Berlinale finišuje: Kdo získá Zlatého medvěda?
Nejnavštěvovanější filmový festival světa německé Berlinale se blíží ke konci. Ze slavné přehlídky zbývají ještě dva dny. Na přetřes se tak stále častěji dostává otázka, kdože by mohl získat hlavní cenu soutěže, Zlatého medvěda?
Kandidátů je samozřejmě celá řada. Vůbec nejvyšší hodnocení z doposud promítaných filmů má španělsko-chilský snímek Gloria režiséra Sebastiána Lelia, jež vypráví příběh postarší ženy, která se po odchodu dětí z domu rozhodne znovu naplno žít. „Kladl jsem si otázky, zda je vůbec možné natočit film o generaci mé matky, a o čem by takový film mohl vyprávět,“ přiznal režisér filmu. „Těm ženám se blíží šedesátka a musejí bojovat o své místo ve světě, který se k nim často chová dost drsně,“ dodal. V brilantně napsané tragikomedii, která berlínské publikum nejen pobavila, ale i dojala, exceluje herečka Paulina García. Ta svým výkonem aspiruje na vítězství v kategorii za nejlepší ženský herecký výkon.
Na Stříbrného medvěda si však brousí zuby i jiní, například rumunská herečka Luminita Gheorghiu, která se představuje v dramatu Pozice dítěte režiséra Calina Petera. Právě tento snímek by měl být zřejmě největším konkurentem Glorie v boji o Zlatého medvěda. Opět jde o portrét stárnoucí ženy, v tomto případě matky snažící se zachránit svého syna před vězením. Ten totiž ve svém sportovním autě přejede malé dítě a hrozí mu, že zbytek života stráví za mřížemi. Jeho milující matka se ze všech sil snaží, aby k tomu nedošlo, neštítí se přitom ničeho, dokonce ani korupce.
Bez šance určitě není ani Dlouhý šťastný život ruského režiséra Borise Chlebnikova. Oproti předcházejícím snímkům, které sází především na civilnost, jde o vrcholně politické dílo odehrávající se na dalekém ruském severu, kde má dojít k likvidaci jedné zdejší farmy, čemuž se její šéf Saša rozhodne zabránit. Jeho boj proti státní moci, korupci a chamtivosti však nemůže a ani nedopadne dobře. Jedním z umělecky nejhodnotnějších filmů, který však cenu jen těžko získá, je francouzské drama Camille Claudel 1915 odehrávající se v blázinci. Titulní roli v něm ztvárnila Juliette Binocheová, jež by si za svůj výkon Stříbrného medvěda také bezesporu zasloužila.
Kromě spekulací o možném vítězi festivalu plní v posledních dnech německý tisk také kritiky na počet zahraničních hvězd, jichž letos na přehlídku přijelo výrazně méně než předchozích letech. „Berlinale už nemá žádný lesk,“ nechal se kupříkladu slyšet německý režisér Klaus Lemke. Po zdejším červeném koberci se zatím prošli Jude Law, Matt Damon, Nicolas Cage, Anne Hathaway, Charlize Theron, Catherine Deneuve, nebo Jeremy Irons, takže situace asi nebude zas až tak špatná. Přičítat to lze také snižující se kvalitě hollywoodských filmů, které na festivalu nahradily umělecky hodnotnější, avšak hvězdami nesršící snímky ze střední a východní Evropy.