V Londýně draží obraz od Klimta. Prodá se za 1,5 miliardy?
Aukční síň Sothebyʹs plánuje dnes večer nabídnout k prodeji krajinomalbu Bauerngarten od rakouského malíře Gustava Klimta. Předpokládaná cena je 45 milionů liber. Aukce nabídne i jiná díla známých impresionistických a moderních umělců. Kombinovaný odhad sahá až do výše 363 milionů liber, tedy bezmála 11,5 miliardy korun.
„Klimt je naprostá globální značka,“ myslí si Patrick Legant, významný umělecký poradce specializující se na impresionistické a modernistické práce. „Každý zná obraz Polibek a díky filmu Žena ve zlatém je více lidem povědomý i portrét Zlaté Adele. Je to super ikona,“ dodal. Právě zmíněný portrét Adele Bloch-Bauer II (1912) prodala minulý rok americká moderátorka Oprah Winfrey za 150 milionu dolarů čínskému sběrateli. Dostala se k němu v roce 2006, kdy jej vydražila v newyorské aukční síni Christieʹs za 87,9 milionů liber. Portrét Adele však překvapivě není nejdražším Klimtovým obrazem. Tím jsou Vodní dani II., které ruský miliardář Dmitry Rybolovlev loni prodal za neslýchaných 170 milionu dolarů, tedy za více než 4 miliardy korun. Dílo opět zamířilo ke sběrateli z Asie, pravděpodobně z Říše středu. Podle odborníků je víc než pravděpodobné, že Bauerngarten (1907) čeká podobný osud, tedy, že ho získá nějaký movitý sběratel z této části světa.
Právě Asiaté tvoří v posledních letech jednu z nejvýznamnějších skupin zájemců o díla modernistických umělců, jako byli Klimt, Picasso či van Gogh. Na jejich pracích se jim mimo jiné podle průzkumu líbí určitá dekorativnost a inspirace tradičním asijským uměním. O Klimtovu krajinomalbu ale v daném případě projevil zájem také nejmenovaný rakouský sběratel. Bauerngarten (1907) i přes svoji vysokou aukční cenu nepatří mezi nejpopulárnější díla vytvořená secesním géniem Gustavem Klimtem. Nezapadá totiž do jeho tzv. zlaté fáze, v níž slavný vídeňský malíř vytvářel po vzoru byzantské techniky mozaiky ozdobené zlatými plátky. Olejová malba Bauerngarten s chromatickými barvami zřejmě umělce napadla u rakouského jezera Attersee, kde trávil každé letní prázdniny se svou rodinou a přáteli, například módním návrhářem Emilie Flögem, který vyráběl šaty zobrazené na některých Klimtových dílech.
Zbývá zodpovědět ještě jednu otázku, tedy kdo obraz do aukce nabídl. Majitelem plátna byl v minulosti kanadský filantrop David Graham, žijící v Londýně, který na Klimtovu práci narazil v roce 1994 v Christieʹs. Nikdo jiný kromě něj si ji nechtěl koupit, a tak ji pořídil za částku podstatně nižší než teď – 3,7 milionů liber. Graham později ale obraz prodal. Jméno nového majitele ale kvůli zachování obchodní profesionality odmítá sdělit. Jiný Klimtův známý obraz Dáma s rukávníkem (1916-17) chtělo před dvěma lety odkoupit vedení Národní galerie v Praze. Ministerstvo kultury však tehdy odmítlo vynaložit na jeho získání 180 milionů korun kvůli finančním nárokům jiných rezortů. Rozhodlo se proto alespoň podat žádost o zařazení díla mezi kulturní památky, což majiteli znesnadňuje prodej obrazu.
Kromě Klimtova působivého díla nabídne dnešní akce Sothebyʹs také obraz od Jeana-Michela Basquiata za 22 milionů liber. Basquiata byl významný neo-expresionistický umělec, který začínal jako pouliční sprejer, později se z něj stala celebrita. Spolupracoval například s Andy Warholem. K prodeji budou také práce od Pabla Picassa, Paula Gauguina, Edgara Degase či Amedea Modiglianiho. Tvrdí se, že tato velká aukční akce prověří, jak si stojí umělecký trh po brexitu a zvolení Donalda Trumpa. Sothebyʹs zůstává pozitivní. Myslí si, že se obchodníci nebudou bát investovat. Gustav Klimt patří k sice dobře prodávaným umělcům, k dosažení pomyslného prvního místa má ještě daleko. O „výhru“ se dělí dílo Interchange (Výměna) od abstraktního expresionisty nizozemského původu Willema de Kooninga a Kdy se vdáš? od Paula Gauguina. Cena děl se pohybuje kolem 300 milionu dolarů.
Pro mě naprosto nepochopitelné, kam se ceny obrazů a dalších uměleckých cen, dostaly. Bláznovství.
Je to jen odraz toho, jak velký zájem o některá díla je. Vzhledem k tomu, že existuje vždy jen jedno dané plátno, o které by potenciálně měl zájem prakticky celý uměnímilovný svět, tak je jasné, že ho získá jen ten, kdo nabídne nejvíc. To znamená samozřejmě enormně hodně. Třeba i miliardy…
Jsou už známé výsledky, tedy za kolik se plátno prodalo?
Dobrý den, výsledek už je známý. V minulou středu bylo plátno v Londýně prodáno za částku 47,9 milionu liber. Jde o třetí nejvýše vydražený obraz v aukci na evropském kontinentu.