Edvard Munch
19. 2. 2010 – 8. 8. 2010
Anti-Scream
Pařížská galerie Pinacothéque de Paris v těchto dnech hostí rozsáhlou výstavu věnovanou jednomu z prvních a zároveň nejvýznamnějších expresionistů všech dob – Edvardu Munchovi.
Práce slavného norského malíře a grafika nebyly ve Francii vystaveny v rámci samostatné expozice již více jak dvacet let. To se pro letošní rok rozhodla změnit Pinacotéque de Paris sídlící na Place de la Madeleine v rušném centru města. V rámci výstavy, která protrvá až do 8. srpna si návštěvníci budou moci prohlédnout více jak sto děl toho předního expresionisty přelomu 19. a 20. století. Mezi vystavovanými díly samozřejmě nechybí autorovy nejslavnější obrazy ani skici.
Edvard Munch se narodil v roce 1863 v Norsku. Brzká matčina smrt, otcův příklon k pietismu, špatná sociální situace rodiny, jakož i chatrné zdraví, to vše způsobilo, že již jako velmi malý začal Munch trpět nočními můrami. Jeho dílo bylo v počátcích kritikou odmítáno. V roce 1886 se například na Podzimní výstavě představil studií k obrazu Nemocné dítě, která pobouřila veřejnost nejen svým námětem, když zachycuje dítě umírající na tuberkulózu, ale především svojí skicovitostí. V roce 1899 se Munch seznámil s Tullou Larsenovou, se kterou ho pojil hluboký vášnivý vztah. Larsenová se za něho chtěla provdat, nicméně Munch se manželství velmi obával. Jejich intenzivní vztah trvající téměř rok nakonec skončil poté, co Munch svoji přítelkyni ohrožoval střelnou zbraní a nakonec si sám zranil dva prsty.
Nejznámějším malířovým dílem je bezesporu obraz Výkřik, který se stal všeobecně známý a populární. O tom, že Edvard Munch není autorem pouze tohoto jediného slavného plátna se snaží návštěvníky přesvědčit i právě probíhající expozice. Výstava se toto klišé pokouší rozbít novým pojetí Muchovy tvorby, které se snaží více poukázat na návaznost mezi jeho obrazy a moderním proudem v umění, který v 19. století představovali William Turner nebo Gustave Courbet. Snahou je zejména ukázat Muncha jako uměleckého inovátora, který se ve své době jako jeden z prvních malířů nechal inspirovat i nově vznikajícími formami, tedy filmem a fotografií. Kromě toho je vyzdvihnuta i jeho role předního expresionisty, který ovlivnil mnohé další umělce zejména pak v Německu.
Hodnocení:
Zajímavá výstava, kterou by si nikdo, kdo v těchto dnech bloumá po ulicích Paříže, neměl rozhodně nechat ujít. Návštěvu Pinacothéque de Paris na Place de la Madeleine lze vřele doporučit.
Výstava potrvá od 19. 2. 2010 do 8. 8. 2010
Kde:
La Pinacothèque de Paris
28, place de la Madeleine
75 008 Paris
Otevřeno:
denně 10.30 – 18.00
Vstupné:
Plné: 9,- Euro
Zlevněné: 7,- Euro
Novináři a děti do 12 let: Zdarma
88%
Jan Perniš
Hutné, mnohdy depresivní, ale přesto úchvatné. Stejně jako podzim.