Architekt Pleskot bude konečně stavět v rodném městě
Je rozhodnuto. Lávka přes řeku Otavu, která má v jihočeském Písku spojit okrajové části města, vznikne do poloviny roku 2018. Výstavba přemostění, které se stane součástí nové cyklostezky, započne na podzim letošního roku. Náklady na jeho vybudování se odhadují na 29 milionů korun. Architektonický návrh zpracoval písecký rodák a zároveň nejvýznamnější soudobý architekt Josef Pleskot.
Lehká ocelová konstrukce vznikne v místě, kde býval brod a kde se již ve 30. letech minulého století plánovala výstavba mostu, který by spojil sídliště Hradiště a lokalitu Václavského předměstí. Po válce totiž na břehu řeky Otavy vyrostl obří areál textilního závodu Jitex, kam se lidem z ostatních částí Písku, zejména pak z Václavského předměstí špatně dostávalo. Zůstalo však jen u úvah. Uskutečnit dávný plán se na začátku roku 2013 pokusil bývalý starosta Ondřej Veselý. Vypracováním návrhu budoucí lávky byl bez předchozího výběrového řízení pověřen jeden z nejvýznamnějších tuzemských architektů současnosti, písecký rodák Josef Pleskot, jehož budovy v minulosti mnohokrát získaly titul Stavba roku. Tehdy ovšem Veselý i Pleskot tvrdě narazili. Proti se postavila nejen opozice, ale i část koaličních zastupitelů a občanů Písku.
Pleskotův návrh lávky je dlouhý téměř 150 metrů a zhruba 3 metry široký. Ocelová konstrukce zavěšená na dvou pilířích vyroste na původně navrženém místě, vlevo proti proudu pod Václavským jezem u elektrárny. Podle modelu kříží Václavský jez, nad ním se láme a vpravo proti proudu navazuje na ulici Zátavské nábřeží. Podle renomovaného architekta je tomu proto, aby si vzájemně nepřekáželi cyklisté a chodci a zároveň aby umožnila vyhlídkové průhledy. „Plánoval jsem ji hlavně jako zážitkovou lávku, aby přecházení nebylo jenom spojení dvou břehů z místa A do místa B, ale aby cesta přes řeku byla příjemná, zábavná a v každém okamžiku radostná,“ prohlásil Pleskot minulý týden pro ČTK. „Myslím si, že lávka bude používaná, je z ní řada krásných výhledů, protože je tam Hradiště, něco dávnověkého, osídlení Václavského předměstí taky něco velmi starého, je tam vidět kostel na Svatováclavském předměstí, který tvoří velice významnou architektonickou dominantu, a z lávky je vidět také panorama města i s děkanským kostelem. Jsou nádherné vhledy směrem po proudu i proti proudu. To místo je z mnoha hledisek prověřené, správné, a proto jsem se tak hodně a s radostí angažoval,“ dodal známý architekt.
Architektonický návrh lávky, jež by v Písku spojovala Hradiště a Václavské předměstí, vypracoval Josef Pleskot již v roce 2013. Přesto spojovala jihočeské okresní město do letošního března jen na papíře. S rozhodnutím o výstavbě se vyrojily pozitivní i negativní ohlasy od obyvatel třicetitisícového jihočeského města, které lávka rozdělila na dva tábory. Ti, kteří ocelovou konstrukci s nadšením vítají a druzí, jímž přijde jako zbytečná investice, která bude narušovat krajinu. Proti mostní konstrukci jsou zejména lidé žijící na Václavském předměstí. Obávají se například, že jim bude stínit v létě při koupání v řece i toho, že zkazí vzhled místa. Raději by proto uvítali výstavbu nového plaveckého komplexu. Je dobře, že tentokrát u nás vyhrál zdravý rozum a cit pro krásu a ve městě nejdříve vyroste lávka, jež se podle všeho stane vyhledávaným turistickým cílem, a až potom dojde i na koupaliště.
Návrh lávky vypadá velmi zajímavě a zřejmě nabídne překrásné panoramatické výhledy. Nechápu, proč proti ní někdo mohl protestovat. To já bych spíš protestovala proti extrémně drahému koupilišti.
Myslím, že by lávka, i přes svoji relativně menší veliksot, mohla figurovat mezi projekty nominovanými na stavbu roku.