Campbellova polévka se vrátila zpátky do muzea
Warholovy obrazy, které koncem srpna chyběly ve sbírce muzea Andyho Warhola ve východoslovenských Medzilaborcích, se včera vrátily na své původní místo. Díla zapůjčila galerie na jaře letošního roku společnosti Arts Group respektive jejímu jednateli. Zpět se jí však nevrátila. Ačkoli se chvíli zdálo, že obrazy jsou možná nadobro ztracené, opak je pravdou a už od čtvrtka jsou opět vystavené.
Důvodem, proč artefakty nevisely v medzilaborském muzeu, byl spor mezi jednatelem společnosti Arts Group Martinem Švajdou a izraelským podnikatelem Herbertem Gorgem, který si obrazy vzal do zástavy, neboť mu první jmenovaný dlužil půl milionu eur. „Věděli jsme, kde se oba obrazy nacházejí. K žádné ztrátě nedošlo,“ vysvětlil hlavní kurátor Muzea moderního umění Andyho Warhola Michal Bycko. Vedení prešovského kraje, které je současně i zřizovatelem medzilaborského muzea, ředitelku instituce Valiku Maďarovů odvolalo. „Umělecká díla, která jsou ve vlastnictví kraje, byla zapůjčena třetím osobám v rozporu s platnými právními předpisy. Vzniká tím podezření ze závažného porušení pracovní disciplíny,“ uvedla pro Hospodárské noviny důvod odvolání Maďarové mluvčí prešovského kraje Veronika Fitzeková. V té době byly oba obrazy uložené na krajském ředitelství v Bratislavě. Podle Bycka byly následně za přítomnosti vyšetřovatele, advokáta, soudního znalce a odborných pracovníků muzea vráceny zpět na své původní místo.
Za celých dvacet pět let, co muzeum Andyho Warhola v Medzilaborcích funguje, k žádnému podobnému případu nedošlo. Maďarová svou funkci ředitelky galerie vykonávala šestnáct let. Po jejím odvolání nastoupil dočasně na tuto pozici Igor Kudzej, který vede hvězdárnu v Humenném. Jedním z možných kandidátů na nového ředitele muzea Andyho Warhola je například Martin Cubjak. Jedná se o zkušeného teoretika umění, kurátora a muzeoedukologa. Nyní je víceprezidentem společnosti Andyho Warhola. Jaká je vlastně hodnota obou obrazů, není lehké určit. Obraz Campbell´s Soup Hot Dog Bean koupilo muzeum před patnácti lety za 2500 eur. Odhadovaná cena obrazu Marilyn Monroe je jen 275 eur. Podle některých odborníků by se ale na trhu obě práce mohly prodat až za 35 000 eur (tedy zhruba milion korun). Zdaleka se však nejedná o nejdražší kousky z dílny Andyho Warhola. Za historicky nejvyšší cenu se nejprve v roce 2007 vydražil obraz Green car crash. Tato malba z roku 1963 se prodala za téměř 1,8 miliardy korun. Ovšem ještě větším triumfem se stal obraz Silver car crash, který pochází také z roku 1963 a i přes to, že jeho cenu odborníci před aukcí odhadovali v rozmezí šedesáti až osmdesáti milionů dolarů, vydražil se v roce 2013 za více než 2,5 miliardy korun (105 milionů dolarů).
Muzeum moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích, odkud pocházeli umělcovi předci, je společně s americkým Muzeem Andyho Warhola v Pittsburghu jedinou galerií specializující se na dílo tohoto nepřehlédnutelného pensylvánského rodáka. Slovenské muzeum funguje od roku 1991, avšak jeho vzniku předcházela spousta práce Malé galerie Klubu přátel výtvarného umění a Společnosti Andyho Warhola v Medzilaborcích. Kromě muzea Andyho Warhola v Medzilaborcích se s díly hlavního představitele pop-artu můžete setkat i na naší domácí půdě. Od 13. června 2014 pořádá Gallery of Art Prague v prostorách renesančního paláce U Bílého jednorožce na Staroměstském náměstí výstavu s názvem „I’m OK“. Expozice láká především na nejznámější díla Campbell’s soup či Flowers, chystá však pro návštěvníky i unikátní sbírku obalů gramofonových desek navržených Warholem. V minulosti mohli obdivovatelé této světoznámé ikony navštívit výstavu jeho prací i v roce 2013 v Hluboké nad Vltavou. Číslo třináct, se kterým se u obou zahájení expozicí setkáváme, hraje v tomto případě symbolickou roli. Jedná se totiž o Warholovo šťastné číslo.
Je dobře, že se nesoustředíte jen na Českou republiku, ale věnujete se také dění u našich východních sousedů.
Po extempore s bustou od Berniniho další důkaz, že na Slovensku to v této oblasti moc dobře zrovna neklape.
Byla by to celkem vtipná kauza, pokud by v ní ovšem Slovensko nepřišlo o úchvatné umělecké dílo a zhruba 750 milionů korun. Takhle to dost zamrzí.