Expozici Josefa Koudelky doplňuje protitankové dělo
Výstava fotografií Josefa Koudelky, zachycující tragické srpnové události roku 1968 se po 45 letech od invaze představuje v Rumunsku, jediné zemi Varšavské smlouvy, která se vpádu vojsk do Československa odmítla zúčastnit.
Ucelený soubor 249 fotografií, který byl vystaven již v řadě zemí celého světa, zároveň vyjde i v knižní podobě v bukurešťském nakladatelství ART. Výstavu připravilo České centrum Bukurešť ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky v Bukurešti. Během sedmi srpnových dnů roku 1968 vyfotografoval Josef Koudelka, tehdy třicetiletý, sérii fotografií, kterou se později podařilo tajně vyvézt ze země. Jeho snímky byly agenturou Magnum Photos zveřejněny k prvnímu výročí invaze roku 1969 v mnoha mezinárodních časopisech, aniž bylo uvedeno autorovo jméno. Až v roce 1984, po smrti otce a v době, kdy hrozba represí pro jeho rodinu pominula, poprvé Koudelka veřejně přiznal autorství těchto snímků. Dnes patří k nejvýznamnějším a nejobdivovanějším světovým fotografům.
Zahájení přehlídky se uskutečnilo 17. října 2013 v Muzeu současného umění. Vernisáže se zúčastnilo více než 800 návštěvníků, další stovky zájemců zaplnily prostory knihkupectví Bastilia, ve kterém probíhal křest rumunské verze fotografické publikace „Invaze 68“ vydané při příležitosti konání výstavy. Rumunská vláda poskytla pro dobu trvání expozice protitankové dělo, které tvořilo součást výzbroje rumunské armády v 60. letech. Netradiční „exponát“ je po dobu konání výstavy instalován před vstupem do muzea a opatřen nápisem „Toto dělo rumunské armády se nezúčastnilo invaze do Československa.“
Působivý počin poutá pozornost kolemjdoucích zájemců a láká k prohlídce výstavy stovky potenciálních návštěvníků. „Josef Koudelka je v Rumunsku velmi dobře znám a zájem o jeho výstavu zvyšuje i fakt, že Rumuni jsou právem hrdi na svůj tehdejší odvážný postoj invaze se neúčastnit,“ sdělil René Kubášek, ředitel Českého centra Bukurešť. Jako planý tudíž rozhodně nevyznívá vzkaz Josefa Koudelky, který napsal na úvod rumunské verze své knihy: „Tato výstava a kniha jsou o invazi, jíž se Rumunsko – jako jediná ze zemí Varšavské smlouvy – odmítlo zúčastnit. S Rumunskem mě navíc pojí osobní vzpomínky – navštívil jsem ho mnohokrát a tuto zemi miluji.“ Na slavnostní vernisáži konané za přítomnosti řady osobností kulturního i veřejného života pak světově uznávaný umělec osobně poděkoval Rumunsku za jeho postoj v kritických dobách.
Výstava v Bukurešti potrvá do února 2014. České centrum společně s Francouzským institutem pak plánuje představení výstavy v průběhu roku i v dalších rumunských městech – Temešváru, Jasech, Kluži a Sibiu.
Jana Pokorná
Můj neoblíbenější fotograf