V Dubaji začala výstavba nejvyšší věže světa
Na sklonku toho desetiletí by měl mít svět novou nejvyšší věž světa. Prvenství zatím drží japonský Tokyo Street Tree, který měří 634 metrů. V roce 2020 by ho na špici tohoto žebříčku měla vystřídat věž, která v pondělí začala vyrůstat v centru Dubaje.
Pokud by se stavbařům podařilo budovu krkolomně nazvanou Věž v dubajské přístavní zátoce dokončit do začátku roku 2019, šlo by alespoň na chvíli o nejvyšší stavbu světa. Nová dominanta bohatého městského emirátu se má totiž sápat do výšky 928 metrů a být tak o bezmála 100 metrů vyšší než je Burdž Chalífa, dosavadní nejvyšší budova světa. Podle developera, kterým je v daném případě společnost Emaar, bude ale Věž hotová až v roce 2020. To už ovšem bude v saudskoarabské Džiddě stát Kingdom Tower, jež jako první budova na světě zřejmě pokoří magickou výšku jednoho kilometru. Náklady na výstavbu obří dubajské věže by podle zpravodajských stránek Khaleej Times měly přesáhnout jednu miliardu dolarů, v přepočtu tedy zhruba 25 miliard korun. „Jde o elegantní pomník, který zhodnocuje náš majetek, který v zátoce máme,“ nechal se slyšet ředitel Emaaru, Mohamed Alabbar. „Myslím, že leckdo bych chtěl mít takový výhled na město,“ dodal.
Zatímco v případě Burdž Chalífy si vedení Emaaru vybralo návrh architekta Adriana Smitha, tak Věž v dubajské přístavní zátoce postaví zřejmě ještě slovutnější autor. Objekt totiž navrhnul španělský architekt Santiago Calatrava, který v poslední době dokončuje jednu velkou budovu za druhou. Štíhlá stavba má připomínat minaret ukotvený k zemi pevnými kabely. Ve věži bude po jejím dokončení možné najít luxusní butiky, hotely, vyhlídkové mezaniny i závěsné zahrady. Stavba bude také vybavena unikátním pohyblivým osvětlením. „Projekt je inspirován myšlenkou vítání lidí a vysílání signálu do celého světa. Naší ambicí je vytvořit infrastrukturu usnadňující každodenní život lidí, kteří budou používat věž jako centrum nového města,“ prohlásil slavný valencijský rodák. „Budova bude využívat nejmodernější technologie, které ji učiní ještě krásnější a umělecky hodnotnější,“ dodal Calatrava, který letos dokončil newyorský Oculus, nejdražší nádraží na světě.
Dubaj v posledních letech zažívá ohromný stavitelský boom, který momentálně graduje. Nejenže zde stojí nejvyšší budova světa, nejluxusnější hotel planety, nová opera, jejíž provoz zahájil koncert Plácida Dominga, plánuje se tu výstavba Aladdinova města, pobočky Guggenheimova muzea, za pomoci 3D tisku tu má vzniknout Muzeum budoucnosti a obří Dubaj Frame, což bude budova ve tvaru rámu. Město se totiž připravuje na světovou výstavu Expo, která sem zavítá v roce 2020. Vedení Dubaje by ji chtělo přivítat ve velkém stylu. Věž od Santiaga Calatravy by se měla stát podobným symbolem, jakým svého času Eiffelovka. Ta v Paříži vyrostla v roce 1889 při příležitosti jubilejní desáté Světové výstavy. „Není pochyb o tom, že Eiffelova věž inspirovala lidi více jak sto let. Cítím hrdost, že jsem součástí týmu, který si klade za cíl dosáhnout podobného úspěchu,“ prohlásil španělský architekt. Podle ředitele Emaaru Mohameda Alabbara je budova stavěna se záměrem, aby se stala novodobým divem města. A kdo ví, zda nakonec nebudu nějaký čas i nejvyšší budovou světa. Parametry Věže v dubajské zátoce i Kingdom Tower jsou zatím jen předběžné. Dá se přitom očekávat, že o tento titul ještě svedou architekti obou gigantů bitvu. Mimo jiné i proto, že Alabbar patří k nejambicióznějším developerům současnosti. Jeho původní plán přitom počítal s tím, že jeho Věž bude nejvyšší stavbou světa…
Vypadá impozantně.