Divadlo Continuo se za pár dní promění v obří bárku
Netradiční podívanou nabídne za pár dní Divadlo Continuo. To totiž přestavělo svou scénu na stylizovanou loď. Návštěvníci se tak na připravovanou inscenaci budou dívat skrze okénka, jako kdyby právě byli v kajutě nějakého mořského korábu.
Sídlo Divadla Continuo prošlo v loňském roce nákladnou rekonstrukcí. Švestkový dvůr v Malovicích v jižních Čechách, který souboru slouží jako hlavní scéna, totiž nebyl v odpovídajícím stavu. V uplynulých letech se proto ansámbl Divadla Continuo představil leckde. Hrál v zahradách i ve vodním příkopu renesanční Kratochvíle, v písecké Sladovně, v jedoucím vlaku z Netolic do Malovic, v bývalé cihelně ve Vodňanech, nebo na hladině rybníka Otrhanec. Každoroční trmácení ale soubor přestalo bavit. Proto se jeho vedení odhodlalo k radikálnímu kroku. Po dvou dekádách činnosti se na začátku minulého roku pustilo do nákladné opravy Švestkova dvora. Ta si nakonec vyžádala investici ve výši 30 milionů korun. Soubor ale dal do rekonstrukce jen milionů šest. Zbytek, tedy celých 24 milionů, uhradil Evropský fond pro regionální rozvoj. Renovace probíhala od ledna do června, kdy byla zdejší scéna zkolaudována a slavnostně otevřena. Letos tak už ansámbl může hrát ve svém, čehož se rozhodlo jeho vedení bezezbytku využít.
Festival nazvaný Mezinárodní divadelní projekt se rozběhne 11. srpna a bude trvat šest dní. Každý večer bude v rámci něj možné navštívit Švestkový dvůr a zhlédnout zde od 21 hodin jednu inscenaci. V pořadí už jde o 20. ročník přehlídky. Snad i proto se její organizátoři rozhodli pojmout ji velkolepě. Zrekonstruovaný Švestkový dvůr se po dobu festivalu promění ve stylizované plavidlo. Tomu nahrávají i vnitřní dispozice statku, který po opravě dřevěný kýl lodě skutečně připomíná. „Představení se bude odehrávat na tanečním parketu ve středu místnosti,“ uvedla za divadlo Zuzana Bednarčiková. Hra, která zde bude k vidění, nese příznačný název Loď. Představení vzniklo ve spolupráci s dvacítkou mladých lidí z osmi různých evropských zemí. Všichni přitom mají blízko k umění. Jde totiž o studenty nebo nedávné absolventy uměleckých škol, herce, zpěváky, tanečníky, performery, výtvarníky a muzikanty.
Představení není klasickou divadelní hrou. Spíše jde o vizuálně pohybovou show, někde na pomezí cirkusu, muzikálu a estrády v tom dobrém slova smyslu. Vystoupení totiž provází živá kapela a je založené na originálním výtvarném řešení. „Diváci budou sledovat dění ze tří stran skrze okénka asociující pohled z kajuty,“ doplnil umělecký ředitel Divadla Continuo a režisér inscenace Pavel Štourač. Divadlo Continuum jím vstupuje do třetí dekády své existence. Přestože nejde o zavedenou scénu a projekt je spíše dílem nadšenců, jimž lze spíše zatleskat odvahu a nasazení, než přímo za odvedený umělecký výkon, jde o zajímavý doplněk k větším letním divadelním festivalům, jichž se v poslední době vyrojilo víc než dost.