DAS FILMFEST nabídne i snímek, který nadchl v Benátkách
Festival německy mluvené kinematografie ukáže několik podob života na hraně, opojný svět hudby i drsnou realitu malebného Tyrolska.
Dvě města, tři kina, čtyři tematické sekce, deset večerů, 27 hraných a dokumentárních snímků – počátkem října se již popáté vrátí divácky oblíbená filmová přehlídka přinášející výběr toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Pod novým názvem DAS FILMFEST od 6. do 10. října ovládne festival plátna kina Lucerna a Evald a poté se jako v minulých letech přesune do prostor kina Art v Brně. Pečlivě vybraná díla německé, rakouské a švýcarské filmové produkce, často s úspěchem promítaná na letošním Berlinale, budou uvedena ve čtyřech sekcích. Tematicky obzvlášť atraktivní je první z nich – Am Limit – zabývající se životem „na hraně“ společnosti či za hranicemi konvencí. Naopak uvnitř hranic regionu Tyrolských Alp se drží sekce IFFI Fokus Tirol. Snímky v sekci MusikMania vzdávají hold hudbě. Současné Německo – často v jeho krajních podobách – reflektují krátké filmy uznávaných režisérek a režisérů i nastupující generace uvedené společně pod hlavičkou Noc krátkých filmů.
Sekce Am Limit představí snímky, jež kladou divákovi zásadní otázky a přispívají k veřejné diskuzi o nejzávažnějších tématech. Takové, které přibližují životy lidí nalézajících se na okraji společnosti či překračují její konvence. Z historického pohledu nejzávažnější téma v této sekci nabízejí dva filmy věnované temnému odkazu Veita Harlana, jedné z hlavních postav nacistické filmové propagandy. Před sedmdesáti lety natočil nepokrytě antisemitský film Žid Süss, za který byl dvakrát obžalován za zločin proti lidskosti. Ve stejnojmenném hraném filmu, s podtitulem Film bez svědomí, líčí s odstupem režisér Oskar Roehler historii tohoto štvavého propagandistického kusu. Související dokumentární snímek Harlan – Ve stínu Žida Süsse režiséra Felixe Moellera pak s pomocí četných archivních záběrů a poprvé předváděného soukromého materiálu z rodinného archivu vypráví příběh tohoto neblaze proslulého, přesto podle mnohých velmi talentovaného režiséra.
Sedm snímků v sekci MusikMania ztvárňuje příběh hudby a tance. Největším tahákem by mohla být již více než milionem návštěv kina poctěná komedie Soul Kitchen německého režiséra Fatiha Akina. Ta přivádí diváky do řecké restaurace v Hamburku, kde vzniká originální hudební scéna. Snímek nadchl porotu i diváky už při svém uvedení na filmovém festivalu v Benátkách. S autorem Soul Kitchen Fatihem Akinem se na Das Filmfestu setkáme i v dalším snímku Zvuk Istanbulu. S kolegou Alexanderem Hackem se vydal na východ, aby zachytili atmosféru města a vytvořili portrét tohoto multikulturního místa skrze jeho hudbu.
Letos poprvé bude pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program zahrnující koncerty, diskuse a setkání s filmovými tvůrci. „Po celou dobu konání festivalu bude v kavárně Lucerna zřízena hudební stage, na které se představí přední čeští DJs. Namátkou fh vs Call me Radeq, TOYZ či Iva 8-bitová a Ultramilan. Ve čtvrtek 7. října vystoupí rakouská reggae kapela Iriepathie. Ještě před nimi se představí skupina beatboxerů a tanečníků, kteří spolu s protagonisty snímku Neukölln Unlimited předvedou své umění ve veřejném prostoru pasáže Lucerna,“ prozrazuje Klára Konečná z Goethe-Institutu. “