O skupině Beatles vznikne v Londýně další muzikál
I přes svoji rozporuplnou povahu (nebo právě pro ni) se k nám doba šedesátých let neustále vrací jako bumerang. Tentokrát v podobě nového muzikálu o Beatles, který vzniká v Londýně a dokumentuje nahrávací proces legendární čtveřice v neméně proslulých studiích Abbey Road.
Premiéry se nový projekt s názvem The Sessions at Abbey Road dočká 1. dubna roku 2016 v Royal Albert Hall. Jeden z producentů Stig Edgren uvedl, že se jedná o muzikálový dokument, který má co nejvěrněji zachytit a přiblížit nahrávací proces britské skupiny ve studiu. „Naším záměrem není vypadat jako Beatles, chceme znít jako oni,” zdůrazňuje, vědom si největšího úskalí revivalové produkce, u které mnohdy vizuální stránka snadno převáží nad hudebním nastudováním. Hlavní představitelé muzikálu by se tak neměli vzhledově podobat slavné liverpoolské čtveřici ve složení Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr. „Půjde jednoznačně o největší výzvu mé kariéry,“ dodal Edgren, jenž by podle vlastních slov rád vytvořil něco uctivého v duchu kapely, zároveň se však výrazně odlišujícího od podobných projektů. Zdaleka totiž nepůjde o první muzikál, který o kapele vznikne.
Před devíti lety mělo kupříkladu v Los Angeles premiéru hudební představení Love, ve kterém také ožily postavy někdejších „Brouků“ i jejich písně. Šlo o vůbec první divadelní projekt, jenž žijící členové kapely odsouhlasili a podíleli se na jeho přípravě. Prsty v jeho vzniku měl zakladatel Cirque du Soleil, Guy Laliberte. O pět let později spatřil světlo světa muzikál Backbeat, který vyprávěl o prvních letech skupiny, a jenž uvedlo londýnské divadlo Duke of York. Představení tehdy vycházelo ze stejnojmenného filmu z roku 1994, který napsal a režíroval Iain Softley. Zatím poslední velký muzikál věnovaný liverpoolské kapele vzniknul v roce 2012 u příležitosti 80. výročí od vydání prvního singlu legendární čtveřice. Jmenoval se Let it Be a ke zhlédnutí byl v divadle Prince z Walesu, kde vystřídal komerčně úspěšnou show Mamma Mia!, jež byla plná hitů diskotékové skupiny ABBA. Ještě před jeho prvním uvedení na jevišti vylezli herci muzikálu na střechu jednoho londýnského hotelu a zahráli pár písní, aby tak připomněli koncert Beatles na Apple Building v roce 1969.
Americký skladatel Aaron Copland v minulosti prohlásil, že není lepšího artefaktu, který by spolehlivěji vykreslil obraz zmiňované epochy, než nahrávky Beatles. K jejich realizaci došlo právě v prostorách studií Abbey Road. V rozmezí let 1962 až 1967 zde vznikly nejslavnější desky jako Revolver (1966) nebo Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967) a také později do Abbey Road zamířily další slavné kapely jako Pink Floyd, Deep Purple, Radiohead nebo U2. Součástí produkce nynějšího muzikálu má proto být také přesná replika Studia Two, kde muzikanti pracovali. Tvůrci chtějí zachovat přesné rozměry studia (18 x 11,5 m) a použít také dobové technické vybavení. Zdá se, že pravý ‛sound šedesátek’ by v The Sessions at Abbey Road mohl ožít, neboť druhý z producentů Jef Hanlon prozradil, že veškerá instrumentace, aranžmá i vokály budou naprosto identické s originálními verzemi. Na muzikálu, který skýtá 39 hudebníků a osm zpěváků, se jako konzultant podílí i Geoff Emerick, někdejší zvukový designér, který s Beatles v 60. letech spolupracoval.
Pokud tvůrci nesleví ze svých požadavků a představ, stane se nový muzikál dalším prostředkem, jak odkrýt a rozšířit stávající potenciál hudby Beatles, na jejíž kvalitě se zpravidla shodnou jak její fanoušci, tak hudebně vzdělaní akademikové. Lístky na představení se začaly prodávat již před několika málo dny. Ty nejlevnější vyjdou zájemce na 55 liber, tedy zhruba na 2000 korun. „Vystoupení bude technicky dokonalé, založené na neustálém pohybu herců a hudebníků. Snažíme se vytvořit atmosféru slavných relací v Abbey Road,“ ubezpečil režisér představení Kim Gavin.
Podobné věci by se podle mě dělat neměly. Možná to sice k hudbě Beatles přiláká nějaké nové zájemce, ale za jakou cenu???
Osobně bych to tak tragicky neviděl. Pokud se ten muzikál udělá trochu vkusně, pak se nic zlého nestane. Koneckonců i Beatles byli svého času určitými superstar.
Muzikály jsou odpad, takže nic umělecky kvalitního ani tenhle nemůže přinést. Je to zábava určená pro ty méně inteligentní, jejichž mozek nemá na to pochopit nic složitějšího.
Přesně tak. V tomto případě jde jen o příživnictví na slávě druhých.