Clooney je pro navrácení ukradených soch do Athén
Oscarový herec George Clooney se v poslední době začíná objevovat nejen před kamerou, ale i za ní. Letos kupříkladu dotočil film Památkáři, ve kterém elitní vojenská jednotka zachraňuje umělecká díla ničená nacisty.
Od té doby se také datuje jeho angažování se v problematice navracení uměleckých artefaktů do země jejich původu. Krátce po uvedení filmu do kin vydal dokonce kentucký rodák prohlášení o vhodnosti vrácení antických soch, které jsou nyní v držení Britského muzea do Athén. Dlouholetá diskuze o umístění mramorových skulptur se tak díky Cloonymu přesunula z univerzitních kabinetů a politických kruhů do popředí světových novin. Na celé záležitosti se znatelně podepisuje i anglicko-americká nevraživost, která na poli vysokého umění stále převládá. Zatímco Američané se v posledních letech snaží nelegálně získaná díla vracet zpět do jejich domoviny, Britové nechtějí o něčem podobném slyšet.
O takzvané Elginovy mramory, někdejší součást athénského Parthenonu, jejichž doba vzniku se datuje do 5. století před Kristem, žádá marně už pět let Řecko. Velvyslanec britského impéria lord Thomas Bruce z Elginu, po němž nese kolekce své jméno, je ze země na počátku 19. století odvezl a prodal britské vládě. Vlysy a sochy jsou od té doby uloženy v Britském muzeu, kde podle starosty Londýna Borise Johnsona slouží celému světu. Od roku 2009, kdy bylo otevřeno Muzeum Akropole v Athénách, projevuje ale o sochy velký zájem také řecká strana. Výrazně starší Britské muzeum, jež je často nazýváno archetypem muzeí, argumentuje naopak svou silnou mezinárodní návštěvností, dvěma staletími, kdy sochy byly umístěné právě zde a značnou edukativní složkou, jež v Británii muzea zprostředkovávají. Otázkou zůstává, zda by tomu v Athénách nebylo stejně.
Starosta Johnson na Cloonyho nápad zareagoval před několika málo dny ve svém pravidelném sloupku The Daily Telegraph: „Clooneyho postoj k této otázce se podobá postoji nacistů vyobrazených v jeho filmu,“ napsal doslova. Zda se tak po dlouhých letech skutečně sochy dostanou zpět na původní místo, není zřejmě. Jisté však je, že celý případ získal díky herci a režisérovi Cloonymu na popularitě a zájmu širší veřejnosti.