Hermann Hesse
Petr Camenzind
Románový debut německého spisovatele Hermanna Hesseho Petr Camenzind se ihned po svém vydání v roce 1904 stal čtenářsky velmi úspěšným. Sedmadvacetiletý Hesse si v něm vytyčil směr svého dalšího literárního vývoje.
Stejně jako v jeho pozdějších dílech i zde se německý autor pokouší hledat smysl života a zodpovědět základní otázky lidského bytí. V Hesseho případě však rozhodně nejde o žádné klišé. Autor se totiž nedává strhnout k silně emociálně vypjatým životním příběhům. Jediný patos, který v knize pociťujeme, pochází od hlavního hrdiny Petra Camenzinda. Zmíněný patos však odpovídá jeho věku a psychologii osobnosti. Hesse umně vměstnává své myšlenky do dialogů svých hrdinů. Navíc tyto myšlenky plně korespondují s vývojem postav a vyznívají tudíž velmi věrohodně. Na rozdíl od jiných spisovatelů Hesse nezneužívá své hrdiny k tomu, aby skrz ně čtenářům sděloval vlastí úvahy o světě.
Vývoj hlavní postavy je propracován do nejmenšího detailu. Je to ostatně základní pilíř románu. Petr Camenzind proplouvá dětstvím, dospíváním a středním věkem. Téma si Hesse nezvolil nikterak neobvyklé. Mladý nadějný umělec pocházející z nuzných poměrů a odkojený vzduchem venkova přičichne jednoho dne k okázalému světu velkoměsta. Později však zjišťuje, že umění není o nekonečných dekadentních večírcích pseudointelektuálů, ale o úplně něčem jiném. Proto se vrací zpátky k přírodě.
Hesse tento jednoduchý příběh naplňuje opravdovostí. „Šli jsme tam a zastihli celou malou kolonii umělců. Byli to skoro neznámí, zapomenutí, neúspěšní lidé, což mě jaksi dojímalo, i když vypadali docela spokojeně a bezstarostně,“ líčí Camenzind jedno ze svých prvních setkání s tamními umělci. Hlavní hrdina je plachý, dospívající, nešťastně zamilovaný muž. Na první pohled to vypadá, že se světem nechá jen vláčet. „Ve Florencii jsem poprvé pocítil celou tu ubohou směšnost moderní kultury,“ procitá Camenzind po prvním nadšení. Rozporuplnost je Hesseho velká zbraň. Hlavní hrdina se často podvoluje svému opilému otci. Často s ním zajde do hospody, kde pod jeho taktovkou pije přesně to, co mu otec poručí. I ve společnosti působí Camenzind velmi submisivně. Přesto se do jeho nesmělé duše nakonec vkrade rozhodnost a pevná vůle. Ta vyústí v upřímné rozhodnutí vrátit se do míst, kde se narodil.
Petr Camenzind je hrdina, kterého nemůžete nemilovat. Autor velmi citlivě a jednoduše vykreslil všechny etapy jeho života. Čtenář tak má možnost plně prozkoumat zákoutí Camenzindovy duše. Román má jednoduchou linii, jíž je krátký úsek Petrova života. Sám Hesse nazval individualismus své hlavní postavy červenou nití táhnoucí se celým jeho románem. Individualismus a kolektivismus jsou v Hessových románech dva protipóly zastřešené věčnými otázkami o životě a smrti. „Bože, copak to byla všecko jenom hra, náhoda, namalovaný obraz?“ rozjímá hlavní hrdina nad smrtí svého mladého přítele.
Hodnocení:
Dílo německého spisovatele Hermanna Hesseho se stalo slavným takřka přes noc. Citlivý a propracovaný příběh mladého umělce dodnes ohromuje svojí opravdovostí. Hessův talent vyniká především v jednoduchém popisu, v němž se nenápadně skrývají autorovy myšlenky. Vyprávění plyne zcela logicky a čtenář se tak může nechat kolébat kouzlem příběhu okořeněného vášnivým popisem přírody.
Vydavatelství:
Argo
Rok:
2010
Překlad:
Vratislav Slezák
92%
Alžběta Bublanová
super…
Já mám z četby úplně opačné pocity. Kniha se mi vůbec nelíbila. Přijde mi, že současnému čtenáři již nemá co nabídnout. Ale jde jen o můj vlastní soukromý názor.
Mě se knížka celkem líbila. 80%
Přestože Hermann Hesse nepatří mezi mé oblíbené autory, tak musím přiznat, že se mi tato knížka velmi líbila. Ne nadarmo asi Hesse dostal Nobelovu cenu za literaturu.