Divadlo v létě. Valmont v Českém Krumlově nebo komorní Hamlet
Ačkoli s koncem června začnou takzvané divadelní prázdniny, netřeba smutnit. Otevřou se brány nejrůznějších festivalů, a to i těch divadelních. Krom již tradičních Shakespearovských slavností láká diváky na zbrusu novou premiéru kupříkladu Letní scéna na Vyšehradě, nebo i plzeňský open air festival. A na co konkrétně se můžete během letních prázdnin vypravit?
1) Letní Shakespeare představí Hamleta v nových prostorách
Již čtyři týdny mají možnost zájemci zakoupit vstupenky na tradiční Letní Shakespearovské hry. I v letošním roce budou ty nejlepší kousky slavného anglického dramatika k vidění v Praze, Brně, Ostravě i u našich slovenských sousedů. Vzhledem k dlouhodobé rekonstrukci Nejvyššího purkrabství našly v letošním roce „útočiště“ v prostorách Královské zahrady Pražského hradu před Míčovnou. Druhá pražská scéna Hudební a taneční fakulty AMU zůstala nezměněna a od 1. srpna tak uvede osvědčené inscenace jako Večer tříkrálový, Othello, nebo Veselé paničky Windsorské, a to v prostorách Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí. Letošní divadelní slavnost zahájí 27. června tragédie Hamlet. Příběh dánského kralevice může podle režiséra inscenace Michala Vajdičky přilákat diváky především na originální úpravu a vyvážené herecké obsazení. „Úpravou textu jsem se snažil udělat z Hamleta inscenaci nezatíženou vnějšími efekty. Doufám, že navzdory komornosti dramatu se hercům podaří zaplnit celý prostor Pražského hradu, a intenzivně se tak rozezní všechna témata inscenace,“ nechal se slyšet. Vedle hlavní role, kterou ztvární Jaroslav Plesl, se na jevišti objeví Lenka Vlasáková, Hynek Čermák, nebo Vladimír Polívka.
Slavnostní zahájení divadelních her proběhne jako obvykle na Pražském hradě. Od poloviny července pak bude nejslavnější díla anglického dramatika hostit i brněnský hrad Špilberk a Slezskoostravský hrad v Ostravě. K vidění budou především osvědčené inscenace jako kupříkladu Večer tříkrálový aneb cokoli chcete s Marií Doležalovou a Milanem Šteindlerem, Menzelova inscenace Veselé paničky Windsorské s excelující Simonou Stašovou, či Romeo a Julie. Po loňském úspěchu se na divadelní prkna vrátí i projekt Pocta Shakespearovi, a stejně jako loni provede diváka programem plným sonetů, živé hudby, humorných i vážných dialogů Martin Hilský. V hlavní roli vystoupí opět Jan Tříska.
2) Krumlov sází na osvědčeného Rodena i novinku v podobě Valmonta
Přírodní plenérové divadlo s originálně vyřešeným otáčivým hledištěm v zahradách českokrumlovského zámku i letos láká příchozí diváky na kvalitní činoherní inscenace, operu a balet. V rámci činohry se divák může těšit na dnes již klasickou inscenaci Dekameron režiséra Martina Glasera, nebo na Ženy Jindřicha VIII. aneb chudák král(em) v hlavní roli s Petrem Rychlým. Po úspěšné premiéře inscenace Petra Zelenky z roku 2015 bude i letos v prostředí dartmoorských bažin pátrat po vrazích Karel Roden, jakožto Sherlock Holmes v inscenaci Pes baskervillský. Návrat na otáčivé hlediště hlásí také po loňské úspěšné premiéře Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky pod režijní taktovkou dua Skutr, v hudebním nastudování Maria De Rose. Milovníci Dvořákovy hudby se pak mohou od začátku srpna těšit na operu Rusalka. V neposlední řadě přijde 26. července na řadu letošní premiéra baletního představení Valmont. Známý příběh o Markýze de Merteuile vytvořil choreograf Libor Vaculík s použitím hudby Franze Schuberta.
3) Dejvice skončí v lese, Celetná zase na Kašperku
Přírodní divadelní amfiteátr uprostřed Řevnického lesa bude opět na přelomu srpna a září hostit dva divadelní soubory. Prvním bude Divadlo Radka Brzobohatého s inscenací Stvoření světa v hlavní roli s Janem Rosákem, Valerií Zawadskou a Rudolfem Hrušínským. Tradičním hostem bude ( již od roku 2005) i dejvický soubor, který zde uvede tři úspěšné tituly a to Teremin s Ivanem Trojanem v hlavní roli, dále zdramatizované povídky Vzkříšení a v neposlední řadě komedii na motivy klasického snímku Alfreda Hitchcocka s názvem 39 stupňů, v němž se objeví Simona Babčáková a Jaroslav Plesl.
