žádné překvapení, že zahajovací představení s králem opery bude vyprodáno,“ nechal se slyšet Hope. Program dubajské opery by měl v prvních letech čítat zhruba 200 až 250 položek. Do budoucna by Hope ovšem rád počet představení výrazně navýšil. Na sklonku tohoto desetiletí by již měl operní dům nabízet okolo 400 akcí, jako je tomu kupříkladu v Royal Albert Hall.
Budova vypadá podle obrázků zvenku úžasně. U podobných staveb je ale ještě důležitější akustika. Ale i tu jistě bude mít dubajská opera výbornou.
To Praha se nového koncertního nebo operního domu ne a ne dočkat. Nějak nám ten svět ujíždí…
Tyhle obří prosklené budovy mi připadají překonané. Návrh Zahy Hadid byl už na první pohled výrazně kvalitnější. Škoda, že se dočkalo realizace něco mnohem průměrnějšího.
Peníze vládnou světu. Plácido Domingo je sice již vyhasínající hvězda, ale přesto dodá otevření lesk.
Škoda, že nám podobné peníze na podobné stavby chybí a nejsme tudíž schopni držet se světem kulturní krok.