Bude mít Divadlo v Dlouhé nové vedení?
Na začátku tohoto měsíce vyhlásilo hlavní město výběrové řízení na post ředitele Divadla v Dlouhé. Scénu od jejího vzniku vede Daniela Šálková. Vzhledem k tomu, že magistrát v podobných konkurzech v uplynulých měsících potvrdil stávající šéfy, očekává se, že Šálková v čele divadla zůstane. Naopak již nyní je jisté, že nového ředitele dostane Slezské divadlo.
Pražský magistrát i letos na jaře pokračuje v sérii výběrových řízení na posty ředitelů svých příspěvkových organizací. Zatímco loni na podzim město hledalo nového ředitele Divadla Minor, nyní se rozhodlo porozhlédnout se také po řediteli Divadla v Dlouhé. K podobnému kroku radní přistupují u těch organizací, jejichž vedení je ve funkci již déle než šest let. To je právě případ Divadla v Dlouhé, do jehož čela byla na dobu neurčitou už v roce 2010 jmenována Daniela Šálková. O svou pozici se zřejmě třást nemusí. Magistrát v jejím případě zřejmě bude postupovat stejně jako loni u Divadla Minor. Přestože zdejší šéf Zdeněk Pecháček měl protikandidáta, jímž se stal redaktor publicistiky České televize a někdejší umělecký šéf Minoru Vladimír Štancel, pražští radní ve funkci potvrdili dosavadního ředitele. Ten v čele divadla stojí již od roku 1998, a pokud se nestane nic neočekávaného, zřejmě ve svém křesle zůstane dalších šest let. Stejný postup v minulosti zvolilo město i v případě vedení Muzea hlavního města Prahy. Změny se tak nakonec dotkly jen botanické zahrady, kterou loni opustila ředitelka Věra Bidlová. Na vině ovšem byly chyby v hospodaření. Většina komentátorů proto předpokládá, že Šálková post ředitelky Divadla v Dlouhé obhájí.
Třiapadesátiletá Šálková má s ekonomickým řízením podobných souborů bohaté zkušenosti. Nejprve sice pracovala v hudebních agenturách Pragokoncert a Multisonic, pak ovšem jako provozní šéf vedla Divadlo Komedie. Později byla ekonomickou náměstkyní v divadle Labyrint. V roce 1996 společně s Hanou Burešovou, Štěpánem Otčenáškem a Janem Bornou založila Divadlo v Dlouhé. Nejprve byla několikrát jmenována jeho ředitelkou na dobu určitou. Od června roku 2010 byla jeho vedením pověřena na dobu neurčitou. Divadlo hospodaří s rozpočtem okolo 40 milionů korun. Pod její kuratelou se soubor etabloval a jednou si také odnesl cenu za Divadlo roku. Jeho herci byli několikrát oceněni Thálií za své výkony na prknech, jež znamenají svět. Soubor se každoročně snaží uvést hned čtyři premiéry, k nimž od roku 2004 přidává scénická čtení. Pravidelně se Divadlo v Dlouhé věnuje také představením pro děti. Novým výběrovým řízením by si v dohledné době měly projít také další soubory. Magistrát zřejmě bude hledat nového ředitele Hudebního divadla v Karlíně, jemuž šéfuje Egon Kulhánek a ředitele Studia Ypsilon, které vede Jan Schmid.
Ke změnám na postech ředitelů divadel nedochází jen v Praze, ale také v jiných městech, v blízké době se to bude týkat kupříkladu Opavy. Zdejší Slezské divadlo totiž po odvolání opustil Karel Drgáč, který v jeho čele stál jen několika málo měsíců. Proti jeho loňskému jmenování se totiž zvedla vlna nevole ze strany divadelníků. Na jaře letošního roku proto bylo vypsáno výběrové řízení na post nového ředitele divadla. Komise nakonec radním doporučila jediného kandidáta. Tím se stal režisér Ilja Racek mladší, který v minulosti vedl Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Rada města na svém minulém jednaní, které proběhlo ve středu 11. května, návrh přijala a na post ředitele Racka skutečně vybrala. Ten by se měl své funkce chopit 1. června. Podle svých slov by chtěl především zklidnit zjitřenou situaci uvnitř divadla. „Když jsem se díval na dramaturgický plán na příští sezónu, nevidím důvod k nějaké změně. Pokud bych měl dělat nějaké změny v divadle, bude to vždy otázka diskuse s šéfy uměleckých souborů. Musím se s nimi nejprve seznámit, zjistit, jak se nám bude spolupracovat. V tomto okamžiku ale nemám pocit, že by se mělo něco zásadně měnit,“ prohlásil Racek krátce po svém jmenování.
Divadlo v Dlouhé podle mě stále škvěle šlape, takže není podle mě, proč dělat změny v jeho vedení.