Začíná festival Krásný ztráty. Michal Prokop jím oslaví 70
V Amfiteátru na Lokti se dnes večer a zítra uskuteční hudební festival Krásný ztráty. Jeho organizátorem a zároveň hlavní osobností bude muzikant Michal Prokop. Ten tuto sobotu oslaví nejen sedmdesáté narozeniny, ale vystoupí na Lokti poprvé v koncertním provedení se svojí skladbou Město ER.
Celkem tři vrcholy by měla mít plánovaná hudební přehlídka. Již dnes večer jí bude Prokopovo společné vystoupení s Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým. Hostujícím kytaristou přitom nebude nikdo menší než Radim Hladík. Kromě toho večer nabídne kupříkladu koncert Vladimíra Mišíka nebo Collegia Musica. Zítra se zájemci mohou těšit na koncert, v rámci nějž v amfiteátru Michal Prokop zazpívá se svojí skupinou Framus Five. Také další hudební program bude ale velezajímavý. Na Lokti totiž vystoupí kapela Zrní, Vojta Dyk nebo Tata Bojs. Pomyslnou třešničkou na dortu by se ovšem mělo stát premiérové uvedení skladby Město ER v koncertním provedení. Dvacet minut trvající píseň sice vznikla již v roce 1972 a objevila se na stejnojmenné desce, pódiové realizace se ovšem dosud nedočkala. Skladbu na festivalu doprovodí čtyřicítka hudebníků – kromě Prokopovy kapely Framus Five také členové Karlovarského symfonického orchestru a pětice saxofonistů s jazzovou praxí.
„Když jsme v roce 2006 pořádali s Michalem Prokopem v pražské Lucerně koncert Live 60, mysleli jsme si, že jde o jednorázový comeback a dost. Live 70, to by nás tehdy ani nenapadlo. O to víc se teď na Loket 2016 těšíme,“ prohlásil producent akce David Gaydečka. Při vymýšlení hlavního taháku festivalu se Michal Prokop podle vlastních slov inspiroval loňským vystoupením Petera Gabriela, který koncertoval s orchestrem. Brzy sedmdesátiletý hudebník se proto po jeho vzoru rozhodl oprášit skladbu Město ER, jež byla kdysi také nahrána v orchestrálním aranžmá. Při realizaci nápadu se ale vyskytly nečekané problémy. „Nejdříve jsem zjistil, že k Městu ER neexistuje partitura. Když se Supraphon privatizoval, nejspíš se při stěhování ztratila, takže jsme museli nechat zpracovat novou,“ přiblížil Michal Prokop hlavní svízel, s nímž se museli vyrovnat. K jejímu sobotnímu uvedení v Lokti proto musela vzniknout replika partitury, kterou napsal dvaatřicetiletý skladatel Lukáš Sommer.
Město ER je zajímavé hned z několika důvodů. Jednak jde o skladbu dvacetiminutovou, která v sobě spojila takřka nespojitelné. Sdružuje totiž pop, rock, jazz a klasickou hudbu. „Dnes se tomu říká crossover nebo art rock,“ vysvětluje Michal Prokop. Skladba se opírá i o jedinečný text. Původně mělo mít Město ER anglický text. V roce 1970 ale komunisté vydali přísný zákaz nahrávat písně v tomto jazyce. Prokop se proto narychlo musel poohlédnout po někom, kdo by pro něj napsal český text. Díky producentu Hynku Žalčíkovi se jím stal básník Josef Kainar. „Nezastihli jsme ho tedy v nejlepší pohodě,“ vzpomíná Prokop. Nejenže měl Kainar v té době psychické i zdravotní problémy, ale komunisté ho ještě k tomu tlačili, aby se stal předsedou Československého svazu spisovatelů. Přesvědčování bylo proto složité. Nakonec se ale povedlo a text ke skladbě napsal slavný český básník. A proč že vlastně má dílo tak zvláštní jméno. „Jediné, na co jsem se ho zeptal, bylo, co je to Město ER. Vysvětlil mi, že je to parafráze na sumerské město Ur,“ vysvětluje Prokop.