Ještě letos vyjde neznámé album Davida Bowieho
Život známého britského zpěváka a hudebního skladatele Davida Bowieho se uzavřel na začátku letošního roku, krátce poté, co světlo světa spatřila jeho pětadvacátá deska. Ještě letos by se ale jeho fanoušci měli dočkat další. Na sklonku roku bude navíc vystavena sbírka Bowieho obrazů, která následně zamíří do dražby.
Jak nedlouho po smrti Davida Bowieho vyplynulo, svůj majetek tento legendární hudebník rozdělil mezi manželku a své děti. Vedle nich britský zpěvák myslel ve své poslední vůli také na svou osobní asistentku a chůvu dcery. Krom toho vyslovil přání, aby byl jeho popel rozptýlen na indonéském ostrově Bali. Součástí dědictví, které jeho nejbližší takto získali, byla i rozsáhlá sbírka obrazů. Tu se nyní pozůstalí po Davidu Bowiem rozhodli zpeněžit. Málo známou kolekci obsahující okolo 300 výtvarných děl bude na začátku listopadu dražit aukční síň Sothebys. Podle odhadů by měla vynést okolo 10 milionů liber, tedy v přepočtu přes 300 milionů korun. O tom, že má David Bowie slabost pro výtvarné umění, se vědělo relativně dlouho. Co přesně je ale v jeho sbírce možné najít, to nikoliv. Britský zpěvák, který byl před pár lety zvolen za nejlépe oblékaného muže Albionu, se totiž svými úlovky jen velmi nerad chlubil. V roce 1999 pouze prozradil, že umění je jedinou věci, kterou kupuje nutkavě a návykově.
Obrazy si nepořizoval podle jejich známosti, na základě rad profesionálů, nebo kvůli investici, ale pro vlastní potěchu. Přednost dával na prvním místě britským moderním autorů. „Sbírka Davida Bowieho nabízí jedinečný vhled do osobního světa jednoho z největších tvůrců 20. století,“ nechal se slyšet šéf evropské divize Sothebys, Oliver Barker. Kromě obrazu Marcela Duchampa a malby Jeana-Michela Basquiata, které byly zmiňované v českých médiích, v ní lze nalézt mnohé další skvosty. V průběhu let se totiž brixtonskému rodákovi podařilo získat práce kupříkladu od Franka Auerbacha, Damiena Hirsta, nebo Henryho Moora. Není se ani čemu příliš divit. Kdyby se Bowie nestal hudebníkem, zřejmě by se živil jako malíř. Svého času totiž navštěvoval výtvarnou školu a později působil v redakci výtvarného čtvrtletníku. Jako novinář tehdy pořídil rozhovor například s Tracey Emin, Jeffem Koonsem, nebo již zmíněným Damienem Hirstem. Co všechno lze v jeho sbírce nalézt, se nyní může přesvědčit i široká veřejnost. Sothebys totiž právě v těchto dnech pořádá v Londýně předaukční výstavu. Ta se následně přesune do Los Angeles, New Yorku a nakonec zakotví v Hong Kongu. Dražit se kolekce bude v listopadu.
Přestože už více jak půl roku není David Bowie mezi námi, rozroste se jeho diskografie minimálně ještě o jeden kousek. Producenti se totiž chystají na trh uvést hudebníkovo dosud nevydané album The Gouster. Ačkoli pojem svého času označoval módu mladých Afroameričanů z Chicaga šedesátých let, v kontextu alba má symbolizovat hrdost a modernost. Bowie ho nahrál již v 70. letech, kdy experimentoval se soulem a funkem, ale nikdy ho jako celek nevydal. Dvě písně z něj se ale později objevily na jeho dalších deskách. Album se sestává ze sedmi skladeb a bude součástí kolekce nahrávek z let 1974 až 1976 s názvem Who Can I Be Now? Ta naváže na kolekci Five Years, jež obsahovala nahrávky z předcházející pětiletky a která vyšla loni. Kdy přesně se nová deska objeví na trhu, není ještě jasné. Mělo by se tak stát ale relativně brzy. O plánované novince informoval veřejnost Bowieho dlouholetý přítel a producent, Tony Visconti. Vydat by ji mělo studio Parlophone.
Spíše takový hudební bombónek. Nic asi zásadního. Poslední Bowieho deska je ale báječná.
Stal se z toho pomalu takový zvyk, že jen co nějaký slavný hudebník umře, tak mu příbuzní, či producenti prolezou šuplíky a vydají vše, co se nějakým způsobem dá zpeněžit. Viz Michael Jackson, který po smrti vydává alba, jako kdyby ještě žil. To samé platí pro Prince. A teď Bowie…
Ale co, jen ať šustí. když si to někdo koupí. neodsuzoval bych to. podle mě by se většina lidí zachovala podboně
Co nevyjde za života, by nemělo vyjít ani po něm. Už to totiž s autorem nemá nic společného. Pravděpodobně dotyčný věděl, proč nepublikoval, co nepublikoval.
David Bowie byl bůh