Bonobo
Black Sands
Jedno z nejlepších alb vydaných v tomto roce, skvělá hudba pro rozjímání nebo procházky krásnou jarní krajinou a důrazná pozvánka na červnový koncert v pražském Lucerna music baru. Takové je album Black Sands britského hudebníka Simona Greena, tvůrce projektu Bonobo.
Black Sands je v pořadí čtvrtou řadovou deskou pod hlavičkou Bonobo a již od vyspělého debutu Animal magic se tento interpret prezentuje kvalitní hudbou, která jistě zaujme fanoušky downtempa, trip-hopu, chilloutu, ale i fanoušky mnoha dalších žánrů. Stejně jako předchozí dvě desky Dial ‚M‘ For Monkey a Days to Come i novinka vyšla pod křídly kultovního labelu Ninja Tune a pověst tomuto vydavatelství rozhodně nekazí. Ba právě naopak. Album Black Sands je jednou z nejlepších položek v katalogu tohoto labelu a zároveň se jedná o prozatímní vrchol hodnoceného projektu.
Důvodů k použití superlativů při hodnocení tohoto alba je hned několik. Jedním z nich je například, podobně jako u nedávno hodnocených Chevelle, dokonalá rovnováha mezi chytlavostí a skladatelskou rafinovaností, což lze dokumentovat i faktem, že deska nenudí při pozorném poslechu, ale lze si ji vychutnat i při poslechu během libovolné činnosti. Dalším důvodem je pak žánrová pestrost materiálu, takže pozorný posluchač jistě kromě výše uvedených hudebních stylů identifikuje i prvky world music, ambientu, jazzu, nebo funku. Na rozdíl od mnoha jiných ambiciózních nahrávek však tento Brit naštěstí nepřekračuje hranici mezi pestrostí a roztříštěností a celá deska výborně funguje jako celek. K tomuto chápání alba jako celku přispívá i vyrovnanost jednotlivých skladeb a hned od čínskou lidovou hudbou načichlé první skladby až po poslední titulní skladbu posluchač jen velice těžko hledá slabá místa.
Ani z hlediska produkce nelze nové desce nic vytknout a zvuk Black Sands by se mohl používat jako vzor pro produkci podobně laděných alb. Není totiž jednoduché pracovat s kombinací elektronické hudby a živých nástrojů, kterých je na desce k slyšení více než dost, ale v případě této nahrávky se to povedlo více než dobře. Pokud jsem zmiňoval žánrovou pestrost a využívání mnoha živých nástrojů, tak je také nutno dodat, že opravdu pestrý je i rejstřík využitých samplů, které mají v hudbě Bonobo nezanedbatelné místo. Kromě živých nástrojů a samplů je ve třech skladbách použit i zpěv hostující Andreya Triany, který dodává těmto skladbám hitový potenciál a ke dvěma z nich už byl natočen videoklip (Eyesdown a The Keeper).
Hodnocení:
Dobře mě teď poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat (inu, britské sitcomy jsou nevyčerpatelnou studnicí inspirace)! Album Black Sands je velice návyková deska a horký kandidát na titul Album roku.
Rok vydání:
2010
Vydavatelství:
Ninja Tune
Seznam písní:
Prelude
Kiara
Kong
Eyesdown (Featuring Andreya Triana)
El Toro
We Could Forever
1009
All in Forms
The Keeper (Featuring Andreya Triana)
Stay The Same (Featuring Andreya Triana)
Animals
Black Sands
7.6.2010, Lucerna music bar, Praha
92%
-jt-
Nice blog. I just bookmarked you on my bloglines