Letní slavnosti staré hudby
Fantasías y glosas
26. 7. 2010, Zámek Troja
Včerejší koncert v rámci Letních slavností staré hudby omámil posluchače, kteří navštívili prostory Trojského zámku, aby se nechali unášet hudbou španělského souboru Accademia del Piacere, původem z Andalusie.
Repertoár čtyřčlenného souboru, jehož virtuozita a hudební hravost dokázaly posluchače na několik desítek minut přenést o pár století zpět, vycházel především z odkazu španělské renesanční hudby autorů jako Pedro Guerrero, Cristóbal de Morales, Antonio de Cabezón či jeho syn Hernando de Cabezón.
Umělecký vedoucí souboru a zároveň hráč na violu, Fahmi Alqhai, nezapřel svou náklonnost k flamencové hudbě. Tato zajímavá kombinace vytvářela místy velmi překvapivou hudební fúzi. Libozvučnost typicky renesančního nástroje viola da gamba, brilantnost hry na vihuelu (barokni kytara), melodičnost cembala a dokonalá souhra všech těchto nástrojů dokázaly vytvořit z večera plného očekávání velmi příjemnou a uchu lahodící atmosféru, která byla navíc podnícená nádherným interiérem barokní stavby Trojského zámku.
Umělecký vedoucí a zakladatel souboru Accademia del Piacere, Fahmi Alqhai, je po otci Syřan a po matce Palestinec. Narodil se v Seville a hudbě se začal věnovat již v útlém mládí. Studoval na konzervatoři v Seville v gambové třídě u Ventura Rica, dále pokračoval na Schole Cantorum Basiliensis u Paola Pandolfa a na Conservatorio della Svizzera Italiana u Vittora Ghielmiho. Vedle konzervatoře vystudoval také stomatologii na univerzitě v Seville. Je členem a sólistou mnoha národních a mezinárodních souborů. Kromě staré hudby se také zajímá o flamenco a jazz.
Accademia del Piacere byla založena v roce 2004 jako soubor zaměřený především na interpretaci italské, francouzské a španělské hudby 16. století. Kromě renesanční hudby se věnuje i hudbě barokní a zabývá se badatelskou hudební činností v této oblasti. Jejím cílem je interpretovat doposud nehraná hudební díla. Accademia del Piacere vystupuje v proměnlivém složení a zúčastnila se již mnoha prestižních festivalů, např. Luxembourg Grand Theater, Ravello Festival (Itálie), Radovlijka Festival (Slovinsko), Festival Camino de Santiago, Cultural Almeria 2006 a Teatro Villamarta.
Hodnocení:
Začátek koncertu byl poznamenán menší nervozitou, patrně vzniklou z obavy před reakcí českého publika. Toto malé nedorozumění však dalo vzniknout příjemné gradaci. Od introvertní a velmi nenucené interpretace čistě renesanční hudby až k silně expresivnímu hudebnímu projevu, jenž Fahmi Alqhai završil krátkým flamencovým sólem.
92%
Další program:
Violino Virtuoso
Rozkvět houslového umění v Čechách 17. století
28. 7. 2010 19.30
Refektář kláštera dominikánů, Jilská ul., Praha 1
Umění diminucí
Ornamentované madrigaly D. Ortize, O. Lassa a L. Rossiho
29. 7. 2010 19.30
Klášter sv. Anežky České, Anežská 12, Praha 1
La Famosa Cantatrice
Pocta italským pěvkyním 17. století
2. 8. 2010 19.30
Martinický palác, Hradčanské náměstí 67/8, Praha 1
Sólo pro krále
Koncert na zámku Sanssouci u Bedřicha II. Velikého
4.8.2010 20.00
Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
Il Canto d´Orfeo
Něha a láska v áriích L. Rossiho, D. Castella, B. Ferrariho
5. 8. 2010 18.30
Letohrádek Hvězda, Praha 6 – Liboc
Putování Evropou
Barokní baletní představení o 4 obrazech
Francie Krále Slunce – Drama v Anglii– Německá nostalgie – Karneval v Benátkách
8. 8. 2010 20:00
Divadlo Hybernia, Nám. Republiky, Praha 1
Šárka Lebedová