Berlinale nabídne 409 filmů, ale ani jeden český!
Po červeném koberci před kino palácem na Potsdamer Platz opět korzují největší filmové hvězdy. Včera večer byl totiž v metropoli na Sprévě slavnostně zahájen v pořadí již 64. ročník slavného filmového festivalu Berlinale.
Mezinárodní boj o sošku Zlatého medvěda potrvá celkem deset dní. Z úctyhodného počtu téměř 7000 přihlášených filmů vybrali porotci přes čtyři sta, jejichž promítání budou moci diváci v nadcházejících dnech navštívit. Letošní ročník Berlinale otevřel snímek Grandhotel Budapešť, amerického režiséra Wesa Andersona, jenž je jedním ze soutěžní dvacítky ucházející se o hlavní cenu. „Jsme rádi, že 64. ročník Berlinale odstartoval Wes Anderson se svým novým filmem Grandhotel Budapešť. Komedie s nezaměnitelným Andersonovým kouzlem rozjela dění ve velké stylu,“ nechal se slyšet ředitel festivalu Diete Kosslick.
Letošní ročník se jako již tradičně uskuteční bohužel bez českého zastoupení. Na festivalu bude možné zhlédnout jen slovenský snímek Sametoví teroristé koprodukovaný Českou televizí. Situace je o to tristnější, že v posledních letech chrlí tuzemský filmový průmysl čím dál tím víc snímků, evidentně však výrazně horší umělecké úrovně. Svůj podíl na české absenci má i výpadek financí ve Státním fondu kinematografie v loňském roce. Naopak velmi početnou filmovou ekipu přivezla do Berlína Čínská lidová republika. Podle kritiků by se letošním vítězem mohl stát právě některý ze zdařilých snímků z Říše středu; ať už noirová kriminálka Black Coal, Thin Ice, o bývalém policistovi, který se zamiluje do ženy podezřelé ze spáchání několika vražd, nebo drama Blind Massage z prostředí slepeckého masážního salonu. Obdobných uměleckých kvalit údajně dosahuje i snímek německé režisérky Feo Aladagové Mezi světy pojednávající o německém vojákovi bojujícím v Afghánistánu.
Přehlídku okoření svou přítomností také řada hvězd v čele s Georgem Clooneym, který v nesoutěžní sekci představí svůj nejnovější snímek Památkáři. Kentucký rodák k němu nejenže spolu s Grantem Henslovem napsal scénář, a režíroval ho, ale i si v něm vedle Matta Damona a Cate Blanchettové zahrál. Příběh se odehrává na pozadí hitlerovského Německa. Vojenská jednotka bojuje proti nacistům ve snaze zachránit umělecká díla, jež byla ukradená nebo zabavená. Dalšími zajímavými a jistě i hojně navštěvovanými nesoutěžními kusy budou Kráska a zvíře francouzského režiséra Christopha Ganse a necenzurovaná verze Nymfomanka Larse von Triera.
Porotu, v níž zasedají herci, režiséři i producenti z různých částí světa, předsedá úspěšný producent James Schamus. Jejím nejznámějším členem bude ale zřejmě Rakušan Christoph Waltz, kterého proslavily poslední dva Tarantinovy filmy (Nespoutaný Django a Hanebný pancharti). O osudu dvaceti soutěžících filmů porota rozhodne 15. února. Svět však již dnes zná budoucího držitele Stříbrného medvěda za celoživotní dílo. Bude jím Ken Loach, britský režisér, herec a scénárista, mezi jehož nejuznávanější filmy patří Andělský podíl a Něžný polibek.
Magdaléna Baumannová
Stav tuzemské kinematografie je v posledních letech skutečně tristní, důkazem budiž pokračování příšerných Babovřesk.