Alfons Mucha
23. 3. 2011 – 5. 6. 2011
Dům umění, Ostrava
Od narození slavného českého malíře a tvůrce plakátů Alfonse Muchy uplynulo již dlouhých 150 let. A právě při této příležitosti přichystala Galerie výtvarného umění v Ostravě výstavu jeho známých prací.
Návštěvníci si v rámci ostravské expozice mohou prohlédnout víc jak sto třicet děl, jež stály u zrodu nově se rodícího uměleckého stylu – secese. Kromě plakátů ve stylu art nouveau, jimiž se český malíř na konci 19. století proslavil, jsou ve výstavních prostorách k vidění ještě jeho méně známé práce, ať již jde o oleje, kresby či pastely. Zvláštní pozornost je přitom věnována Muchovu fotografickému dílu, které bylo dosud z velké části opomíjeno. V takovém rozsahu v jakém je zde prezentováno, prozatím nikde jinde vystavováno nebylo. Celkem si totiž návštěvníci mohou prohlédnout na šedesát autorých snímků.
Putovní expozice, která započala svoji pouť v červenci minulého roku v pražském Obecním domě, bude v Ostravě k vidění až do začátku měsíce června. Poté se přesune do dalších českých měst, nejdříve zakotví v Liberci, aby se na sklonku roku 2011 zbydlela v západočeské Plzni. Zvláštností právě probíhající výstavy je zejména její variabilita. Každá galerie se totiž bude moci rozhodnout, na jakou část Muchovy tvorby se zaměří a podle toho si také bude moci vybrat práce z rozsáhlé Muchovy pozůstalosti.
„Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám,“ uvádí John Mucha, předseda správní rady Muchovy nadace. Právě tato instituce vlastnící nejobsáhlejší soubor obrazů a plakátů slavného malíře, totiž na výstavu zapůjčila nejvíce jeho děl. Některá z nich přitom dlouho nebyla k vidění. Takovým příkladem je plátno Alegorie dramatických umění, které bylo za posledních dvacet let vystavováno pouze jednou. Pro skicu k obrazu Schůzka na Křížkách zase musela Galerie výtvarného umění v Ostravě nechat zhotovit speciální rám.
Alfons Mucha se narodil v roce 1860 v moravských Ivančicích do rodiny soudního zřízence. Po neúspěchu u přijímacích zkoušek na pražskou Akademii působil nejdříve jako písař u ivančického soudu, později jako malíř divadelních dekorací ve Vídni. V roce 1885 odešel na akademii do Mnichova. Jako stěžejní se však ukázal jeho příchod do mekky moderního umění, do Paříže. Zde se takřka přes noc stal z neznámého rakousko-uherského umělce světově proslulým výtvarníkem. Dopomohl mu k tomu divadelní plakát Gismonda (1894-1895), který si u něj objednala pařížská herečka Sarah Bernhardt, pro niž vytvořil ještě několik dalších podobných prací. Od roku 1910 až do roku 1928 pracoval na v současnosti hodně skloňované Slovanské epopeji.
Hodnocení:
Jsou výstavy, jejichž návštěva by měla být pro každého Čecha povinná. Právě probíhající expozice prací jednoho z našich nejslavnějších umělců všech dob, patří právě mezi ně. Kromě klasického repertoáru tvořeného převážně divadelními plakáty nabízí výstava i zajímavý pohled na méně známou část Muchovy tvorby, tedy na fotografie.
Výstava potrvá od 23. 3. 2011 do 5. 6. 2011
Kde:
Galerie výtvarného umění v Ostravě
Poděbradova 1291/12
702 00 Ostrava
Otevřeno:
úterý až neděle 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 80,-Kč
Snížené: 50,-Kč
91%
Jan Perniš
Úžasná výstava, kterou by si neměl nikdo z Ostravy nechat ujít!
Musím naprosto souhlasit. Podobné výstavy by měly být povinné a měly by na ně školy vodit své žáky. Rozhodně by to bylo užitečnější, než co se dneska na školách učí.
Přesto že nejsem velká milovnice výtvarného umění, tak musím přiznat, že výstava obrazů pana Alfonse Muchy se mi moc líbila. Ty jeho plakáty jsou naprosto jedinečné a neopakovatelné. Je v nich neuvěřitelná krása a lehkost.
Nevím, co na tom Muchovi všichni máte. mě ty jeho díla nepřijdou až zas tak geniální, vlastně se mi ani příliš nelíbí. Jsou to takové vyfešákované obyč portréty.
Jedinečná výstava, jedinečného umělce, zřejmě vůbec nejslavnějšího českého malíře všech dob.
S tím nejslavnějším bych byl trochu opatrný, ale jinak celkem souhlasím. myslím, že jde o hodně povedenou expozici, jakou Ostrava už dlouho nezažila.
Je určitě moc dobře, že podobná výstava zavítala i do Ostravy a že nezůstalo jako obvykle jen u Prahy.
Úžasná výstava.
Mucha byl prostě génius. Jeho díla jsou naprosto úžasná. Smekám před tím, co se mu povedlo vytvořit. Je to zřejmě vůbec jediný český malíř, který se dokázal plně prosadit v zahraničí a nutno podotknout, že oprávněně. Jeho díla jsou prostě fantastická.
Mě se popravdě ty jeho věci příliš nelíbí. Mám už raději modernější umění – Warhola či Lichtensteina.