Matisse a Giacometti. Národní galerie má stále velké plány
Národní galerie v Praze získala státní dotaci ve výši 18 milionů korun. Nejvýznamnější česká sbírková instituce udělala největší nákup současného umění za posledních několik desítek let. Vedle obrazů Gerharda Richtera do její kolekce přibyly sochy Magdalény Jetelové, či díla výtvarnice Kateřiny Šedé, o jejíž práci delší dobu usilovala i britská galerie Tate Modern. Vedle toho instituce do budoucna chystá velké výstavy Matisse či Giacomettiho.
Mimořádnou dotaci Národní galerii schválil parlament České republiky. Část financí již instituce utratila za desítky prací od šesti významných soudobých umělců. Vedle již zmíněné Magdalény Jetelové zakoupila díla Josefa Bolfa, sochaře Františka Skály, či díla mladé konceptuální umělkyně Evy Koťátkové. Národní galerie získala dvě z jejích děl na letošní výstavě v galerii Meyer Riegger v Berlíně. První je prostorová instalace Diary of The Stomach (Deník žaludku), kterou tvoří zvětšené příbory s částmi těla, zvětšené kuchyňské nádobí a vitrína zaplněná výstřižky a zavěšenými příbory. „Druhá z instalací není ani tolik sochařskou prací jako spíš prostorovou koláží, řezem skrz obrazový materiál, který jako by se ukrýval v něčím těle, v hlavě nebo břiše a byl dále zpracováván,“ popisuje dílo sama autorka.
Tři obrazy a jednu instalaci zakoupila galerie také od pražského rodáka Josefa Bolfa. Jeho tvorba zachycuje především podivné postavy, někdy napůl zvířata, často trpící. Jeho díla, která mají být ovlivněna dětstvím stráveným na pražském Jižním Městě, jsou často považována za melancholické, depresivní a ponuré. Typické jsou jeho obrazy proškrabávané tuše nanesené na vrstvě voskovek. Pětačtyřicetiletý malíř byl prý zájmem Národní galerie o koupi svých děl natolik potěšen, že k zakoupenému souboru daroval galerii i animovaný film Těžká planeta z roku 2014, soubor více jak pětadvaceti kreseb a grafik a diář. Deset uměleckých děl zakoupila Národní galerie od sochaře a výtvarníka Františka Skály. Většina soch je v současné době k vidění na aktuální výstavě ve Valdštejnské jízdárně. Dva objekty získala od pražského sochaře taktéž darem. V neposlední řadě galerie zakoupila i kolekci 49 černobílých portrétů německého malíře Gerharda Richtera. Ty jsou umístněny nad schodištěm v paláci Kinských, kde se letos koná první tuzemská expozice tohoto proslulého malíře. „Soubor portrétů je jednou z kopií práce, kterou Richter zhotovil pro Benátské bienále v roce 1972. Mezi portrétovanými je i Franz Kafka,“ upřesňuje Milena Kalinovská. Další díla by instituce chtěla získat na podzim. V současné době jedná kupříkladu s čínským umělcem Aj Wej-wejem o zakoupení obřího křišťálového lustru zhotoveného z desítek bicyklů. Ten by měl být dle plánů umístěn v exteriéru paláce Kinských.
Příští rok plánuje vedení Národní galerie připomenout i takzvaná osmičková výročí (tedy 100 let od založení samostatného Československa a také padesátileté výroční pražského jara a srpnové okupace země armádami Varšavské smlouvy) a to zvláštními výstavami a také instalací nových expozic moderního a poválečného umění v prostorách Veletržního paláce. Stěžejní bude bezpochyby expozice s názvem První republika, která bude připomínat meziválečnou českou a slovenskou výtvarnou scénu. Výstava nazvaná „1968: S lidskou tváří“ bude zaměřena na výtvarné, literární, či divadelní umění v rozmezí 50. až 80. let a to včetně literární tvorby autorů pražského jara i těch, kteří později nemohli svá díla veřejně publikovat. Jedním z dalších lákadel osmičkového výročí bude i výstava cyklu Invaze, předního českého fotografa Josefa Koudelky. V neposlední řadě je pak naplánováno z Norimberku zapůjčení dosud nevystavených deníků předního českého výtvarníka Jiřího Koláře.
Do budovy Veletržního paláce se během následujících let přesune sbírka umění 19. století, jež je do konce letošního září umístěná v prostorách Salmovského paláce na Hradčanském náměstí. Vedení Národní galerie plánuje znovuotevření prostor 7. června 2018. Dle slov ředitele Jiřího Fajta bude v Salmovském paláci zpřístupněn společný projekt Národní galerie s rakouskou nadací Thyssen Bornemisza Art Contemporary, který bude seznamovat veřejnost s aktuálními trendy současné vizuální kultury. I v dalších letech plánuje instituce pořádat velké mezinárodní výstavy. V roce 2019 do Prahy nejdříve zavítá expozice soch jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, švýcarského grafika a sochaře Alberta Giacomettiho. Jeho vytáhlé expresivní figury si bude možné prohlédnout v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Pro rok 2019 je taktéž naplánováno znovuotevření prostor Schwarzenberského paláce a zdejší expozice starých mistrů. „Bude to reinstalovaná sbírka, protože na konci roku 2018 se zavře před rekonstrukcí Šternberský palác a expozice umění renesance i baroka umístěné v nich obou budou mít novou podobu,“, uvedl Jiří Fajt. Také v roce 2020 by Národní galerie měla uspořádat jednu mimořádnou přehlídku. Bude jí výstava děl Henriho Mattise.
Markéta Bestová
Samé těžké váhy. Jen toho Muncha, kterého Fajt už na začátku svého působení sliboval, v plánu nějak nevidím. Ale to zas až tak nevadí. Matisse a Giacometti to myslím vynahradí…