Egon Schiele
17. 2. 2011 – 13. 6. 2011
Autoportréty a portréty
Vídeňský Belveder v těchto dnech láká náštěvníky na výstavu prací Egona Schieleho, jehož kresby vyvolaly ve své době velký rozruch. Jedna z nich byla dokonce spálena přímo v soudní síni.
Expozice děl slavného rakouského malíř a kreslíře Egona Schieleho je v pořadí již druhou výstavou spjatou s Českými zeměmi, která ve vídeňském Belvederu v krátké době probíhá. Na začátku roku 2009 zde totiž byly k vidění práce českého secesního mistra Alfonse Muchy. Také Schiele měl k naší zemi úzký vztah. Jeho matka totiž pocházela z Českého Krumlova, kde Schiele následně strávil několik plodných let. V hlavním městě tehdejšího Rakousko-Uherského mocnářství ve Vídni se mu totiž příliš nelíbilo. „Chci opustit Vídeň velmi brzy. Jak je tu hnusně! Každý mi tu závidí a všichni jsou úskoční,“ píše v roce 1910 svému pozdějšímu švagrovi Antonu Peschkovi.
Rakouská galerie ve vídeňském Belvederu se rozhodla zaměřit jen na určitý výsek z Schieleho tvorby, a sice na portréty a autoportréty. Ty totiž po dlouhou dobu představovaly jedno z nosných témat, jemuž se rodák z Tullnu věnoval. V jeho pozůstalosti koneckonců zahrnují více jak jednu třetinu ze všech prací. V prostorách Belvederu si jich návštěvníci budou moci prohlédnout více jak jedno sto. Řazeny jsou přitom chronologicky, takže diváci budou moci sledovat vývoj jakým Schiele za dvě desetiletí tvorby prošel. Mezi nejznámější vystavovaná díla patří: Hlava medúzy (1907), Dvojice (1909), Autoportrét v košili (1910), nebo Autoportrét jako světec (1913).
Celá jedna třetina vystavovaných děl přitom vznikla právě v Českém Krumlově, kam Schiele poprvé na delší dobu zavítal v roce 1910, aby se sem hned následujícího roku vrátil se svojí tehdejší přítelkyní Wally Neuzillovou. Ani v Krumlově však slavný expresionistický malíř nenalezl klid pro svoji tvorbu. Z města byl totiž záhy pro nevázaný způsob života a především za odvážné kresby a malby mladých dívek vyhnán. Podobný osud ho potkal i v Neulengbachu, kam se roku 1912 odstěhoval. Jeho kresby zde vzbudily velký poprask a nakonec mu byly zabaveny. Sám malíř byl navíc obžalován z únosu a znásilnění nezletilé dívky a stanul před soudem.
Na výstavě kromě kreseb nechybí ani neméně známé akvarely a olejomalby. Na řadě z nich přitom figuruje sám Schiele, který se jakožto plachý a nesmělý mladík, rád a s oblibou maloval. Hlavní pozornost je však věnována portrétům Schieleho modelek, které se často rekrutovaly i z řad prostitutek. A právě jejich provokativní a silně expresivní akty nejvíce pobuřovaly tehdejší společnost.
Hodnocení:
Zřejmě nejpovedenější výstava , kterou je v těchto dnech možné ve Vídni navštívit. Schieleho díla mají i po sto letech od svého vzniku totiž současnému divákovi stále co říci.
Výstava potrvá od 17. 2. 2011 do 13. 6. 2011
Kde:
Rakouská galerie ve vídeňském Belvederu
Rennweg 6, Vídeň
Otevřeno:
denně 10.00 – 18.00
středa 10.00 – 21.00
Vstupné:
Plné: 9,5 euro
Snížené: 7 euro
92%
Pavel Besta
Kdo má cestu do Vídně, ať se určitě jde podívat. Svoje ratolesti ale na to raději neberte…
Netradičně koncipovaná výstava. Osobně mám Schieleho zafixovaného jako malíře silně erotických maleb a kreseb, proto mě překvapilo kolik „normálních“ portrétů a autoportrétů vlastně vytvořil.
V současnosti zřejmě nejzajímavější výstava ve Vídni. I když v těchto dnech myslím začíná expozice prací Albrechta Dürera v Kunsthistorische Museum.
I přestože výstava neobsahuje příliš mnoho eroticky laděných pláten, musím říct, že práce Egona Schieleho mě vždycky uváděly do rozpaků a vadily. není snad výsadou umění ukazovat lidem věci krásné a vznešené? Schiele přitom dělá úplný opak. Ukazuje věci oslizlé a odporně tělesné.