Festival DAS FILMFEST letos zacílí na rebely
Na nejaktuálnější a cenami ověnčené hrané i dokumentární snímky z Německa, Rakouska a Švýcarska sází i při svém dalším pokračování oblíbená přehlídka německy mluvených filmů DAS FILMFEST.
Její šestý ročník proběhne letos ve dnech 19. až 23. října v pražských kinech Lucerna a Evald, poté se přesune na dalších pět dní (24. až 28. října) do brněnského Kina Art. Čtyři festivalové sekce zaostří na rebelující hrdiny i režiséry, dotknou se tématu smrti a umírání, nahlédnou za berlínskou zeď v 60. a 70. letech i na další významné historické události 20. století. Na festival stejně jako v předchozích letech zamíří hosté z řad filmových tvůrců i producentů.
Festivalová sekce Rebelové nabídne hned několik svěžích filmů. Patří mezi ně například hraný filmový debut cenami ověnčeného dokumentaristy Andrease Veiela s všeříkajícím názvem Kdo, když ne my (Wer wenn nicht wir). Film, jenž letos získal bronzovou německou filmovou cenu, nabízí nezvyklý pohled na období před německým podzimem v roce 1977. Drásající milostný příběh je úzce spjat s historickými událostmi, které předcházely v Berlíně útokům teroristické organizace Frakce Rudé armády. Rovnou ze soutěžní sekce letošního festivalu v Karlových Varech zamíří na DAS FILMFEST také snímek Lollipop Monster. Režisérka Ziska Riemann za osvěžující pop-drama s prvky komiksu o dospívání společensky vykořeněných kamarádek sklízí jen uznání. Další diváckou lahůdkou bude v sekci Rebelové historické velkodrama Poll v režii Chrise Krause o zvratech v Evropě v létě roku 1914, těsně před vypuknutím první světové války. Život na estonském statku Poll nenávratně naruší příchod těžce raněného estonského anarchisty a spisovatele, jemuž se rozhodne zachránit život 14letá aristokratka Oda. Začíná tak boj na život a na smrt. Film získal řadu mezinárodních cen, hlavní představitelka Paula Beer byla kritikou oceněna jako objev německého filmu.
Další sekce Na prahu přibližuje prostřednictvím filmů tíživé a složité hledání spokojeného života v současném světě a dotýká se fantazijního světa filmových hrdinů. Některé snímky spojuje rovněž vážné téma umírání, jehož aktéři se ocitají „na prahu“ jiného světa. Švýcarský snímek Nemocniční piráti (Stationspiraten) vypráví o pětici teenagerů čekajících na ortel při léčbě rakoviny. Ve snímku Smrt podle plánu (Tod nach Plan) se zase renomovaný švýcarský lékař rozhodne dát přednost smrti před životem s psychickou nemocí. Ze Švýcarska doputuje do českých kin i úspěšný thriller Pastýřova panenka (Sennentuntschi), držitel ceny Prix Walo 2011 za nejlepší filmovou produkci a ceny poroty za výpravu na Švýcarské filmové ceně 2011. Film o chtíči a šílenství s místy až hororovými prvky a tajuplnou zápletkou je podle domovské kritiky jako lavina – strhující, brutální a neodolatelný.
Sekce Zeď připomene 50. výročí stavby Berlínské zdi. Filmy v ní ovšem nepřinášejí zjednodušující či pro Němce úlevné pohledy do minulosti, ba právě naopak. DAS FILMFEST představí například satirickou road-movie režiséra Gerharda Kleina z roku 1963 Sváteční řidiči (Sonntagsfahrer), jejíž tragikomický podtón čekal desetiletí na přijetí ze strany německých diváků. Vykresluje absurditu životů rodin v 60. letech žijících na východní straně zdi a nebere si přitom žádné servítky. Autor scénáře Wolfgang Kohlhaase loni získal na Berlinale cenu Zlatý medvěd za celoživotní dílo .
Více informací naleznete na www.dasfilmfest.cz