Bohuslav Reynek
23. 11. 2011 – 29. 1. 2012
Dům U Kamenného zvonu
Prostory domu U Kamenného zvonu se během předvánočního mumraje proměnily v místo klidu a inspirace. Galerie hlavního města Prahy zde totiž hostí výstavu malíře Bohuslava Reynka.
Výběr místa, v němž se rozsáhlá expozice koná, můžeme považovat za symbolický. Právě v domě U Kamenného zvonu totiž před dvaceti lety proběhla vůbec první velká autorova výstava. Ta současná je však obohacena o řadu Reynkových prací, které si návštěvníci mohou prohlédnout vůbec poprvé. Souborně je zde kupříkladu prvně vystaveno šest grafických cyklů, včetně pašijí a Dona Quijota. Expozice představuje Reynkovo dílo chronologicky od jeho raného expresivního projevu, přes krajinné motivy z okolí domovské Vysočiny, až po opakující se mystická témata Ukřižování a Piety, která vznikala na sklonku autorova života. Kromě grafik, kreseb, rukopisů a literárních děl je zde vystavováno i několik maleb včetně Reynkových portrétů a autoportrétů. V nejvyšším patře výstavy pak návštěvníci mohou zhlédnout dokument z roku 1969, který je jediným autentickým svědectvím o životě tohoto výjimečného autora, od jehož smrti letos uplynulo 40 let. Při této příležitosti vydalo nakladatelství Arbor vitae první Reynkovu monografii, jež představuje jeho výtvarné, literární i překladatelské dílo.
Přestože byl Bohuslav Reynek výtvarný samouk, jeho práce se již během jeho života stávaly předmětem výtvarného i literárního kultu, nemajícího v českém prostředí obdoby. Autorovy intimní grafiky a básně se hluboce dotýkají lidské víry, bolesti a života na venkově. Bohuslav Reynek se vždy bránil tomu, aby byl označován za katolického básníka. Považoval se za „básníka, který je shodou okolností katolík“. Pohlédneme-li na jeho práce, je zcela zjevné, že duchovní inspirace byla pro autorovo dílo klíčová. Hlavním hnacím motorem pro něj bylo vyjadřování sebe sama bez ohledu na prostředky.
Reynek dovedl velmi neobvykle zachytit i ty nejobyčejnější výjevy. Jeho statek v Petrkově, který mu v roce 1949 znárodnili, byl pro autora vysněným soukromým světem. Na jeho dvůr dokonce přenesl i svou Křížovou výpravu, kterou zachytil na stovkách svých kolorovaných grafik a leptů s monotypem. Tuto techniku si sám pro sebe objevil a dále zdokonaloval v prostých podmínkách své venkovské dílny, která je na výstavě rovněž k vidění. Návštěvníci tak mohou spatřit nejen jeho originální lis a rytecké nářadí, ale také tiskové desky, zkušební nátisky a barevné varianty. V každé místnosti navíc na velkých plachtách naleznete i texty Reynkových básní. Výstavu je možné v domě U Kamenného zvonu navštívit do 29. ledna roku 2012.
Hodnocení:
Právě probíhající výstava v domě U Kamenného zvonu patří bez pochyby k tomu nejzajímavějšímu, co může v současnosti Praha nabídnout. Je unikátní nejen svým rozsahem, ale také spojením s autorovým básnickým odkazem. Snad jedinou vadou na kráse je zvuková kulisa bujarého staroměstského vánočního tržiště, která nechtěně prosakuje do tohoto zcela meditativního prostředí.
Výstava potrvá od 23. 11. 2011 do 29. 1. 2012
Kde:
Galerie hlavního města Prahy
Dům U Kamenného zvonu
Praha 1, Staroměstské náměstí 13
Otevřeno:
úterý až neděle 10:00 – 20:00
Vstupné:
Plné: 120,-Kč
Zlevněné: 60,-Kč
91%
Šárka Lebedová
Práce pana Bohuslava Reynka jsou bezesporu velmi zajímavé. Jejich hodnutu bych ale nepřeceňoval. Picasso to přeci jen není. 80%
V současnosti zřejmě nezajímavější výstava v Praze, samozřejmě pokud pominu právě zahájenou Tauromachii v Obecním domě.
Velmi povedená expozice. Nejvíce mě nakonec zaujaly Reynkovy práce s náboženskou tématikou. Ty jsou alespoň podle mě nejlepší.
Příjemné věci, ale podle mě jim ještě něco málo chybí k tomu, aby měly světovou kvalitu. 83%