Enslaved
Axioma Ethica Odini
Odpověď na otázku vetknutou do názvu nejslavnějšího díla Henryka Sienkiewicze by se v souvislosti se současnou black metalovou scénou dala vyjádřit dosti stručně. Do minulosti!
Samozřejmě že je ona odpověď značně zjednodušená a pořád vzniká dostatek originálně znějících alb, ale mnoho interpretů čerpá z předchozích dekád a to jak v rámci prosté hudební regrese, tak v rámci začlenění těchto prvků do výsledného progresivního celku.
Od doby kdy se pomalu zvedala vlna kdysi módního atmosférického black metalu a první avantgardní soubory vycházející z tohoto stylu vydávaly své průkopnické desky, uplynulo již zhruba patnáct let. Jenom o něco mladší je pak syntéza tohoto specifického stylu s elektronikou a od přelomových děl pozdějších výrazných následovníků a inovátorů v oblasti křížení black metalu s elektronikou nebo industrálem, jimiž byly například soubory The Axis Of Perdition nebo Blut Aus Nord, již také pár let uběhlo. Zhruba v té samé době, tedy někdy na přelomu první a druhé poloviny uplynulé dekády, začalo mnoho souborů čerpat z minulosti a tento trend se nevyhnul ani velkým jménům norské scény, přičemž některé z těchto souborů se staly dokonce iniciátory, průkopníky a hybnou silou tohoto trendu. Z těch nejznámějších příkladů těchto retrospektivních výletů lze uvést například sírou zapáchající black´n´roll Satyricon, alkoholem načichlý punk/black metal Darkthrone nebo v psychedelickém oparu ponořený viking/black metal pánů z Enslaved. A právě posledně jmenovaná kapela vydala v nedávné době svou nejnovější desku Axioma Ethica Odini.
Právě Enslaved jsou jedním z oněch průkopníků tohoto otáčení se do minulosti, které v jejich případě naplno propuklo na již téměř deset let starém klenotu Monumension a od tohoto alba se Enslaved vcelku úspěšně snaží tuto hudební polohu nadále rozvíjet. Díky částečné podobnosti některých po sobě jdoucí alb pak lze utvořit v diskografii souboru několik dvojic (Frost – Eld, Mardraum – Monumension nebo Isa – Ruun) a dalo se vytušit, že se i poslední deska Vertebrae dočká svého mladšího sourozence. A skutečně, výsledek příbuzenský poměr s Vertebrae nezapře, ale stejně jako v případě výše uvedených titulů se i v případě Axioma Ethica Odini jedná o desku dostatečně odlišnou od svého předchůdce, takže o ní nelze mluvit jako o pouhé Vertebrae part II.
Oproti povedenému a zasněnému předchůdci je novinka útočnější a o něco více sází na black metalové prvky, které stejně jako na několika posledních deskách kombinuje s art rockovými, psychedelickými a hard rockovými pasážemi. O vokální party se pak opět dělí baskytarista Grutle Kjellson, jehož hrubý hlas díky větší míře agresivních partů působí na rozdíl od předchozí desky přirozeněji, a klávesista Herbrand Larsen, který svým výborným čistým hlasem dokresluje atmosféru jednotlivých skladeb. Nejen díky častým vsuvkám čistého vokálu, ale i díky samotné struktuře kompozic a příklonu k přímočarému black metalu (nebo chcete-li viking metalu), pak většina skladeb působí dosti chytlavě a například závěrečná Lightening je jednou z nejsilnějších kompozic v historii Enslaved.
Hodnocení:
Enslaved sice tentokrát natočili o něco slabší kolekci než předchozí Vertebrae, ale pořád se jedná o výrazně nadprůměrný materiál. Jen jsem zvědav, jestli i tentokrát bude deska Enslaved mírně ve stínu připravovaného materiálu dalších přemýšlivých vikingů Helheim, jejichž předcházející album Kaoskult bylo dle mého soudu ještě lepší než výborné Vertebrae.
Rok vydání:
2010
Vydavatelství:
Indie, Nuclear Blast
Seznam písní:
Ethica Odini
Raidho
Waruun
The Beacon
Axioma
Giants
Singular
Night Sight
Lightening
77%
-jt-