Ernest Hemigway
Neporažený
Pokud nějaké téma provázelo slavného amerického romanopisce Ernesta Hemigwaye takřka po celý život, pak to byly býčí zápasy. Dokazuje to i právě vycházející soubor Neporažený z nakladatelství F341.
Dechberoucí souboj mezi člověkem a býkem, mezi toreadorem v zlatavě se blyštícím úboru a jeho obětí s černou lesklou srstí si Hemingway doslova zamiloval. Krvavé drama se stále stejným obsazením, jinými herci a nejistým koncem stihnul během let zhlédnout bezpočtukrát. Není proto divu, že mu věnoval i několik svých knih, především pak dvojici Fiesta a Smrt odpoledne, která mu přinesla obdiv a slávu. K tématu se pak vrátil ještě jednou, ve své vůbec poslední knize nazvané Nebezpečné léto, jíž se rozloučil nejen s býčími zápasy, ale i se životem. Jen o několik měsíců později si do úst vložil hlaveň své oblíbené zbraně a stisknul spoušť.
Možná, že poslední věcí, kterou spatřil, než mu kulka rozcupovala mozek na krvavé chuchvalce a definitivně tak ukončila jeho život, byl rudý háv podobný muletě, který před zraky rozzuřeného býka roztáčeli ti nejslavnější matadoři všech dob v čele s Juanem Belmontem, jehož život rok po Hemingwayově sebevraždě ukončila taktéž kulka. Co vlastně amerického romanopisce na býčích zápasech tak fascinovalo, se můžeme jen domnívat. Zřejmě to však byla jejich fatálnost, která je typická i pro celé jeho dílo.
Název právě vycházejícímu útlému sto pětasedmdesátistránkovému svazku dala stejnojmenná povídka, kterou Hemingway sepsal v roce 1927 a jejímž námětem je obtížný návrat Manuela Garcií zvaného Manolo po těžkém zranění zpět do býčí arény a jeho podvečerní představení, kdy se mu jen s vypětím všech sil daří za cenu mnoha šrámů skolit býka. Sbírka kromě toho obsahuje několik další kratších a delších Hemingwayových povídek a také několik novinových článků. Celkem zdařile se tak snaží propojit Hemingwayovu beletristickou a žurnalistickou práci. Některé z textů si přitom čeští čtenáři mohou v našem rodném jazyce přečíst vůbec poprvé.
Rozpitvávat Hemingwayův jedinečný styl úderný jako perlík a ostrý jako břit katany by bylo asi zbytečné. Pokoušely se o to více či méně úspěšně desítky jiných. O kvalitě jednotlivých textů není proto třeba příliš spekulovat. Jinou otázkou je však výběr textů, jejich uspořádání a zejména pak smysluplnost vzniku celého souboru. Při jeho čtení totiž budete mít pravděpodobně pocit, že vyjídáte poslední drobty z již snědeného talíře. Většina textů totiž již někde publikována byla. Jiné jsou natolik krátké, že nikomu zatím za tu námahu nestály. Na druhou stranu i tyhle drobky jsou zatraceně dobré.
Hodnocení:
Knížek věnovaných španělské koridě a matadorům, kteří svými rudými muletami dráždili býky a nervy přihlížejících diváků, vyšlo v průběhu let již velké množství. Sám Hemingway jich za života publikoval hned několik. Nejnovější výběr, obsahující jak jeho povídky, tak novinové články, proto nepřináší v podstatě nic nového. Na druhou stranu však ani nezklame.
Vydavatelství:
F341
Rok:
2012
Překlad:
Václav Rákos
66%
Pavel BestA
Četl jsem už od něho lepší.
Zlé to rozhodně není.
Určitě bych jí všem vřele doporučila. Jedná se o méně známou avšak zdařilou knížku.
Solidní čtivo