Bratři Coenové se zajímají o drogové podsvětí internetu
Nezávislí američtí režiséři Joe a Ethan Coenovi, kteří letos uvedli humorný snímek Ave, Caesar!, plánují další film. Tentokrát se ale nebude jednat o komedii z éry zlatého věku Hollywoodu. Pod názvem Dark Web se rozhodli zobrazit život tvůrce známého ilegálního portálu s drogami Silk Road.
„Nedávejte mě do vězení, ten chlápek má miliony, může mě najít a zabít,“ prosí policii Green v první kapitole článku The Untold Story of Silk Road publikovaném v časopise Wired. Curtis Clark Green, bývalý administrátor stránek Silk Road, v něm varuje před Rossem Ulbrichtem – tvůrcem dnes už zaniklého portálu temného webu, který fungoval jako volný drogový trh. Právě o Ulbrichtovi chtějí režiséři Coenové natočit film pod titulem Dark Web pro studio Fox. Projekt údajně založí podle návrhu spisovatele Dennise Lehana (např. román Prokletý ostrov), který se inspiroval již zmíněným dvoudílným textem měsíčníku Wired autora Joshuah Bearmana (můžete si jej přečíst zde a zde).
Příběh z prostředí zakázané části internetu vypraví o 24letém idealistovi Rossi Ulbrichtovi (alias Dread Pirate Roberts) z amerického Austinu. Ten se po ukončení magisterského studia materiálového inženýrství přestěhuje s přítelkyní do malého bytu. Nejprve se snaží prosadit se společností specializující se na videohry, později s webovou stránkou Good Wagon zaměřující se na prodej knih. Pokaždé s nevelkým úspěchem. Ve volném čase se zajímá o psychedelika, východní filozofii a ekonomii. Kritizuje státní monopoly a daně, v nichž spatřuje zotročování lidí. Chce být volný, jak píše novinář Bearman. V roce 2011 rozjede svůj nejznámější projekt Silk Road – ilegální portál, kde může kdokoliv anonymně prodávat narkotika komukoliv. Za pouhé dva roky stránka vydělá více než 1 miliardu korun, pohltí samotného tvůrce a stane se globálním fenoménem hledaným FBI. V říjnu 2013 ho zadrží v sanfranciské městské knihovně a odsoudí na doživotí. Základ obžaloby tvoří deník nalezený v jeho počítači. Ulbrichtovi rodiče však stále bojují za jeho propuštění. V zatčení spatřují vládní spiknutí. „Je velice jisté, že drogy nejsou důvod, proč je Ross tam, ale kvůli tomu, že je politickou hrozbou,“ uvedla jeho matka digitálním novinám Daily Dot. Spekuluje se, že by Ulbrichta mohl ztvárnit zpěvák a herec Jared Leto, kterého diváci znají zejména díky roli narkomana Harryho z psychologického dramatu Requiem za sen.
Přestože se o kybernetických zločinech natočila řada průměrných filmů, tento námět je v dobrých rukou. Kritiky uznávané režisérské duo má za sebou už několik úspěšných snímků především s dramatickou tématikou. Patří k nim kupříkladu Oscary oceněný detektivní film Fargo, morální thriller Tahle země není pro starý vzniklý na základě předlohy knihy autora Cormaca McCarthyho nebo nominovaný western Opravdová kuráž. I když, jak říkají Coenové, daleko důležitější než Oscaři, je rozmanitost. Proto střídají vážnější tvorbu s komediemi. K jejich počinům náleží kupříkladu Big Lebowski – dnes již kultovní klasika o lenivém hráči bowlingu s Jeffem Bridgesem v ústřední roli. Coenové přitom nejsou první, koho zaujalo téma Silk Road. Před rokem vyšel dokument s názvem Deep Web. 90minutový snímek vedle Ulbrichtova případu poskytuje pohled na novináře či informátory, kteří se s temnou částí webu setkali osobně, a klade si otázku, do jaké míry je vlastně provozovatel Silk Road viníkem. Protože je Dark Web teprve v počátcích tvorby, datum premiéry ještě není jisté. Odhaduje se na rok 2018.