Dagmar Hochová
7. 4. 2009 – 30. 4. 2009
Fotografie – paměť všedního
V galerii Topičova salonu na Národní třídě v těchto dnech probíhá výstava fotografií Dagmar Hochové s názvem Fotografie – paměť všedního.
Dagmar Hochová se narodila 10. března 1926 v Praze. V letech 1942 – 1943 působila na Státní grafické škole, kde byla žákyní Jaromíra Funkeho a Josefa Ehma. Po krátkém válečném přerušení dokončila školu v ročníku 1945/1946. Následně vystudovala filmovou fotografii na pražské FAMU. Od té doby buduje svébytný pohled na svět, v němž nenásilně a s porozuměním dokumentuje dění kolem sebe.
V dokumentu GEN, který je v rámci výstavy možné zhlédnout, se autorka přiznává k fascinaci světy a jevy, které pomalu mizí, zanikají. Z jejích slov je také patrná touha něco z toho, co pomíjí, zachovat. I kdybyste pořad České televize bez povšimnutí minuli, podobný pocit jistě získáte i z instalovaných prací. Pobaví vás úsměvy malých dětí s vypadanými zuby a s oblečením po starším sourozenci. Zahloubáte se do snivé melancholie špinavých ulic a černobílých momentek z Matějské pouti.
Dagmar Hochová se ve své tvorbě snaží zachytit život takový, jaký ve skutečnosti je. Zájem o malé a přehlížené bytosti není v jejím podání uhýbáním od velkých témat. Autorka se – se stejnou náruživostí s jakou fotí děti, staré lidi a jeptišky – věnuje i velkým dějinným událostem, ať už se jedná o únor 1948, o srpen 1968, či o dění kolem činnosti disidentů. Její vstup do prostředí, které fotí, působí nenásilně. Je prodchnutý účastí a touhou porozumět. To platí jak pro momentky ztracených otlučených ulic, tak pro portréty významných českých osobností jakými byli spisovatel Bohuslav Reynek, filosof Jan Patočka či kreslířka Jiřina Kaplická.
Hodnocení:
Z fotografií Dagmar Hochové je cítit radost ze života. Staří lidé na jejích snímcích mají svoji důstojnost, z dětí naopak čiší energie. Místo dramatu a patosu budou návštěvníci moci obdivovat drobná gesta, nearanžované scény. Vážnost se střídá s ironií. Velké dějinné zvraty mají stejné aktéry jako fronta u klece s exotickým ptactvem na pouti…
Výstava potrvá od 7. 4. 2009 – 30. 4. 2009
Kde:
Topičův salon
Národní 9, 1. patro
110 00, Praha 1
Otevřeno:
pondělí – pátek 10.00 – 17.00
Vstupné:
Plné: 40,-Kč
Snížené: 20,-Kč
71%
Jana Julínková