Biedermeier
28. 5. 2008 – 28. 9. 2008
Umění a kultura v českých zemích 1814 – 1848
Jízdárna Pražského hradu hostí přehlídku životního stylu první poloviny devatenáctého století. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost poznat atmosféru doby, kdy převládal měšťanský styl nazvaný biedermeier.
Přibližně mezi lety 1814 – 1848 se ve společnosti začaly prosazovat bohaté měšťanské vrstvy a aristokracie. Politická situace v této době nebyla příliš příznivá, takže se lidé začali soustředit více na své osobní životy, především na idylu a dokonalost svých domovů. Interiéry bytů vybavovali novým nábytkem, porcelánem a luxusními doplňky, protože se tak snažili učinit své životy snesitelnějšími. Vážili si rodiny a drobných radostí, obdivovali přírodu a s jistou dávkou nostalgie se ohlíželi do minulosti. Název biedermeier měl být původně hanlivým označením převládajícího maloměšťáctví a vznikl spojením dvou slov Biedermann (řádný muž) a Bummelmeier (povaleč). Ale stejně jako v mnohých jiných případech, známých z historie, se nakonec toto označení ujalo bez svého pejorativního významu.
Společnost se tedy proměňovala a životní styl měšťanstva a šlechty se začal velice podobat, z dobových maleb se tak od sebe často nedá vůbec rozeznat. Tento vývoj samozřejmě ovlivnil kulturu i průmysl. Začaly se užívat levnější materiály (například litina místo bronzu), které díky svým odlišným vlastnostem nabízely nové možnosti zpracování. Vytrácí se dekor a je nahrazován novými tvarovými kvalitami, které se staly inspirací pro budoucí generace. Největšího rozkvětu se dočkalo především užité umění, které bylo lidem mnohem blíže, než monumentální architektura, malba, nebo plastika.
V Jízdárně Pražského hradu je vystaveno přes 700 děl, která mají návštěvníkům přiblížit dobu biedermeieru. Nejpočetněji je zastoupen nábytek, porcelán a sklo. Tyto exponáty dále doplňují dobové malby, šaty, šperky a drobné doplňky. Výstavní prostor je rozdělen panelem na dvě části, které jsou dále členěny do několika tematických okruhů ulehčujících orientaci. Expozice pak pokračuje v patře nad schody, kde je představen tzv. neobiedermeier. Tento směr, který vycházel z biedermeieru a empíru, se snažil vymezit proti historismu a dekoru. Na této výstavě ho zastupují umělci: J. Plečnik, J. Hoffman, L. Bauer, J. Kotěra a P. Janák.
Hodnocení:
Jízdárna Pražského hradu je pro takto rozsáhlou přehlídku biedermeieru důstojným prostředím, dřevěná podlaha i strop a ztlumené světlo navozují jedinečnou atmosféru. Autorům výstavy se podařilo uspořádat skutečně reprezentativní expozici, kterou ocení především lidé, kteří se zajímají o historii Českého státu nebo vývoj uměleckých řemesel. K výstavě vyšla také rozsáhlá publikace mapující český biedermeier, která je doplněná barevnými reprodukcemi jednotlivých exponátů. Pokud byste měli zájem dozvědět se o období první poloviny 19. století více, tak jsou pro vás připraveny různé odborné přednášky a komentované prohlídky, které mohu jedině doporučit.
Výstava potrvá od 28. 5. 2008 – 28. 9. 2008
Kde:
Jízdárna Pražského hradu
U Prašného mostu 3/55, Praha 1 – Hradčany
Otevřeno:
denně 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 140,-
Snížené: 70,-Kč
Rodinné: 210,-Kč
80%
Monika Ticháčková
Bohužel žádné skutečné umění; jen exkurze do minulosti. Zajímavé, ale nic víc.