Štreitova výstava z role térpapíru potrvá do konce října
Přestože přední český fotograf Jindřich Štreit představil své dokumentární snímky na více než 1200 výstavách doma i v cizině, stále existovaly fotografie, které nebyly až dosud publikovány. Řeč je o téměř dvacetimetrové roli térpapíru, která důsledkem cenzury tehdejšího režimu ležela skrytá dlouhé roky v temnotě autorovy fotokomory. Snímky ilustrující život ve zdevastovaném pohraničí jsou po mnoha letech k vidění v Muzeu moderního umění v Olomouci.
Výstava, konaná v moravské metropoli, je poctou k nedávnému Štreitovu životnímu jubileu. Známý umělec ze Vsetína totiž na začátku letošního září oslavil sedmdesáté narozeniny. Snímky, které jsou v Muzeu moderního umění k vidění od 30. června, kombinují autorovy známé fotografie i již zmíněné nepublikované. „Jedná se o zhruba sedmdesát fotografií, které Jindřich Štreit uchovával několik desetiletí ve svém archivu na Sovinci,“ uvedla kurátorka výstavy Štepánka Bieleszová. Dle Štreita má výběr vystavených snímků až intimní charakter. „Probírali jsme jednu po druhé a dlouho diskutovali, které z nich vystavíme,“ prohlásil autor. Právě fotografie, které byly po dlouhou dobu před veřejností skryté, tvoří první část výstavy.
Druhá část expozice v podobě dvacetimetrové role térového papíru, který je hustě pokryt 176 fotografiemi z cyklu Vesnice, představuje výběr toho nejlepšího z díla Jindřicha Štreita. Snímky, pocházející převážně z let 1978 až 1988, byly vystaveny pouze jednou a to v roce 1988 ve foyer kina Pohraničík v Bratislavě, kdy je Štreit představil veřejnosti tehdy ještě jako zakázaný autor. Valná většina aktuálně vystavených snímků je tematicky zaměřena na rodiny, děti, domácnosti a každodenní situace běžného života ve zdevastovaném prostředí Sudet. „Důležitou roli v nich hraje také Olomouc. Až mě překvapilo, kolik mám fotografií s olomouckými motivy,“ tvrdí sám autor.
Ústředním dílem působivé přehlídky nazvané „(Ne)známé fotografie 1978-1989“ je portrét autorovy sousedky, kterou Štreit celý život fotografoval. „V Sovinci byla hospoda, kam každý den chodila na kafe nebo pivo, tam tento snímek vznikl,“ prozradil vsetínský rodák. Sousedku, která je nyní o několik desetiletí starší, podle něj snímek velmi potěšil. Její tvář je taktéž na titulní stránce rozsáhlé publikace, která výstavu doprovází. Příznivci dokumentárních fotografií i Štreitovi obdivovatelé mají poslední možnost navštívit Muzeum moderního umění v centru Olomouce. Výstava potrvá do 30. října 2016.
Hodnocení:
Snímkům čerstvého sedmdesátníka Jindřicha Štreita nelze nic vytknout. Jeden z nejlepších současných autorů je znám svým jedinečným rukopisem, jimž citlivě zachycuje pohnuté lidské osudy i radosti a strasti obyčejného života. Ocenit se patří i koncept celé expozice, která je rozdělena do dvou samostatných částí, v nichž jsou odděleně umístěny Štreitovy známé fotografie i ty (ne) známé, dosud nezveřejněné.
Výstava od 30.6. – 30.10.2016
Kde:
Muzeum moderního umění
Denisova 47
771 11 Olomouc
Otevřeno:
úterý – neděle 10:00 – 18:00
Vstupné:
základní: 70,-Kč
snížené: 35,-Kč
Výstava je opravdu povedená…Štreitovy fotografie mám ráda, navštívila jsem několik jeho výstav. V Olomouci mě proto potěšilo zvěřejnění i „neznámých“ snímků.