Chystá se koncertní zmrtvýchvstání King Crimson?
Příznivci původně britských progresivních rockerů King Crimson, které považuji za jednu z těch úplně nejdůležitějších hudebních skupin všech dob, mají v poslední době hned několik příležitostí k zamyšlení a mnohdy i k radosti.
Na sklonku loňského roku oznámila vůdčí persona této kapely Robert Fripp, jehož jméno bylo v minulosti možné zaznamenat i v souvislosti s jeho spoluprácí s Davidem Bowiem, Peterem Gabrielem, Brianem Enem či Davidem Sylvianem, oznámil koncertní zmrtvýchvstání King Crimson v sestavě s někdejšími členy souboru Tony Levinem, Melem Collinsem, Patem Mastellotem, Gavinem Harrisonem a s novici Jakko Jakszykem a Billem Rieflinem, kteří již dříve s Frippem spolupracovali. Jistě jsem nebyl jediný, koho při pohledu na tuto sestavu zarazil fakt, že v ní nefiguruje zpěvák a kytarista Adrian Bellew, který byl velice významnou součástí druhé (osmdesátkové) a třetí inkarnace (devadesátkové) tohoto souboru a svou povahou a vždy dobrou náladou představoval na koncertních pódiích dokonalý protipól maximálně soustředěného a trochu odtažitého Frippa.
Příznivci King Crimson toužící po aktuální podobě skladeb skupiny s Belewem za mikrofonem však smutnit nemusejí, jelikož není žádnou novinkou, že po naší matičce Zemi již nějaký ten rok putuje soubor pod názvem The Crimson ProjeKCt, který ve formě double tria přehrává skladby King Crimson. Tato formace, v jejíž sestavě je kromě samotného Bellewa i Levin a Mastelloto, se u nás objevil již v březnu v pražské Arše v rámci svého turné evropského turné a další tuzemská zastávka tohoto projektu se uskuteční 18. července v arálu buchlovického zámku. Že je opravdu o co stát se může přesvědčit každý, kdo si poslechne nahrávku Live in Tokyo, kterou tato formace vydala na začátku března. Kromě ní na trh uvedla i několik oficiálních bootlegů, z nichž je pak jasně patrné, že skladby KC jsou stále dokonalé a že je interpretují bravurní instrumentalisté.
Otázkou také zůstává, s jakým repertoárem vyrazí King Crimson na koncertní pódia a jestli se dočkáme i skladeb z první inkarnace tohoto legendárního souboru, které byly v posledních aktivních letech souboru zařazovány spíše výjimečně, jelikož těžištěm koncertů byl materiál od alba Discipline dál, který nyní výborně interpretují The Crimson ProjeKCt. Pochopitelně pak tou nejdůležitější otázkou je to, jestli se samotní King Crimson nebo jejich odštěpek odhodlají k natočení nové studiové desky. Zatím sice z obou táborů zaznívají pouze hlasy o tom, že jediným posláním reunionu KC i složení The Crimson Project je koncertovat, ale víte, jak to v podobných případech bývá…
Pokud někdo dočetl tento suchý, fakty a jmény zahlcený text až sem a dosud neměl s tvorbou King Crimson tu čest, pak má můj obrovský obdiv a také doporučení, aby se s touto výtečnou kapelou seznámil. Otevře se mu totiž svět nádherné hudby, která dokáže ve svých jemnějších chvilkách hladit a v těch hrubých vyhlazovat. Svět hudby, která v sobě pojímá spousty inspiračních zdrojů a pestrých hudebních žánrů, z nichž hněte pevnou a konzistentní hudbu, v níž je prostor pro slzy i smích.
Kéž by tak chtěli ještě někdy zavítat do Čech a zakoncertovat tady. Jde o moji oblíbenou kapelu.
Zní to zajímavě, tak uvidíme, jestli z toho něco bude.