Emil Filla
30. 5. 2007 – 31. 10. 2007
Výstava konaná pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause v Jízdárně Pražského hradu ve dnech od 30. 5. 2007 až do 31. 10. 2007 představuje Emila Fillu jako jednoho z nejznámějších českých umělců první poloviny dvacátého století.
Expozice složená z více jako sto dvaceti uměleckých děl tohoto chropyňského rodáka, který po třech letech strávených na Akademii výtvarných umění v Praze (1903-1906) svého studia kvůli konvenčním metodám a náplni výuky zanechal, nabízí jedinečnou možnost seznámit se s uceleným výborem z jeho celoživotního díla. Kromě obrazů budete v rámci výstavy moci obdivovat také několik Fillových bronzových soch a zhruba dvě desítky kreseb umístěných – nepříliš šťastně – až ve druhém patře Jízdárny.
Emil Filla byl v prvním období své umělecké tvorby ovlivněn především obrazy známého norského malíře Edvarda Muncha. Právě pod vlivem jeho expresionismu zakládá spolu s dalšími českými umělci v roce 1905 uskupení známé pod označením Osma. Od roku 1910 se začínají ve Fillově tvorbě objevovat prvky nastupujícího kubismu nejprve v podobě kuboexpresionismu, později – pod vlivem Picassa a Braqua – v podobě kubismu. Těsně před vypuknutím první světové války odešel Filla do Paříže, odkud musel záhy po jejím vypuknutí dramaticky prchnout do Holandska, kde po válce působil jako velvyslanecký rada. Poté se však vrátil do Československa a pracoval na Ministerstvu zahraničí. Na počátku druhé světové války byl zatčen a uvězněn v koncentračním táboře v Dachau a později v Buchenwaldu. Po skončení války byl v roce 1945 jmenován profesorem nově založené Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Emil Filla zemřel v roce 1953 ve věku 71 let v Praze.
Expozice zahrnuje jak Fillova ranná díla z počátku dvacátého století malovaná pod vlivem expresionismu, tak jeho nejznámější kubistické obrazy z dvacátých let minulého století až po díla vznikající po skončení druhé světové války ovlivněné jeho pobytem v koncentračním táboře v Dachau a později v Buchenwaldu, kde prodělal šest infarktů.
Od roku 1947 až do své smrti v roce 1953 pracoval Emil Filla na krajinomalbách Českého středohoří.
Hodnocení:
Hodnotit díla Emila Filly by bylo v dnešní době již bezpředmětné. Předně proto, že to za mě udělal sám čas, který dokazuje, že umělecká tvorba tohoto chropyňského rodáka je schopná oslovit diváky i po bezmála sto letech, od doby, kdy Emil Filla začal malovat své první obrazy, jednak proto, že to přede mnou udělali již mnozí. Nezbývá mi tedy nic jiného, než výstavu vřele doporučit i Vám.
Výstava potrvá od 30.5. – 31.10.2007
Kde:
Jízdárna Pražského hradu
U Prašného mostu 3/55
Praha 1 – Hradčany
Otevřeno:
denně 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 140,- Kč
Snížené: 70,- Kč
Rodinné: 210,- Kč
85%
Pavel Besta ml