Andy Warhol
29. 1. 2009 – 5. 4. 2009
Motion Pictures
Výstava s názvem Andy Warhol – Motion Pictures probíhající v těchto dnech v prostorách Galerie Rudolfinum, představuje divákům méně známou část tvorby světoznámého amerického umělce Andy Warhola.
O tom, že dílo Andy Warhola je všeobecně spojováno především s výrazně barevnými plátny, na nichž jsou zachyceny portréty významných osobností uplynulého století, jakými byli Mick Jagger, John Lennon, Mao Ce Tung či Marilyn Monroe, nemůže být sporu. Méně známou, avšak velmi rozsáhlou a důležitou součástí tvorby amerického výtvarníka se slovenskými kořeny byl také film. A právě tento aspekt Warholovy tvorby se snaží přiblížit současná expozice v prostorách Galerie Rudolfinum.
Andy Warhol se práci na experimentálních filmech věnoval převážně v 60. letech minulého století. V tomto období se mu podařilo vytvořit několik stovek černobílých, někdy zvukových jindy němých, snímků. V rámci právě probíhající výstavy si diváci budou moci prohlédnout několik z nich.
Jádrem současné expozice jsou Screen tests neboli Kamerové zkoušky, které Andy Warhol natáčel ve svém slavném newyorském ateliéru Factory. Screen test představují jakousi synchronii filmu a klasického obrazu. Jejich princip spočívá v tom, že na bílé plátno zavěšené na zdi je promítán relativně krátký zpomalený film. To vytváří dojem černobílého obrazu, který se pomalu proměňuje, vyvíjí. Bez nadsázky tak můžeme hovořit o pohyblivém či živém obrazu.
Nejznámějšími kamerovými zkouškami, které si budou moci návštěvníci v rámci výstavy prohlédnout, jsou snímky zachycující Dennise Hoppera, Lou Reeda nebo Salvatora Dalí, jehož obličej je převrácený vzhůru nohama. Neméně zajímavá je i série Třinácti nejkrásnějších žen a mužů, z nichž byla pro pražskou výstavu vybrána vždy trojice snímků od každého pohlaví.
Z delších filmů je na výstavě zastoupen slavný Spánek (Sleep). Pět a půl hodiny dlouhý snímek, na němž je zachycen Warholův spící přítel John Giorna, byl pro účely expozice zkrácen na necelou hodinu. Kromě něj si diváci budou moci vychutnat experimentální filmy Kiss (Polibek), Eat (Jídlo) nebo Empire. Výstava bude v Galerii Rudolfinum k vidění až do 5. dubna.
Hodnocení:
Pokud bychom chtěli zvolit nejzajímavější výstavu měsíce ledna, určitě by se jí stala expozice Andy Warhol – Motion Pictures. Galerii Rudolfinum se po čase opět podařilo do české metropole dostat práce umělce světového formátu. Warholovy Pohyblivé obrazy byste si neměli nechat uniknout…
Výstava potrvá od 29. 1. 2009 do 5. 4. 2009
Kde:
Galerie Rudolfinum
Alšovo nábřeží 12, 110 01 Praha 1
Otevřeno:
úterý – středa, pátek – neděle: od 10 do 18 hodin
čtvrtek: od 10 do 20 hodin
Vstupné:
Dospělí: 120,- Kč
Studenti, senioři: 60,- Kč
Děti (do 15 let), novináři a hendikepovaní: Zdarma
92%
Pavel BestA
super vystava, jedna z nejlepsich, co jsem posledni dobou v cechach videl
Souhlasim, od vystavy jsem mnoho neocekaval, ale velmi mile me prekvapila. V soucasnosti urcite nejzajimavejsi vystava v Praze
Nechápu, co kdo na tom vidí. mě to přišlo naprosto ubohé. prostě film promítaný na plátno. nic víc. kde je to umění?
Ty bys umění nepoznal ani kdyby tě praštilo přes nos…
Hi, nice post. I have been wondering about this topic,so thanks for blogging. I’ll definitely be coming back to your blog. Keep up the good posts