Bornova retrospektiva nabízí i autorův poslední obraz
Jméno českého malíře Adolfa Borna je v povědomí široké veřejnosti neodmyslitelně spjato s večerníčkovými postavičkami, jako opice Žofka, či Mach a Šebestová, anebo s animovaným doprovodem k filmové sérii o „básnících“. Nejen jejich malby, ale i dosud nikdy nevystavené litografie ze šedesátých let nebo obraz, který Born dokončil v předvečer své smrti, je možné od konce dubna zhlédnout v pražském Museu Kampa.
Retrospektivní expozice nazvaná Jedinečný svět se i prostřednictvím autorova posledního plátna, nesoucího název „Nezvaní hosté k poslední večeři“ snaží příchozím návštěvníkům představit Bornovu tvorbu v co možná největší šíři. A je opravdu, co ukazovat. Jen knih totiž známý malíř s nepřehlédnutelným knírkem v průběhu života ilustroval přes tři sta. Za své práce na Dumasových Třech mušketýrech a La Fontainových bajkách byl dokonce oceněn francouzským ministrem kultury. „Když mi bylo osm deset let, miloval jsem ilustrované knížky a v podstatě dodnes skládám hold tehdejším ilustrátorům, mezi jiným i Zdeňkovi Burianovi,“ vysvětlit před pár lety Adolf Born, co ho přivedlo ke grafické práci na knihách. Velkodušně pojatá přehlídka začíná ukázkami autorových raných prací z počátku šedesátých let. Část z nich nebyla doposud nikdy na veřejnosti vystavena. K vidění jsou v Museu Kampa samozřejmě i emblematické práce, jimiž se rodák z Českých Velenic proslavil. Symbolicky pak výstavu zakončují díla z Bornova sklonku života, včetně posledního obrazu, který milovník rakousko-uherské monarchie dokončil 21. května 2016, tedy v předvečer své smrti.
„V dějinách českého ani světového umění neznám příklad tak uzavřeného díla. Je to, jako když sportovec nebo vášnivý tenista může skonat na tenisovém kurtu,“ řekl na Bornovu adresu kurátor výstavy Petr Volf. „Lidé chtějí to typické, takže když slyší Born, chtějí vidět Macha a Šebestovou. To tady musí být, protože to je DNA, se kterým se lidé už od roku 1976, kdy ten seriál vznikl, neustále setkávají,“ myslí si Volf. Zároveň však dodává, že účelem expozice bylo oprostit se právě od výše uvedeného, typického „bornovského klišé“ a proto je malbám akvarelem, pastelem, či grafice suchou jehlou věnován na expozici větší prostor než autorových nejznámějším dílům. V tom expozice nijak nevybočuje z trendu posledních „Bornovských“ výstav. Také v Galerii Moderna nebo Chodovské tvrzi se před pár lety kurátoři zaměřili na méně zprofanovanou část autorova díla. Zatímco loni hráli v Galerii Moderna prim malířovi oblíbení Habsburkové, v Chodovské tvrzi se to před třemi lety hemžilo vzdálenými krajinami. Vystaveny zde totiž byly kresby z Bornových zahraničních cest po Turecku, Řecku, Egyptě, Norsku či sousedním Rakousku a akvarely přibližující benátský karneval a další radovánky, které slavné město lagun nabízí.
Také v Museu Kampa je této části Bornovy tvorby věnována velká pozornost. Ilustrátor, který vlastnil úctyhodnou sbírku dobových čepic, totiž během života podnikl řadu zahraničních cest, jež se výrazně otiskly do jeho děl. V rámci expozice Jedinečný svět to skvěle dokládají raritní tušové kresby rozvěšené v jedné z výstavních místností. Přestože Museum Kampa v posledních letech pravidelně pořádá přehlídky určené zejména dětem, tu současnou mezi ně lze počítat tak napůl. I malé ratolesti si samozřejmě během prohlídky Jedinečného světa přijdou na své, určena je ale spíše pro dospělé publikum. V galerii je k vidění okolo 150 Bornových děl, čímž se současná přehlídka zařadila mezi ty nejrozsáhlejší, jaké kdy byly dílu svérázného českého grafika zasvěceny.
Hodnocení:
„Adolf Born svou humorně tesknou moudrostí vnesl do našeho výtvarného angažovaného umění o půl dimenze navíc a se svými dlouhými kníry tak jako Mark Twain se stal umělcem humoru, kterému rozumí každý člověk,“ napsal kdysi o rodákovi z Českých Velenic spisovatel Bohumil Hrabal. S tímto hodnocením nelze než souhlasit. Jak ale dokazuje výstava, ty nejlepší práce vytvořil Born na úplném začátku své kariéry. Pastely z této doby jsou nejexpresivnější a nejvýmluvnější.
Výstava potrvá od 29. 4. 2017 do 30. 7. 2017
Kde:
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1 – Malá Strana
Otevřeno:
denně od 10:00 – 18:00
Vstupné:
Plné: 130,-Kč
Snížené: 70,-Kč
Hezka výstava. Podle mě spise idealni pro děti. Born byl skvely grafik. Podobně velkou retrospektivu si zaslouží. Spíše se divim, že podobně rozsáhlou výstavu má az teď.
dobré, povedené, co víc k tomu dodávat. rozsáhlejší bornovu výstavu jsem ještě neviděl, takže lze určitě doporučit
Podle mě je Adolf Born, respektive jeho dílo mírně přeceňované. Ne, že by bylo špatné, ale je to přeci jen takové malování především pro děti. Srovnávat to s trkovskou poetikou nebo dokonce s Ladovými pracemi, podle mě úplně nejde. Ti dva byli úplně někde jinde.
Hezká, povedená přehlídka. V kresbách a malbách pana Borna je podle mě cosi kouzelného, co fascinuje děti i dospělé.