Nová budova od Zahy Hadid není příliš povedená
Počet budov navržených Zahou Hadid a dokončených po smrti známé architektky se velmi rychle rozrůstá. Naposledy na seznam takovýchto staveb přibyl Port House v belgických Antverpách. Přestože bagdádská rodačka věnovala realizaci ještě za života nemálo času, výsledný objekt bohužel patří k těm nejméně zdařilým, které Zaha Hadid navrhla.
Slovo workoholik se dnes používá pro leckoho. Často i pro ty, kteří ve skutečnosti pílí a pracovním zápalem vůbec neoplývají. Na Zahu Hadid ale takové označené dokonale sedí. Britsko-irácká architektka byla totiž nesmírně umělecky plodná. Její poslední zakázka paradoxně nepocházela ze světa, v němž se celý život pohybovala, ale z oblasti módy. Pro společnost Georg Jensen navrhla Zaha kolekci šperků nazvanou Lamellae, kterou tvoří dvojitý prstýnek a elegantní náramek. Oba dva kousky, které se budou prodávat v ceně od 500 až do 25 000 dolarů v závislosti na použitém materiálu, by se na trhu měly objevit někdy v těchto dnech. Pohrobky tady bohužel Zaha Hadid nechala také architektonické. V březnu letošního roku, když nečekaně zemřela na srdeční infarkt v nemocnici v Miami, měla mimo jiné rozestavěné ústředí společnosti Bee’ah, londýnské Vědecké museum a administrativní budovu v Antverpách. Právě ta se nyní dočkala svého dokončení.
Že by mohlo druhé největší belgické město získat novou dominantu, začalo vysvítat před bezmála deseti lety. Tehdy místní přístavní správa došla k závěru, že její původní sídlo z roku 1990 není dost velké, ani reprezentativní a tudíž by si mělo postavit nové. K realizaci záměru ovšem byla vybrána opuštěná požární stanice v přístavu, která spadala pod památkovou ochranu. V následně vyhlášené architektonické soutěži zvítězilo studio Zaha Hadid Architects, které se v roce 2009 pustilo do práce. Hanzovní dům byl opraven a nad ním začal vznikat úplně nový – ultramoderní. Podle původního plánu měla být stavba dokončena a otevřena už v roce 2013. Pokud by se tak stalo, Zaha Hadid by si jeho výslednou podobu mohla na vlastní oči prohlédnout. Žel, nedošlo k tomu. Stavební práce se totiž výrazně protáhly a budova tak slavnostně otevřela své brány až tento čtvrtek. Také plánovaný rozpočet se nepodařilo udržet v plánované výši. Ve finále nakonec projekt přístavní správu vyšel na 55 milionů eur, tedy v přepočtu na necelou 1,5 miliardu korun.
Zatímco původní objekt je zcela klasický, dostavba naopak hypermoderní, jak bylo pro Zahu Hadid typické. Na tom není samozřejmě a priori nic špatného. Symbióza v tomto případě ale příliš nefunguje. Nový objekt, který je 11 metrů dlouhý a 21 metrů široký, má připomínat diamant, s nimiž se ve městě čile obchoduje a jimiž Antverpy prosluly. Drahokam se má díky bílé nožce u boku staré budovy jako kdyby vznášet nad někdejší požární stanicí. Ve skutečnosti se ovšem zdá, že plnou vahou spočívá na její střeše a co nevidět ji zboří. Sázka na tvar upomínající k diamantům (podle některých vypadá spíš jako loď) se zpětně jeví navíc jako dosti prvoplánová. Struktura vytvořená z 2000 skleněných trojúhelníků sice bude odrážet do okolí sluneční paprsky a zářit jako maják, žádný další velký vizuální požitek nicméně nenabídne. Novostavba je totiž k původní budově přilepena příliš násilně. Podle některých to dokonce vypadá, jako kdyby ji zezadu přepadla a kopulovala s ní. Rozporuplné ohlasy vyvolal již její návrh a lze proto očekávat, že s realizací to bude stejné. Kupříkladu ředitel přístavní správy Eddy Bruynickx z ní je nadšený. „Když jsem do budovy poprvé vstoupil, byl jsem uchvácen. Samozřejmě jsem viděl plány i průběh stavby, ale není to stejné jako být vevnitř. Ze své kanceláře mám výhled na celý přístav,“ nechal se slyšet.
Podle mě nevypadá stavba zas tak zle. Co jsem se koukala na jiné tehdejší návrhy, tak tenhle byl bezesporu nejlepší. O moc lépe se podle mě se zadáním vyrovnat nedalo.
Náhodou je budova úžasná. Nic tak originálního jsem už dlouho neviděl. Kde jste nechaly oči a vkus.