Jednou z mála pražských scén, která zůstane i o letních prázdninách otevřená, je Divadlo v Celetné. Jeho ansámbl i letos nabídne divákům bohatý program. Vedle již osvědčené adaptace Vančurova Rozmarného léta, která se na jevištních prknech v Celetné hraje již desátým rokem, se mohou zájemci těšit na letošní novinku – inscenaci Jonáš a Tingl-Tangl, rodinné představení Mikulášovy prázdniny, či na shakespearovského Richarda III. Během července bude divadlo hostit stejně jako loni i na tanečním festivalu Nultý bod. To divadelní spolek Kašpar vyrazí pro změnu na hrad Kašperk. Okouzlovat zde bude s Rozmarným létem.
4) Poláčkovo léto zahájí Bolek Polívka, Plzeň ovládnou Akvabely
Divadelní a hudební festival Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou bude opět na přelomu června a července hostit nejrůznější divadelní soubory a hudební interprety. Zahájení již čtyřiadvacátého ročníku bude v režii brněnského Městského divadla, které představí shakespearovskou klasiku Král Lear, v hlavní roli s Boleslavem Polívkou. Koncerty, či divadelní inscenace bude možné zhlédnout v prostorách zámecké jízdárny, v Pelclově divadle, v Kolowratském zámku, či na nádvoří Podorlického pivovaru. „Rozhodně můžeme divákům doporučit mladoboleslavského Chaplina s Matoušem Rumlem nebo Cenu za něžnost, kde hraje Jitka Čvančarová s Alexejem Pyškem,“ komentuje program Poláčkova léta ředitel projektu Kamil Dvorný. Za zmínku pak stojí i Čapkova Bílá nemoc v podání souboru Pardubického divadla, či Osudy dobrého vojáka Švejka, které zpracoval mostecký soubor.
Jubilejní desátý ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem nabídne rozšířený program. Vedle reprízy úspěšné loňské komedie Don Quijot s Kamilem Halbichem v hlavní roli se mohou příchozí těšit na osvědčenou detektivní komedii Prokletí rodu Baskervillů anebo Pozor, zlý pes, kterou festival uvedl již v loňském roce. Krom již známých titulů se do Plzně navrátí po jedenácti letech úspěšná tragikomedie Davida Drábka Akvabely, která se stane hlavní inscenací letošního divadelního léta. Umělecký ředitel Divadelního léta a režisér Vilém Dubnička nastudoval Akvabely se stejnými představiteli ústřední trojice jako v roce 2006 – tedy s Bronislavem Kotišem, Zdeňkem Rohlíčkem a Michalem Štěrbou. Hlediště pro více jak 400 diváků bude umístěno stejně jako v předchozích letech v prostranství U Zvonu. Plzeňský festival je samozřejmě doplněn i o doprovodný program Open Air Slam Poetry a Tanec Praha. Divadelním inscenacím, které bude možné zhlédnout od 20. června do 28. července předchází již od začátku června rozsáhlá výstava „Deset jubilejních let“ instalovaná ve Smetanových sadech.
5) Letní Vyšehrad ovládne opět Patrik Hartl
Čtrnáctý ročník Metropolitního léta hereckých osobností letos opět s trochou nadsázky ovládne spisovatel Patrik Hartl. Po loňské úspěšné premiéře autorské komedie Čtyři sestry v hlavních rolích s Ivanou Chýlkovou, Janou Strykovou, Annou Šiškovou a Berenikou Kohoutovou jsou letos na Vyšehradě hlavním lákadlem Eva Holubová a Bohumil Klepl v premiéře Hartlovi komedie Líbánky na Jadranu. Chybět ale nebudou ani osvědčené tituly jako Goldoniho Poprask na laguně, one woman show Evy Holubové Hvězda, nebo Hovory o štěstí mezi čtyřma očima. V rámci hudebních koncertů pod širým nebem vystoupí na Vyšehradě Aneta Langerová, Václav Neckář, nebo Daniel Bárta.
Loni jsem zašla na Vyšehrad. Nic moc jsem od toho neočekávala. Přesto jsem ale byla velmi zklamaná. Hartlovy věci jsou skutečně povrchní blbůstky pro ty méně inteligentní, jak se o nich často mluví.
Také Letní Shakespeare letos nebývale zklamal. Zatím jsem na Hamleta neslyšel a nečetl jedinou dobrou recenzi. Je to dost katastrofa. Laciné vtípky, hrozné ozvučení, špatné místo, nepochopitelně proškrtaná předloha a tak by se dalo ještě dlouho pokračovat. Snad jen některé herecké výkony jsou kvalitní. To je ale na podobně zavedenou divadelní přehlídku zoufale málo.