Anglický kněz koupil v antikvariátu van Dycka
Zřejmě největší dárek v životě dostal derbyshirský kněz Jamie MacLeod až po skončení letošních Vánoc. Na sklonku roku totiž vyšlo najevo, že obraz, který před lety zakoupil v jednom bazaru, namaloval slavný vlámský malíř Anthony van Dyck.
Portrét visel po dlouhé roky bez většího zájmu na zdi MacLeodovy pracovny. Získat se ho podařilo protestantskému duchovnímu už před dvanácti lety v dnes již neexistujícím starožitnictví v městečku Nantwich v nedalekém hrabství Cheshire. V zapadlém krámku tehdy kněz podle vlastních slov hledal vhodnou knihovnu do své kanceláře, kromě ní však nakonec koupil i starý zašlý portrét. Zaplatil za něj tehdy jen 400 liber, tedy zhruba okolo 15 000 korun. „Bylo na něm něco zvláštního, zřejmě ta podivná jakoby rozzlobená tvář, co mě nakonec přimělo k činu. Chtěl jsem se o něm prostě dozvědět víc,“ nechal se slyšet MacLeod. Na konci prosince proto sejmul plátno ze zdi a odnesl ho do oblíbeného britského televizního pořadu Antiques Roadshow k posouzení odborníkům.
Přípravná skica
Po důkladném prozkoumání obrazu došla dvojice expertů Fiona Bruceová a Philip Mould k závěru, že by mohlo jít o dílo známého vlámského mistra Anthony van Dycka, který od roku 1632 působil jako dvorní malíř anglického krále Karla I. Portrét proto nechali zrestaurovat. Plátno bylo vyčištěno a zbaveno nažloutlého laku dodatečně přidaného v 18. století. Poté bylo předáno k ověření pravosti renomovanému znalci van Dyckova díla Christopheru Brownovi, který hypotézu televizních specialistů potvrdil. Obraz podle všeho skutečně namaloval antverpský rodák. Vzhledem k tomu, že jde o nedokončené dílo, jeho cena rázem stoupla na zhruba 400 000 liber, tedy 12 milionů korun.
„Objevy tohoto typu jsou velmi vzácné. Nejen samotný proces odhalování byl velmi dramatický, obraz je navíc skvělým příkladem van Dyckových uměleckých schopností, které z něj udělaly jedinečného portrétistu,“ domnívá se Philip Mould. Podle něj je na plátně zachycen bruselský smírčí soudce, respektive jeho hlava a výrazný bílý límec. Mohlo by tak jít o přípravnou skicu, kterou van Dyck namaloval krátce předtím, než se pustil do rozměrného obrazu sedmi soudců, který dokončil v roce 1634. Dlouhé existence se mu však nedostalo, už na konci 17. století bylo totiž plátno zničeno během bombardování Bruselu vojáky francouzského krále Ludvíka XIV. Jeho přibližnou podobu můžeme dnes odhadovat jen z monochromní malby, jež se nachází ve sbírkách pařížské Vysoké školy krásných umění a nově snad i z van Dyckovy skici.
Dostane nové zvony?
Obraz zřejmě v rukách protestantského kněze dlouho nezůstane. Otec Jamie MacLeod by ho totiž rád prodal a za utržené peníze pořídil nové zvony pro svůj kostel v Whaley Bridge v hrabství Derbyshire. Ty by měly být nainstalované do zdejší zvonice zřejmě na počátku roku 2018. „Bylo by úžasné, kdyby se mohly rozezvonit při příležitosti výročí konce první světové války,“ doufá duchovní. Za kolik se mu nakonec podaří plátno prodat, není úplně jasné. Soukromý sběratel kupříkladu za van Dyckův autoportrét z roku 1641 se zlatým rámem požaduje v těchto dnech od londýnské Národní galerie portrétů 12,5 milionů liber (cca 375 milionů korun).
Pavel BestA
Kéž bych měl na blešáku někdy podobné štěstí…
Na českém bleším trhu se Vám obraz od van Dycka určitě nalézt nepodaří. Snad tak nějakého Chittussiho, nebo Radimského, ale i to by jistě příjemně vylepšilo Váš rodinný rozpočet.