Adolf Wölfli
22. 2. 2012 – 27. 5. 2012
Stvořitel univerza
Galerie hlavního města Prahy minulý týden zahájila v Domě U Kamenného zvonu monografickou výstavu jednoho z nejoriginálnějších švýcarských tvůrců 20. století, Adolfa Wölfliho.
Retrospektiva pozoruhodného umělce představuje 100 děl mapujících všechna autorova tvůrčí období. Výstava je doplněna ukázkami z Wölfliho textů, citáty z jeho lékařských zpráv a hudbou, která vznikla na motivy Wölfliho tvorby, a jejímiž autory jsou Petr Nikl a Miroslav Černý Provodovský.
Adolf Wölfli strávil většinu svého života v léčebně pro duševně nemocné ve švýcarském Waldou nedaleko Bernu. Se svou duševní chorobou, schizofrenií se zde vyrovnával kreativní cestou a to především malbou. Jeho dílo se díky tomu zcela vymyká jakýmkoli uměleckým kategoriím a stylům, přesto však bývá často zařazováno do tzv. umění „art brut“ – umění v surovém stavu. Wölfli ve svém bizardním díle stvořil nový vesmír, pro který vymyslel novou geografii, historii i nové řády číslovek a své tužkou kreslené obrazy doplnil i notovými zápisy.
Výstava je řazena chronologicky. Začíná Wölfliho černobílými kresbami a pokračuje monumentálním eposem Od kolébky ke hrobu (1908–1912), který čítá 9 knih o 3000 stranách textu s více než 750 ilustracmi. Autor zde formou cestovního deníku popisuje své vyfabulované idylické dětství, objevuje svět a naznačuje skvělou budoucnost. V následujícím díle s názvem Zeměpisné a počtářské sešity (1912–1916) Wölfli opanovává celou Zemi, expanduje do vesmíru a poté se stává Svatým Adolfem II., vládcem Všehomíra. Své gigantické veledílo následně opěvuje v Sešitech písní a tanců (1917–1922) a Sešitech – sbírkách písní a pochodů (1924–1928), kde jsou skladby zaznamenávány pomocí solmizační stupnice. Vrcholem Wölfliho tvorby je pak Smuteční pochod, na kterém pracoval až do své smrti v roce 1930.
Adolf Wölfli měl ve skutečnosti velmi dramatické dětství. Otec byl alkoholik a jako živitel rodiny selhal, se svými pěti sourozenci žil tehdy malý Adolf ve značně nuzných podmínkách. Poté co osiřel, pracoval na farmách jako nádeník, zažil dokonce i fyzické násilí a byl dvakrát odsouzen za pokus o znásilnění, přičemž tento druhý incident se mu stal osudným. Jako třicetiletý byl doživotně hospitalizován na psychiatrické klinice, kde mu byla podle dnešní lékařské terminologie diagnostikována schizofrenie. Wölfliho psychiatr Walter Morgenthaler vydal v roce 1921 knihu s názvem „Duševně nemocný jako umělec“, ve které byl vůbec poprvé psychiatrický pacient označen za umělce a uveden celým svým jménem i příjmením.
Wölfliho tvorba došla skutečného uznání až po jeho smrti roku 1930. Jeho celoživotní dílo s názvem Obří Stvoření Svatého Adolfa sestává ze 45 sešitů o 25000 stran textů, hudebních partitur, číselných záznamů a především 1600 kreseb a 1640 koláží. Dnes jsou jeho práce vystavovány po celém světě, poprvé také v České republice. Výstavu s názvem Adolf Wölfli – Stvořitel univerza můžete navštívit v Domě U Kamenného zvonu až do 27. května.
Hodnocení:
Expozice věnovaná rozporuplné osobnosti Adolfa Wölfliho velmi komplexně představuje práci tohoto výjimečného a originálního umělce, jehož nevšední dílo diváka doslova pohltí. Výstava je zpracována po všech stránkách kvalitně a její návštěvu lze proto vřele doporučit.
Výstava potrvá od 22. 2. 2012 do 27. 5. 2012
Kde:
Galerie hlavního města Prahy D
ům U Kamenného zvonu
Praha 1, Staroměstské náměstí 13
Otevřeno:
úterý až neděle 10:00 – 20:00
Vstupné:
Plné: 120,-Kč
Zlevněné: 60,-Kč
92%
Šárka Lebedová
Nevím, jestli by se „díla“ od duševně nemocných lidí měla vůbec považovat za umění. Jde přeci o výplod choré mysli.
Máte stejné názory jako nacisté…
Schizofrenik a násilník, který se dvakrát neúspěšně pokusil znásilnit ženu. Prostě sympaťák! Podle mě hnusný zločinec!